cestopisy

Hrad Ostrý Kameň: Miesto ponechané napospas času a prírody

Jedným z tipov na poldenný rodinný výlet môže byť aj zrúcanina hradu. Rozcvičíte svaly, doprajete si čerstvý vzduch, uvidíte kus krásneho Slovenska a strávite fajn čas s priateľmi.

Vyrážali sme z parkoviska pri vodnej nádrži Buková (okr. Trnava) vedľa chátrajúcich bufetov a malých drevených chatiek. Cieľ cesty bol priamo za vodu na protiľahlom kopci so siluetou hradieb. Najprv vás vedie intuícia, potom žltá značka, tá sa na začiatku lesa mení na červenú. Značenie je dobré, zablúdiť sa nedá (iba ak by ste sa preinhalovali všadeprítomného medvedieho cesnaku). Mierna cesta nahor má občas strmšie stúpania, ale zvládnu ju aj deti. Pováľané stromy zvádzajú na odpočinok a krátku pauzu, tak im nekazte radosť a dajte si aspoň jednu krátku občerstvovaciu zastávku.


Tesne pod hradom je malá kondičná výzva, buď to strihnúť prudko nahor ako „ľudská vetrieska“, alebo si dať ešte jeden oblúk a bez zadýchania dokráčať medzi staré zničené múry na vápencovej skale. Orientačný čas z parkoviska na hrad je cca hodina. Hore si ľahko nájdete miesto na doplnenie tekutej a tuhej energie. Po načerpaní síl si pobeháte miesto, potešíte sa výhľadmi, alebo sa ešte môžete podľa síl a času vybrať na najvyšší kopec Malých Karpát – Záruby. Orientačná tabuľa hlási cestu tam po hrebeni za cca 40 minút.


Na takýchto miestach si nikdy nezabudnem nachvíľu sadnúť, a dať fantázii priestor na premýšľanie, ako to tu asi vyzeralo počas bežného fungovania hradu. Ostrý Kameň bol pohraničný hrad postavený na ochranu Českej cesty v 13. storočí. Po poškodení počas Rákociho povstania (1644 – 1645) sa zmenil na ruinu. Dnes nič nenasvedčuje tomu, že by ho chcel niekto zachrániť. Aktuálny stav a lá jar 2021 nájdete v priloženom videu.

 

Jednou z výletných výziev je nakrútiť ľudoprázdne video na mieste, kde je inak kopec ľudí.Cestou späť sa nám náhodou v koreňoch vyvráteného stromu podarilo nájsť vtáčie hniezdo s mláďatami. Rýchlo som spravil video a tri fotky. Ak sa dá tým internetom veriť, tak podľa vajíčka by to mali byť malé drozdy.   Odporúčané články:

Na hrade Korlátko ste z parkoviska zakrátko

Pajštún: Jeho osud spečatili napoleónske vojská

Hrad Gýmeš: Staré ruiny v zradnom pohorí Tríbeč


Autor: Myshoun, 3.5.2021