rady
Čaj: Bez tohto fantastického nápoja si neviem predstaviť ani deň!
Čaj sa pestuje v pomerne širokom zemepisnom pásme, čo je umožnené prispôsobivosťou tejto rastliny a jej vcelku skromnými nárokmi na pôdu a podnebie. To tiež umožnilo pestovať čaj nielen v tropických nížinách, ale tiež v nadmorskej výške nad 2000 metrov. Takže kde sa všade čaj pestuje?
Ázia: Bangladéš, Srí Lanka, India, Čína, Gruzínsko, Indonézia, Irán, Japonsko, Laos, Malajzia, Nepál, Rusko, Taiwan, Turecko, Vietnam.
Afrika: Burundi, Juhoafrická republika, Kamerun, Keňa, Madagaskar, Malavi, Maurícius, Mozambik, Réunion, Rwanda, Seychely, Tanzánia, Zaire, Zambie, Zimbabwe.
Austrália a Oceánia: Austrália, Papua - Nová Guinea, Tasmánia, Jáva.
Južná Amerika: Argentína, Brazílie, Ekvádor, Peru.
V niektorých krajinách sa potom čaj delí podľa oblastí, ako napr. Darjeeling v Indii. Na čajoch lepšej sorty sa uvádza aj plantáž, kde bol čaj vypestovaný.
Najznámejšie čaje
čierne: Yunnan (Dian Hong Cha), Lapsang Souchong, Pu erh, Puerla, Darjeeling Himalaj, Darjeeling Thurbo FF 2002, Assam Brahmaputra, Nilgiri, Ceylon „Tyger River“, Nepál Illám, Rize Cay, Earl Grey, Kashmir, Yogi Thé,
zelené: Gunpowder (Zucha), Longjing (Tiger Spring), Queshe Jian, Lu An Gua Pian, Touarég, Bancha Kyoto, Sencha Kyoto, Genmaicha Kyoto, Kokeicha Kyoto, Matcha Natural, Ché Xanh, Darjeeling Green, Yunnan (Dian Lucha),
ovocné: Irish Creme, záhradná zmes
biele: Shou mei, Bai Mudan,
čaje typu Oolong: Shui Xian, Supergrade (Tie Guan Yin), Bi Lo Chung (Formosa), Bai Hao,
ostatné: Maté Green, Maté Roasted, Rooibos, Lapacho,
Čaj: nápoj starých Číňanov!
Podľa jednej legendy poznali Číňania čaj už v roku 2737 pred naším letopočtom, keď sa čínsky cisár Šen Nung, vydal do lesa, meditoval pri ohni, kde si varil vodu. Zrazu zavial vietor a z neďalekého kríka strhol so sebou niekoľko suchých lístkov, ktoré spadli do kotlíka s vodou. Zakrátko sa vzduchom niesla neznáma, lahodná vôňa. Cisár sa napil a veľmi mu zachutil...
Čaj je príjemný a obľúbený nápoj, ktorý prináša každodenné potešenie miliónom ľudí na celom svete. Má silný osviežujúci účinok, takže sa výborne hodí, keď potrebujeme podať mimoriadny pracovný výkon. Čaj poskytuje zdroj látok, ktoré pomáhajú predchádzať veľkému množstvu chorôb.
Poznáme niekoľko druhov čajov: ovocný čaj, čierny čaj, biely čaj, zelený čaj, žltý čaj,
Hlavnou účinnou látkou v čaji je kofeín, ktorý mierne povzbudzuje centrálny nervový systém na dlhšiu dobu. Podporuje takisto činnosť srdca a ciev, znižuje krvný tlak a má močopudné účinky. Obsah kofeínu závisí od druhu čaju. Z hľadiska chuti a farby čaju sú dôležitou skupinou látok sú polyfenoly, ktoré podliehajú celej rade premien pri výrobe fermentovaného čaju. Hlavne u nefermentovaných čajov (zelené) tieto látky znižujú hladinu cholesterolu v krvi, majú protialergické a protinádorové účinky. Čaj obsahuje vitamíny B, C, E, P, triesloviny a éterické oleje.
