cestopisy

Hrad Dobrá voda: Jedna z krásnych zrúcanín, ktorú musíte vidieť

Kto by si chcel ešte počas peknej jesene vyvetrať turistické topánky, alebo sa len predýchať na nenáročnom výlete k sympatickej zrúcanine, tomu dávam do pozornosti práve tento hrad.

Cestu začnete na parkovisku pri kúpalisku Mariáš za rovnomennou obcou Dobrá voda (okres Trnava). Z asfaltky sa po chvíli presuniete na lesnú a dobre značenú cestu až na hrad, ktorá zaberie aj v fotením a pauzou (ak máte deti) cca pol hodinu. Lesy Malých Karpát schovávajú jednu z najkrajších a pomerne rozsiahlych ruín gotického hradu z 13. storočia. V 14. ho prestavali, ale Rákocziho povstanie z roku 1703 mu ubralo na dokonalom stave, a v roku 1762 dokonca vyhorel. Od 19. storočia už len postupne chátra.

Teraz sa zachovali zvyšky kruhovej veže, obvodové múry a časti paláca. V jeho vnútri nájdete skromné hospodárske zoo (zvedavé kozy, hladné zajace a drsné čierne sliepky). Turistom sú k dispozícii informačné tabule, počas leta aj sporadický sprievodca. Dobrou správou je, že o miesto majú záujem aj dobrovoľníci, ktorí hrad aspoň udržiavajú a pomaly rekonštruujú.
Hrad Dobrá voda je celoročne prístupný a svoje čaro má určite počas každého ročného obdobia. Ak máte dobrú predstavivosť, tak si môžete vybaviť v mysli, ako by to bolo celé dostavané a vás oslovovali hradný pán resp. hradná pani.


 

Úsilie o.z. Renova o záchranu historického objektu môžete podporiť aj finančnou SMS z pohodlia gauča. Sám som takto poslal 5 €, lebo ak tak urobí aspoň pár tisíc ľudí, nerozpadne sa nám história rovno pred očami.
Odporúčané výlety v blízkosti:


Na hrade Korlátko ste z parkoviska zakrátko

Katarínka: Krásne ženské meno aj zaujímavá ruina

Vápenná: Pohodový výlet na prečistenie hlavy

Plavecký hrad: Z hrdého strážneho sídla obľúbené miesto turistov

Jaskyňa Driny: Tak veľa krásy v jednej „diere v zemi“


Autor: Myshoun, 20.10.2021