cestopisy

Belianska jaskyňa: Nič vám nedá zadarmo, ale za námahu sa odmení

Vidieť a prejsť si najväčšiu a jedinú sprístupnenú vysokohorskú kvapľovú jaskyňu v Tatranskom národnom parku odporúčam už od začiatku.

Auto navigujte do Tatranskej kotliny k reštaurácii Koliba alebo u Furmana. Tu za státie na tráve zaplatíte 6 € (pre porovnanie - v neďalekej Bachledke na upravenom parkovisku iba polovicu). Prejdete okolo stánkov so suvenírmi a nasleduje cesta nahor. Podľa kondičky ju zvládnete za 20-30 minút. Občas sa na trase objaví drevená lavica k odpočinku. Už dole myslite na to, že vstupy do jaskyne sú iba každú celú hodinu. Po zaplatení vstupného (aktuálne iba hotovosť) už na vás čaká sprievodca, ktorý vás prevedie takmer 1400 metrovým okruhom. Počas neho prekonáte až 874 schodov. To číslo znie na prvé počutie hrozivo, ale zvládnu to aj deti a seniori.


 

Týmto chcem rovno apelovať na premotivovaných rodičov, ktorí ťahajú do jaskýň aj úplne malé deti. Nerobte to. To dieťa z toho nič nemá, lebo väčšinu cesty preplače, zbytočne trpí celá skupina v podzemí, vy už dupľom, a otravuje to aj ušatých netopierov pri strope kvapľovej výzdoby.Ale späť k jaskyni. Za približne hodinu uvidíte krásne miesta, bohatú jaskynnú výzdobu, čistú tmu a na svoje si možno prídu aj uši. Jednotlivé miesta sú pomenované ako napr. Dlhý dóm, Palmová či Hudobná sieň, Zlaté jazierko ... Občas nebudete vedieť, kam sa skôr pozerať. Za mňa výborne investovaný čas / energia / peniaze. Nezabudnite si za 10 € kúpiť foto / video vstupenku. Jednak stopercentne budete mať nutkanie fotiť, a za druhé, dobré miesta treba aspoň takto podporiť.

 Tip: Belianska jaskyňa je len na skok z Bachledky, kde je obľúbený chodník v korunách stromov.

 

Odporúčané články:

Važecká jaskyňa: Medvede tam môžete vidieť dodnes

Jaskyňa Driny: Tak veľa krásy v jednej „diere v zemi“

Bystrianska jaskyňa

Jaskyňa Zlá Diera / Zla Džura

Jaskyňa Driny


Autor: Myshoun, 28.8.2021