Pitie dobrého čaju a naviac v príjemnej atmosfére je prvým stupňom k tomu, aby sme si udržali dobré duševné a fyzické zdravie. Všetky čaje pochádzajú z čajovníka „camellia sinensis“ , ktorý existuje v troch variantách – čínskej , assámskej a indonézskej. Čajovník je stále zelený strom alebo ker, ktorý sa pravidelným zberom a takisto rezom udržuje vo výške asi 1 – 1,2 m. Pestuje sa v tropických a subtropických oblastiach. Čajové lístky sa zbierajú väčšinou ručne 3 – 5 krát ročne v subtropických podmienkach a v tropických častiach prebieha zber priebežne v dvoch až trojtýždňových intervaloch. Trhajú sa mladé výhonky s niekoľkými lístkami.
Výrobný proces čaju sa skladá z : zber – zvädnutie – rolovanie – fermentácia – sušenie - triedenie. Pri výrobe zeleného čaju proces fermentácie odpadá.
Čaje rozdeľujeme podľa pôvodu na : čínske, indické, ceylonské, taiwanské, japonské a iné.
Podľa spôsobu výroby na : čierne, čiastočne fermentované, zelené-nefermentovené, biele, žlté, viacnásobne fermentované.
Podľa veľkosti listu na : celolistové, zlomkové, drvené, práškové.
Základné delenie čaju
Najjednoduchšie je možné rozdeliť čaj podľa spôsobu spracovania zozbieraných lístkov, a to na čaje zelené, biele, žlté, polozelené, čierne (v Číne podľa farby nálevu známe ako červené) a tmavé (v Číne podľa farby nálevu známe ako čierne), ktorých podskupinou sú čaje lisované. Najdôležitejším hľadiskom pre zaradenie čaju do niektorých z týchto skupín je, do akej miery a v ktorej fáze spracovania prebehla tzv. fermentácia (fermentácia je prirodzený kvasný proces, pri ktorom dochádza k oxidácii bunečnej šťavy listu a zmeny jeho chemických vlastností).
Zelené čaje sú čaje nefermentované. Aby fermentácia nezačala, je potrebné lístky utrhnuté z kríka čo najrýchlejšie zahriať, a to buď na kovových panviciach (tradičný čínsky spôsob) alebo preparením (tradičný japonský spôsob). Ďalší postup záleží na triede čaju a produkčnej oblasti, dá sa povedať, že nasleduje hnietenie, tvarovanie, sušenie, triedenie a poslednou fázou býva dosušovanie.
Biele čaje sú zľahka fermentované. List nieje prudko zahrievaný, ale je bez akéhokoľvek zvinovania pomerne rýchlo usušený. Tento čaj je charakteristický vysokým obsahom silne ochlpených vrcholových výhonkov (tipsov). Podľa ich veľkosti a podielu v liste sa tieto čaje delia do troch základných tried: Yin Zhen, Pai Mu Tan a Shou Mee. V posledných rokoch začali fujianskí pestovatelia produkovať tiež biele čaje nového typu, skôr výnimočne je možné sa na európskom trhu stretnúť s bielym čajom strednej triedy známym ako Kung Mee.
Žlté čaje sú zľahka dodatočne fermentované čaje. Ide o dosť vzácnu a neobyčajne drahú čínsku špecialitu. Presný výrobný postup je držaný v tajnosti, list je ihneď po zbere prudko zahrievaný na kovových panviciach, potom rôzne zvinovaný a hnietený. Pravdepodobne pred konečným dosušovaním a triedením e umele vyvolaný proces fermentácie, ktorý je následne veľmi rýchlo zastavený, čím tento čaj získava svoje mimoriadne vlastnosti. Druhým možným spôsobom spracovania týchto čajov, je dlhodobé sušenie čajových lístkov v silnejších vrstvách pod plachtami za striedania vyšších a nižších teplôt. Ako žlté sú často predávané aj čaje, ktoré tento prívlastok získali ako čaje cisárske (žltá je tradičná cisárska farba) a v intenciách tohoto delenia ide väčšinou čaje zelené.
