cestopisy

Zrúcanina hradu Biely kameň: Rýchlovka do starých čias

Nenáročný výlet, ktorý viete absolvovať aj za pár hodín komplet s cestou. Základom je bývať neďaleko vinárskeho mesta Svätý Jur na západe Slovenska pri Bratislave. Zrýchlená verzia je vyviezť sa autom k horskému hotelu Eva a odtiaľ chvíľu putovať lesom. Ale nie je to celkom ono.

Ako často hovoria rôzne motivačné citáty. Často je dôležitá aj samotná cesta k cieľu. Preto sa môžete inšpirovať tou našou. Auto sme pohodlne odstavili na parkovisku pri obchode Terno (ulice Panónska – Rulandská). Odtiaľ už kúsok vľavo pri hlavnej Krajinskej ceste až na Pezinskú. Prečo práve tadiaľ? Vysvetlím.
Pretože má čo vizuálne ponúknuť. Hneď zo začiatku obíde Dolný rímskokatolícky cintorín s blízkou kamenno – tehlovou mestskou bránou. Pokračujete okolo židovskej synagógy, ohradenej studne, a malú odbočku si zaslúži aj Kostol Najsvätejšej Trojice. Cestou nahor míňate malé vinárstva a udržiavané domy. Pri Scheidlinovej záhrade (máte ju po ľavej ruke) idete už po tichej Malokarpatskej. Úzka cesta pre peších poza záhrady má svoju pokojnú atmosféru. Potom sa napojíte pri hostinci Rozmarín na asfaltku. Tu majú autá celkom problémy sa vyhnúť jedno druhému a cesta nahor nepatrí k tým najšťastnejším. To už šliapete na ulici Podhradie, ktorej sa držíte až po Jozefkovo údolie a hotel Eva. Tam sa za vonkajším bazénom napojíte na nenápadnú lesnú cestu, ktorá vás smerom doľava privedie za nejakých desať minút k lesom zarasteným ruinám hradu Biely kameň.Pro tip: Išli sme podľa navigácie a tá ukazovala ešte kus pred hotelom, že treba z parkoviska odbočiť do lesa. Rodina zapla náhon 4x4 a štverala sa krížom lesom. Tá hrdosť, že sme to zdolali, bola vykúpená zasvinenými topánkami a potom.
Komu nestačilo: Na protiľahlom kopci severne ešte leží Slovanské veľkomoravské hradisko, ale to pre krátkosť času a všeobecnú lenivosť turistickej posádky absolvujeme nabudúce.
Cestu späť sme volili tú istú, ale zaujímavá bude určite aj trasa po Podhradí, ktorá sa napojí na Horné predmestie. Tu podľa mapy uvidíte drevenú zvonicu pri Kostole svätého Juraja, renesančný vinohradnícky dom, Pálfiovský kaštieľ, Horné kasárne ...

 

Odporúčané články:

Haluzická tiesňava: Malý prales, ktorý sa stále mení

Čertova pec: Trojnásobný zážitok na jednom mieste

Plavecký hrad: Z hrdého strážneho sídla obľúbené miesto turistov


Autor: Myshoun, 28.5.2020
Foto: Myshoun