cestopisy

Tu kedysi behal Ďuri... Ďuri Jánošík: Terchová a okolie

V lete je more síce skvelé, ale pokiaľ sa z nejakého dôvodu k nemu nedostanete, tak aspoň podporte turistický ruch doma. Lebo všade dobre, doma najlepšie. Aj keď to bude znieť divne, príjemná dovolenka sa dá zažiť aj na Slovensku - konkrétne v okolí Terchovej.

nedeľa: (príchod)
Po pár hodinovej ceste v dažďových prehánkach sme konečne dorazili do malebnej Terchovej (www.terchova.eu). Ubytovanie nám poskytol útulný hotel Gavurky ***(www.hotelgavurky.sk). Príjemný personál, čisté a vkusne zariadené izby a chutná kuchyňa. Čo viac si želať? Ešte hádam strážené parkovisko, saunu, billiard, šípky, tenisový kurt, detsky kútik, vonkajší gril - a to je tu samozrejmosťou. Pre rodinky s deťmi je pár metrov od hotela vlek na miernom kopci, ideálny na prvé lyžiarske pokusy.

pondelok:
Prvé ráno v Terchovej. Po bohatých švédskostolových raňajkách sme sa vybrali spoznávať blízke okolie. Naše prvé kroky viedli do informačného centra, kde nám ochotná teta poradila, kam sa v okolí dá a oplatí ísť. Na začiatok sa patrí ísť pozrieť Ďuriho Jánošíka v jeho plechovej nadživotnej veľkosti. Na celú dedinu dohliada z malého kopca kúsok od centra. Cesta do a - z kopca bola šmykľavá a bolo treba dávať dobrý pozor na pokĺznutie, preto nás celkom na spiatočnej ceste pobavil párik pubertálnych zaľúbencov, kde slečna si to ťahala hore v zlatých sandálkach a telových pančuškách. Nechcel by som jej nohy vidieť po tomto malom výlete. Určite potom mala nohy ako srnka ... ale len tak špinavé. A keďže bolo už po obede, tak sa šlo naplniť brušká. Výber dňa vyhrala pizzeria Cavallino a bol to dobrý vyber. Spoznávanie dedinky nabralo na obrátkach. Miestne ženičky nám pred kostolom povedali, že vnútri je zaujímavý drevený betlehem. Tak sme si ho išli prezrieť (viď video vľavo). Prešli sme okolo množstva krčmičiek a reštaurácii a navštívili aj miestne múzeum v Obecnom dome. Naživo vidieť aj starý dereš či hák na ktorom sa vešalo má svoje čaro. Keďže bolo pekné počasie, zvrtli sme auto ešte do Vrátnej (www.vratna.sk) pod lanovku na Chleb, kam sa kvôli hustej hmle v ten deň neoplatilo ísť. Možno zajtra :). Cesta kúsok viedla medzi skalami a tie vyslovene lákali na odfotenie. Dvakrát nám preto nebolo treba a zastavili sme na malom parkovisku, kde bolo fotopozitívnych turistov viac. V jeden deň na nepatrí všetko vidieť a tak sme pred večerou stihli malý oddych na izbe. Po večeri sme si prešli na čerstvom vzduchu Terchovú smerom na Zázrivú. Pomaly v každom druhom dome nájdete privat ubytovanie. K tomu treba pripočítať nejaké penzióny a pár hotelov. Terchová turizmom vyslovene žije, to vidieť na každom kroku. Okrem rozbitej cesty (akurát dávali nový asfaltový poter) je všetko upravené a na úrovni.

Betlehem v terchovskom kostole Príroda v blízkom okolí Terchovej (smer na Vrátnu)

 

utorok:
Budíček. Raňajky. A pekné počasie znamenalo cestu do Vrátnej a poď ho lanovkou na kopec Chleb. Pri pokladni zaplatíte za lístky (obojsmerný 310,- / osobu - /podľa sezóny) a pohodlne sa pár minút veziete nahor strmým kopcom, ktorý niektorí turisti riskli ísť peši.

Cesta peši na vrch je pomerne dobrá a zvládne ju aj tehotná žena do 2 trimestra. Ku koncu je malé stúpanie, čo pri kopcoch väčšinou aj býva :). Nakoľko na vrcholku bola už seriózna hmla, aspoň som si oko pokochal na zodpovedne tangáčovo obnaženej prdelke mladej turistky. Cestou späť bolo viac času na fotenie, čo si môžete pozrieť aj
v priloženej fotogalérii. Kvôli tej nádhernej prírode sa tam jednoznačne oplatí ísť. Čakanie na lanovku si môžete po túre spríjemniť občerstvením v stanici lanovky (polievky, hlavné jedlo, nápoje)

