cestopisy

Tip na minivýlet: Vodné dielo Gabčíkovo

Toto miesto s rozlohou 46 km² v okrese Dunajská Streda netreba zvlášť predstavovať. O našom najväčšom vodnom diele sme sa učili v škole a sporadicky o ňom prebehne správa v médiach. Lenže ak určité miesto aj osobne navštívite, neskôr už sa viete lepšie zorientovať, kde sa to celé deje.

Dielo bolo budované od roku 1977, pôvodne ako spoločný projekt Gabčíkovo - Nagymaros s cieľom zabrániť pravidelným záplavám v priľahlej oblasti (napr.1954 a 1965). Maďari neskôr od zmluvy odskočili, a tak mali Slováci o pekných pár problémov navyše. Do prevádzky ho uviedli v októbri 1992, vodnú elektráreň asi o štyri roky neskôr. Dnes je to okrem výroby elektrickej energie aj vďačné miesto na nenáročnú turistiku.Po betónovej hrádzi sa viete pokojne prejsť, zhora si pozrieť plavebné komory, a vyskúšať odvahu na vysutej sklenenej lávke pár metrov nad Dunajom (a zadarmo). Nemali sme šťastie na prechádzajúcu loď, ale v lete plánujeme plavbu výletnou loďou aj cez komory.
Vlastné video z dronu nemám, ale rád nezištne spropagujem šikovnú prácu niekoho iného.

Ak by ste mali na výlete gastro chúťky, tak vyskúšajte blízku reštauráciu Nimród na Dunajskej ulici v Gabčíkove. Dá sa dobre najesť z jedálneho lístka aj denného menu. Nechajte si ešte miesto na ich šomló halušky.


Zatiaľ čo v kuchyni sa blázni kuchár(ka) za terasou na trávniku sa kreatívne vybláznil aj majiteľ.

 

Odporúčané články:

Aj krátky splav vám vyčistí hlavu a nabije pozitívnou energiou

Po stopách starých mlynov: Jelka

Po stopách starých mlynov: Kolárovo

Baťov kanál: Skvelá zážitková plavba pre celú rodinu


Autor: Myshoun, 28.9.2021