cestopisy

Vápenná: Pohodový výlet na prečistenie hlavy

Oficiálne info hovorí, že sa jedná o tretí najvyšší vrch Malých Karpát, ktorý nájdete medzi dedinkami Sološnica a Plavecké Podhradie. Vápencový vrch leží vo výške 752 metrov nad morom. Tak zaparkujte a hybajte pešibusom na Roštún (ako sa niekedy inak tomuto kopcu nadáva).

Trás, ako sa sem dostať je viacero. Prvým plánom bolo zaparkovať tak, aby sme išli cestou  k Plaveckému hradu a potom sa len včas odpojíme. Druhý, improvizovaný, nás nakoniec zaviedol ku koncu Plaveckého Podhradia (smer krčma Pod bubnom - kaplnka), a odtiaľ po zaparkovaní sledujte sympatickú a dobre umiestňovanú žltú značku. Dobrá správa na úvod, ak ste predtým (ako my) absolvovali výstup na Vysokú, tak Vápenná bude len terénnou prechádzkou do kopca.


Cestu vám spríjemňuje ticho vysokého listnatého lesa. Chodník je vo veľmi dobrom stave bez nástrah, kus pod vrcholom vás preberie prirodzená „opičia dráha“ z popadaných stromov. Dajú sa ľahko prekonať, takže deti ani dôchodcovia sa nemusia obávať sem vybrať. Tesne pod vrcholom pribudne aj pár skál, ale sú tu len čisto dekoratívne a nesťažujú cestu na vrchol Vápennej. Že sa môžete zastaviť a oddýchnuť si v závetrí kopca vám napovie dvojkríž so slovenskou vlajkou na kovovej mini rozhľadni. Počas vetra sa budete báť o okuliare a čiapky. Neberte to ako odrádzanie, to ani omylom, práve naopak - tento výlet vám vrelo odporúčam. Najlepšie ešte pred obedom.


 


 

Letný videolevel


 

Odporúčané články:

 

Hurá na Vysokú, druhý najvyšší vrch Malých Karpát

Pajštún: Jeho osud spečatili napoleónske vojská

Na hrade Korlátko ste z parkoviska zakrátko


Autor: Myshoun, 13.4.2021