cestopisy

Záruby: Najvyšší vrch Malých Karpát úspešne odčiarknutý

Pred touto túrou sme si kondičku trochu potrénovali výletmi na Vysokú, Vápennú a Ostrý Kameň. Predsa len sú Záruby (768 m) najvyšším vrchom Malých Karpát, a nechceli sme tam prísť s jazykom plantajúcim niekde pri kolenách. S turisticky zdatnými kamarátmi je to väčšia zábava aj motivácia.

Za začiatok cesty sme zvolili parkovisko na Zámockej ulici v Smoleniciach. Je to zároveň miesto, pri Kostole narodenia Panny Márie, odkiaľ vyrážate na Smolenický zámok. Asfaltkou vyšliapnete pod zámok (je verejnosti prístupný v júli – auguste, každý deň od 10:00 - 18:00 hod), ale tu sa cesty oddeľujú. Pokračujete vľavo podľa turistickej značky (smer na Čertov žľab). Do pol hodiny ste na mieste Klauža.

 

Odtiaľ sú Záruby - sedlo pohodových 30 minút. Ale to je len decentný turistický chytáčik. Idete pekným listnatým lesom, kde sa občas objavia skokanské mostíky pre MTB bicyklistov. Keď sa objavia, radšej im uhnite na kraj, veď aj oni sa chcú vyblázniť cestou nadol.Prichádzate na Čertov žľab. Tu trochu zhustne les a čaká vás ďalší oznam, Záruby – sedlo za 12 minút (po modrej), alebo Záruby – sedlo len za 10 minút (po zelenej). Voľba je viac menej asi podľa sympatie k tej ktorej farbe. Vstupujete do Národnej prírodnej rezervácie s 5. stupňom ochrany. Začína sa cesta nahor, sem tam spadnutý strom, občas skalnatý chodník. A za polhodinu ste na mieste s povzbudivým názvom Záruby – rázcestie. Nie, to ešte nie je koniec, ten vás čaká po ďalších piatich minútach.


Vysoký drevený kríž na vrchole už budete priťahovať očami. Zo závetria kopca sa dostanete na vrch a ... decentne vás môže prefúknuť vietor. Výhľad nie je práve z kategórie nemý úžas, ale Záruby ste úspešne pokorili. Podľa možnosti a tlačenice sa rýchlo pofotiť,  občerstviť a potom už len napínať svaly cestou nadol.

 

Odporúčané články:

Hrad Ostrý Kameň: Miesto ponechané napospas času a prírody

Vápenná: Pohodový výlet na prečistenie hlavy

Hurá na Vysokú, druhý najvyšší vrch Malých KarpátAutor: Myshoun, 11.5.2021