daruj dobro

Najúžasnejší rok splnených osobných cieľov - 1.

Ako si stanovovať ciele? Že musia byť SMART (Specific, Measurable, Achievable, Realistic, and Timely)? Že je dobré si ich plnenie priebežne kontrolovať? O tom už hádam počul úplne každý. Áno aj ja, dokonca som bola na niekoľkých školenia na túto tému a niekoľko som ich aj sama organizovala. A napriek tomu sa vždy s nadšením pustím do nových osobných cieľov a po čase, ani neviem kedy, ani neviem ako a už za pár mesiacov sú postupne vytesnené z každodenného života.

No tento-krát som to spravila inak a rada sa s vami podelím ako, lebo z výsledkov som úplne nadšená. Nikdy sa mi nepodarilo dosiahnúť tak veľa z osobných predsavzatí ako teraz.

Rozhodla som sa, že si tie ciele na celý rok napíšem do zošita a taktiež som sa rozhodla, keďže to bolo v januári 2021, že tých cieľov si stanovím 21. Kontrolu ich plnenia som si určila mesačne, vždy v posledný deň v mesiaci. Avšak len tak si sadnúť a vymyslieť 21 cieľov na celý rok vôbec nie je jednoduché, ale povedala som si, že nemusím ich vymyslieť všetky naraz (to by som tam mohla dať aj veci, len do počtu, po ktorých v skutočnosti až tak veľmi netúžim). Nad každým zapísaným cieľom som ešte pár dní premýšľala, či je to skutočne ten cieľ, ktorému chcem venovať svoj čas a energiu v tomto roku.

Musím povedať, že niektoré sa podarili dosiahnuť, niektoré aj niekoľkonásobne presiahnuť a niektoré sa nepodarili, a presuniem si ich na ďalší rok (len musím popremýšľať nad spôsobom ich dosiahnutia, lebo veď viete ako to je, nemôžem robiť to isté a očakávať lepšie výsledky), no a pri niektorých som si uvedomila, že síce sa mi ich nepodarilo dosiahnuť, ale ani to v skutočnosti nebolo to podstatné. Takže takéto ciele si už dávať nebudem.

Ak ste zvedaví, aké ciele som si dala a ako to s nimi dopadlo, tak čítajte ďalej. Ak vás to však nezaujíma, tak zavrite tento článok a venujte sa niečomu, čo vás oveľa viac napĺňa. A držím palce pri plnení vašich osobných cieľov.

1. Prečítať aspoň 20 kníh

Musím sa priznať hneď na úvod, že vždy som túžila čítať veľa kníh a mať čas a chuť čítať, ale väčšinou to vždy dopadlo tak, že ak sa mi podarila jedna dve knihy za rok, tak to bolo veľa. Zvyčajne už len články v novinách, v časopisoch alebo na internete. Ale nájsť si čas na poriadnu knižku, to akosi stále nevychádzalo. Občas ma chytil záchvat, že chcem čítať, vydržalo mi to týždeň a potom sa už len kopili rozčítané knižky na mojom nočnom stolíku. Myslím, že som ich tam už mala poriadnu kopu, asi aj 12-15. S touto skúsenosťou a s veľkou túžbou to zmeniť, som si dala pre mňa agresívny cieľ, prečítať aspoň 20 kníh za rok! Mám 44 rokov a toto sa mi ešte nikdy nepodarilo. A viete ako to dopadlo? Každá prečítaná kniha mala 300+ strán a išlo mi to takto:

Január: 3 prečítané knihy

Február: 10 prečítaných kníh (spolu 13)

Marec: 5 prečítaných kníh (spolu 18)

Apríl: 2 prečítané knihy (spolu 20)

Máj: 1 rozčítaná kniha ( spolu 20)

Jún: 2 prečítané knihy ( spolu 22)

Júl: 1 prečítaná kniha ( spolu 23)

August: 3 prečítané knihy ( spolu 26)

September: 4 prečítané knihy (spolu 30)

Október: 3 prečítané knihy ( spolu 33)

November: 2 prečítané knihy ( spolu 35)

December: 6 prečítaných kníh (spolu 41)

Začala som knihou „Sapiens“ a potom som striedala romány, krimi, motivačné knihy. Je dôležité zachovať si aj pestrosť žánrov. Vo februári som „objavila“ Dominika Dána a jeho slovenské krimi, a tak ma to chytilo, že som ich prečítala hneď 10. Je to priam neuveriteľné, ale svoj cieľ som splnila už v apríli. To ma na chvíľku spomalilo, taký ten pocit, že dosiahol som, čo som chcel, ale veľmi rýchlo som si uvedomila, že mi to chýba a chcem v čítaní pokračovať. Pôvodné obavy, že kde nájdem na to čas vo svojom super-aktívnom živote sa rozplynuli, keď som knižky vymenila za večerné pozeranie TV, začala som skôr ráno vstávať a pred prácou som si niečo stihla prečítať, začala som knižky nosiť so sebou do čakárne u lekára, jednoducho dá sa to!

V máji som sa vrátila ku knižke, ktorú som mala na nočnom stolíku už pár rokov a nevedela som sa k nej dokopať, lebo mala vyše 500 strán a to ma vždy odradilo, ale teraz, keď som bola povzbudená víťazstvom, že svoj ročný cieľ mám splnení a môžem si dopriať popasovať sa s knižkou aj dlhšie, pustila som sa znovu do čítania knihy: „Myšlení pomalé a rychlé“. Výborná kniha, a som šťastná, že som si ju prečítala celú. December som ukončila čítaním: 5 dní a váš teenager bude iný (lebo veď treba sa aj o spolubývajúcich trošku viac zaujímať. Tí, ktorí máte tiež doma teenagerov, vrelo odporúčam). Bola to moja 41 knižka prečítaná v tomto roku. A tento cieľ som si splnila na 205%!

Rada do života: Napísať si cieľ, pár dní nad ním ešte popremýšľať, či je to ozaj to, čo chcete. Aktívne si vytvárať priestor na jeho naplnenie vo vašom živote a pravidelná reflexia, kde sa nachádzate. Mne fungoval mesačný cyklus, ale môžete si nastaviť taký, ktorý bude najviac vyhovovať vám.

Ak ste zvedaví, aké som mala ďalšie ciele a ako sa mi darilo, prečítajte si aj druhú časť.

Hurá do plnenia vašich cieľov a snov. A budem rada, ak dáte vedieť, ako sa vám darí a či vám niektorá z mojich skúseností pomohla?

Dáša
Autor: Dáša, 18.1.2022
Foto: pixabay.com / StockSnap