Polozelené čaje sú čiastočne fermentované. V zozbieranom liste sa nechá pomocou narušenia okrajov lístkov započať proces fermentácie, ktorý je v určitý moment (tu záleží hlavne na triede a produkčnej oblasti) prerušený prudkým zahriatím. Špeciálnou úpravou vzniká pôvodný čínsky, len veľmi ľahko fermentovaný (cca okolo 10%) čaj Pao Chung, ktorý tvorí akúsi medzitriedu medzi zelenými a polozelenými čajmi. Častejšie bývajú tieto čaje označované ako oolong (z čínskeho "wu long" - čierny drak), menej často ako žltozelené, zriedka (podľa odlesku listu) ako modré či modrozelené.
Čierne čaje sú čaje dokonale fermentované. Zozbieraný list sa pri konštantných teplotách (okolo 22°C) a vlhkosti necháva zvädnúť. Potom je začínajúci proces fermentácie (obvykle netrvá dlhšie ako 120 minút) podporený narušením bunečnej štruktúry listu zrolovaním na špeciálnych strojoch. V konečnej fáze je list sušený a triedený. Tento spôsob spracovania čierneho čaje býva označovaný ako ortodoxný.
Základné princípy zaobchádzania s čajom
Uskladnenie čaju
Čaj je potrebné skladovať na suchom, temnom mieste mimo dosah akýchkoľvek ďalších pachov, pevne uzatvorený v sklenenej či kovovej dóze bez prístupu vzduchu. Rozhodne nie je vhodné čaj skladovať v papierových sáčkoch. V dnešnej dobe sa tiež často stretávame s čajom predávaným z dóz vyrobených z číreho skla, ktoré sú však k skladovaniu čaju nevhodné a takému čaju je lepšie sa vyhnúť. Svetlo je totiž pre čajový list rovnako veľkým nepriateľom ako vlhkosť či cudzie vône.
Čajové príslušenstvo
Čaj by mal byť pripravovaný v nádobách a za pomoci príslušenstva, ktoré s čajovým nálevom nijak chemicky nereaguje a neodovzdáva mu žiadne vedľajšie chuti či pachy. Vhodnými materiálmi pre čajové príslušenstvo sú sklo, porcelán, kvalitná keramika či špeciálne materiály ako japonská liatina atď. Nevhodné je naopak používať bežné príslušenstvo kovové, samozrejme s výnimkou príslušenstva zo striebra, zlata a špeciálnych, s čajom nereagujúcich kovov. Ani prírodné materiály, ako je napríklad bambus, nie sú veľmi vhodné pretože môžu nálevu odovzdávať svoju prirodzenú vôňu a chuť.
Voda
O vlastnostiach vody najvhodnejších pre prípravu čaju bolo už spísaných mnoho legiend i viac či menej serióznych vedeckých pojednaní. Skúsenosť z čajovní vraví, že aj miestna voda môže byť úplne dostačujúca, ale zároveň, že voda vynikajúca pre prípravu jedného čaju je úplne nevhodná pre prípravu čaju iného. Dá sa napísať, že ideálna je voda z horského pramienku vyvierajúceho z vnútra panenskej prírody, ale pre koľkých ľudí je taká voda dostupná? Kvalitne balená voda poslúži rovnako dobre ako voda z väčšiny verejných rozvodov je tiež bez problémov použiteľná. Je potrebné voliť takú vodu, ktorá nie je príliš mineralizovaná a ktorá má čo najjemnejšiu a najmenej výraznú vlastnú chuť. Užitočným trikom, ako overiť vhodnosť vody, je nechať uvarenú vodu vychladnúť a potom ju ochutnať. Ak nemá žiadnu alebo len veľmi jemnú chuť, je vhodná, ak je tomu naopak, potom túto vodu nepoužívajte.
