cestopisy

Považský hrad, tak ten mám rád

Konečne nastupujú slnečné a teplé víkendy vhodné na poznávacie výlety. Koho lákajú hrady formou ľahkej prechádzky, ten by mal určite navštíviť Považský hrad. Jeho zvyšky múrov vidieť už zďaleka, a dostať sa k nim nie je ťažké.

Navigáciu si nastavte na adresu Považské Podhradie 6, kde pred zrekonštruovaným kaštieľom Burg nájdete parkovisko pre odhadom 15-17 áut. Pár miest sa nájde aj popri priľahlom kamennom múre.


 

Odtiaľ už cestu nahor náučným chodníkom po žltej značke zvládnete za pohodových 20 minút. Stúpanie zvládnu deti aj seniori.
Podľa neoverených správ bol hrad postavený už v roku 1128 na ochranu dôležitej považskej cesty. Teraz je sídlo na riekou Váh zachovalou ruinou, ktorú sa snaží zveľadiť partia dobrovoľníkov a štát.


Aktuálne (máj 2022) je na hrade sporadicky postavené lešenie, a sú tu vidieť obnovené kusy častí opevnenia. Z vyhliadkovej terasy s pevným ďalekohľadom máte počas jasného počasia výhľad do ďaleka. Namieriť si ho môžete aj na blízke Súľovské skaly.

Na spiatočnej ceste si predĺžte prechádzku k blízkemu kostolu svätého Ladislava a chátrajúcemu rokokovému Szapáryovskému kaštieľu. V súčasnosti je kaštieľ zanedbaný,  spustnutý a pre verejnosť neprístupný. Veľká škoda celého objektu, živo si ho viem predstaviť v plnej kráse.

 

Vyhladlo vám? Žiadny strach, mám zaručený tip preverený na chuťových bunkách celej rodiny. Prevezte sa do Považskej Bystrice do PB Café & Restaurantu (Milana Rastislava Štefánika 135). Tu sme si vybrali denné menu, a z jedálneho lístka sushi na objednávku. Napriek plnej reštaurácii sme všetko dostali na stôl do 20 minút. Porcie prišli zaujímavo naaranžované, a len čo sa popásli oči, to ochutnal aj jazyk. Chutné bolo každé jedno sústo porcie, a za rozumnú cenu. Suroviny čerstvé, obsluha rýchla a usmiata, parkovanie bezproblémové. Na záver sa smelo dorazte domácimi waflami s ovocím ... a nebude sa vám chcieť ísť preč.Odporúčané články:

 

Prekonajte lenivosť, a vyberte sa do raja úžasných skál

A tam hore na Považí, dobre pochodí ten, kto sa sem odváži

Hrad Tematín: Odolal viacerým bitkám a nikdy nebol dobytý


Autor: Myshoun, 29.5.2022