Základné pravidlá prípravy
Množstvo použitého čajového listu, teplota vody, ktorou sa tento list prelieva a doba a spôsob luhovania závisí na druhu, čerstvosti a kvality pripravovaného čaju, rovnako ako na osobných chuťových preferenciách. Napriek tomu však existujú určité obecné postupy, z ktorých možno vychádzať.
- množstvo použitého čajového listu je nepriamo úmerné dobe luhovania
- teplota vody použitej na preliatie čajového listu je nepriamo úmerná dobe luhovania
- čaj pripravujeme vždy v starostlivo predhriatej konvici
- jednonálevové čaje sa obvykle zalievajú vodou práve vriacou (čierne čaje), prípadne vodou nepatrne schladnutou (zelené a polozelené čaje a tiež darjeelingských prvý zberov s vysokým podielom zelených lístkov)
- viacnálevové čaje sa obvykle zalievajú vodou schladnutou, jej teplota je nepriamo úmerná kvalite čaju. Väčšina čínskych viacnálevových čajov sa zalieva vodou o teplote cca 80°C, rovnako kvalitné japonské a vietnamské čaje sa prelievajú vodou o 5 - 10°C chladnejšou
- žiadny čaj nemá jedinú správnu prípravu
Správna príprava čierneho čaju:
Vriaca voda je predpokladom pre uvoľnenie účinných čajových látok. Nádobu na čaj nikdy neumývame v saponátoch. Doba luhovania čierneho čaju má byť 2-5 minút. Pokiaľ je čaj luhovaný dlhšie ako 5 minút, horkne. Ak je doba vyluhovania príliš krátka (menej ako 2 minúty), získa čaj určitou časť teínu, ale jeho aróma je slabá a mdlá.
Základné pravidlá správneho skladovania ovocných čajov
Uschovajte ovocné čaje v obaloch, ktoré budú minimálne prepúšťať arómu. Ovocný čaj by mal byť skladovaný na chladnom mieste. Skladujte ovocný čaj pokiaľ možno od ďalej od aromatických bylín alebo korenia. Udržujte ho tiež od müsli, lebo táto potravina môže byť nositeľom potravinárskych molí. Odporúčame nakúpiť také množstvo ovocného čaju, ktoré vystačí na 3-4 mesiace, pretože potom sa začína aróma z už otvoreného čaju postupne vytrácať. Ovocný čaj možno piť teplý alebo studený. Hodí sa zároveň k výrobe rozličných čajových nápojov.
Ájurvédske čaje
Aktívny muž
Zloženie: klinček, lékorica, škorica, kardamon, zázvor, mäta pieporná, truskavec vtáčí, fenikel, kakao, šalvia, koreň sarsaparilly, čierne korenie žen-šen.
Aktívna žena
Zloženie : zázvor, pomarančová kôra, škorice, klinček, koreň lékorice, kardamon, zázvor, mäta pieporná, truskavec vtáčí, fenikel, kakao, šalvia, koreň sarsaparilly, čierne korenie, žen-šen.
Čaj ako prevencia proti chorobám
- kardiovaskulárne ochorenia
- znižuje srdečné príhody
- zvyšuje odolnosť proti rakovine čriev, hrubého čreva, pľúc
- proti vytváraniu zhubného nádoru
- ovplyvňuje zažívanie
- znižuje hladinu cholesterolu v krvi
- obsahuje teraflavíny a terarubigíny napomáhajúce tíšeniu astmatických a dýchacích problémov
- je prirodzeným zdrojom fluoridu, ktorý zabraňuje tvorbe zubného kazu
- bráni tvorbe zubného plaku
- obsahuje bioflavanoid, vitamín P, ktorý posilňuje cievy
- zvyšuje imunitný systém
- čaj oolong a Pu-Erh je najúčinnejším prostriedkom zníženia telesnej hmotnosti v dôsledku pravidelného pitia 2 -3 šálok denne
- čaj obsahuje zvláštnu aminokyselinu tanin, ktorá sa nikde inde nenachádza a tá upravuje a zmierňuje účinky kofeínu obsiahnutého v čaji a uľahčuje telu jeho prijímanie.
Prečo čaj
Čaj vyvoláva pocit duševnej ľahkosti, prečisťuje myseľ a prináša vyslobodenie od duševného zdravia a fyzického napätia. Už od samého počiatku bol čaj spojovaný s zdravím a uznávaný pre svoju schopnosť zaháňať únavu, stimulovať psychické sily a zvyšovať hladinu energie. Čaj je nápoj pre každú príležitosť. V lete dokáže osviežiť v zime zahriať. Pokiaľ je človek v strese a zhone, čaj vie upokojiť. Ak sa naopak nachádza v útlme, môže byť povzbudený.
Čaj obsahuje kofeín, zelený čaj obsahuje 1/3 kofeínu, čierne čaje a druh oolong majú asi 2/3. Obsah kofeínu v čaji ovplyvňuje tiež dĺžka luhovania : po 5i minútach luhovania sa z čierneho čaju uvolní 40 – 100 mg kofeínu, zatiaľ čo po 3 minútovom luhovaniu len 20 – 40 mg , čo je o polovicu menej a menej je to u druhu oolong a ešte menej pri zelenom čaji. Je to veľmi dobrý postup pre prípad, keď chce človek vypiť viac čaju, ale nepotrebuje viac kofeínu. Zároveň obsahuje tanin, ktorý sa uvoľňuje v 3 minúte luhovania. Polyfenol tanin, ktorý nie je obsiahnutý v chemickom zložení kávy, ruší alebo upravuje účinky kofeínu. Rozpúšťa sa medzi 3 - 5 minútami luhovania, a tak bude po tejto dobe čierny čaj skôr ukľudňujúci než stimulujúci. Tanin sa ukazuje byť jedným z najprospešnejších substancií v čaji, pričom neutralizuje cholesterol a ostatné tuky v krvi.
Zelený čaj – neprechádza žiadnou oxidáciou a vyznačuje sa väčšou trpkosťou. Je zdrojom vitamínu C. Má povzbudzujúce účinky. Obsahuje menej kofeínu ako čierny a oolong čaj.
Čierne čaje a Oolongy - prechádzajú počas spracovania oxidáciou. Čím je čaj „zoxidovanejší“ tým má viac farby a menej trpkosti. Mnohí milovníci čierného čaju si do svojho obľúbeného nápoja pridávajú mlieko, cukor či citrón. Cukor a citrón v čiernom čaji zvyšuje rozpustnosť železa a vápniku a uľahčuje ich vstrebávaniu. Umelé sladidlá sa k dochucovaniu čaju hodia dobre, pretože v ňom nevyvolávajú žiadne chemické zmeny.
Z výsledkov posledných výskumov o priaznivosti čaju na ľudský organizmus
trávenie - všetky druhy
dezinfekčné účinky - všetky druhy, nie však s úplnou istotou
prevencia rakoviny - zelený čaj
srdečné ochorenia - Oolong a Pu-Erh proti vysokej hladine cholesterolu, zelený čaj a Oolong proti tvorbe krvných zrazenín
chudnutie - Oolong a Pu-Erh
starostlivosť o chrup - zelený čaj
dlhovekosť - všetky vyššie uvedené druhy, so zvláštnym dôrazom na zelený čaj s vysokým obsahom fluoridu)
Foto: sciencedaily.com
-
nová fotogaléria
... staršie fotogalérie -
nové video
... staršie videá