Mini perlička: pochopím, keď rodičia držia malé dieťa na rukách počas cesty nahor, ale nepochopím prečo blondínka tak niesla svojho psa :)

Poobede sme navštívili skanzen vo Vychylovke, kde sa nachádza Múzeum kysuckej dediny a unikátna historická lesná úvraťová železnica (www.kysuckemuzeum.sk). Pokiaľ ste ešte cestou nestretli kozy a ovce, tam ich okrem starej ľudovej architektúry slovenských domčekov nájdete tiež. Po zaplatení vstupného sa môžete ľubovoľne (alebo so sprievodkyňou) pohybovať po celom skanzene. Za ďalších 80,- Sk si môžete kúpiť lístok na železnicu, kde vám sprievodkyňa podá výklad prečo je to vlastne táto úvraťová železnica taká unikátna. Trochu si pocestujete vo vagónoch po prírode máte ďalší príjemný výlet za sebou.

Výstup na Chleb - tam a spať Múzeum kysuckej dediny a historická lesná úvraťová železnica

 

streda:
Dnes ideme za históriou, ponuka dňa - Oravský hrad (www.oravamuzeum.sk). Vstupné na osobu 140,- Sk
a ďalších 50,- Sk za fotenie sú dobre investované peniaze. Pri znalej sprievodkyni máte z prehliadky dobrý pocit že vidíte kus histórie a dozviete sa pár zaujímavých vecí. Po hrade odporúčam ísť aj na návštevu blízkych štýlových pohostinstiev.

Na spiatočnej ceste do hotela v Terchovej sme sa zastavili pokochať sa pohľadom pri káve do Zázrivej na hotel Havrania (www.hotelhavrania.sk). Posledný asi kilometer k hotelu je strmý a veľmi úzky, radšej auto oproti ani nechcite stretnúť. Sľubovaný výhľad na kus krásnej slovenskej prírody vôbec nie je prehnaný (viď video).

Večera v Jánošíkovej kolibe (www.janosikovakoliba.sk) a dezert s čajom na letnej terase hotela Gavurky. Ináč, reštauračných zariadení čo majú niečo spoločné s Jánošíkom je v okolí šialene veľa.

 

Oravský hrad Hotel Havrania a príroda okolo

 

štvrtok:
Od hotela Diery *** (www.hotel-diery.sk) v Terchovej začína zodpovedná turistická trasa na Jánošíkové a Dolné diery. Po modrej značke idete po rázcestie - potom sa rozhodnete ktorým smerom budete pokračovať ďalej. My sme išli na Dolné diery. Pokiaľ máte vhodnú obuv, šikovnú (netehotnú) partnerku a po ruke fotoaparát určite si tento výlet naplánujte. Idete po lese, po potoku, medzi skalami, po rebríkoch a mostíkoch. Na mnohých miestach sa len tak zastavíte a obdivujete okolie a fotíte (moja fotogaléria snáď povie ako viac ako tisíc slov). Takže zabudnite na časy na orientačných tabuliach.Pekná cesta je pokiaľ idete smerom na dedinu Štefanová. Fotoamatéri sa tu vybláznia a domov si donesú veľa materiálu. Môžete sa občerstviť v bufete na lúke pod salašom, alebo počkáte a dáme si kompletný obed priamo v dedine. Odtiaľ chodí vo zvláštnych intervaloch autobus, alebo si požičiate kolobežku a tou dofičíte priamo až do Terchovej pod sochu Jánošíka.

piatok:
Posledný výlet počas našej dovolenky sme zvolili Slanický ostrov na Oravskej priehrade. Počasie síce nebolo celkom ideálne, ale nás to odradiť nemohlo. Do Slanickej osady, kde je lodný prístav sa dostanete dobre cez Námestovo. Minimálny počet cestujúcich na loď je 15 a keďže nebolo zatiaľ skoro nikde nikto, išli sme cez cestu do hotela na kávu počkať. Ak si chcete zaspomínať na prudký socializmus, tak choďte do hotela Slanica. Tu vám prinesú takú hnusnú viedenskú kávu (o poháriku radšej taktne pomlčím), že o prípadnom obede radšej ani nerozmýšľate a skúsite radšej blízke Námestovo alebo množstvo reštaurácii pri ceste. Po polhodine sa našiel dostatočný počet turistov a tak sme nastúpili na loď aj my. Kapitán naštartoval motory a trochu nás po priehrade povozil. Potom sme mali na pol hodinu rozchod na Slanickom ostrove, kde nás hneď z kraja odchytila sprievodkyňa. Po pár zaujímavostiach nám dala pohov a išli sme si poprechádzať tých pár budov čo sa na ostrove nachádzajú.

 

Z celej dovolenky sme boli veľmi milo prekvapení a sme radi, že sme dokázali vyvrátiť tvrdenie, že na Slovensku sa dobrá dovolenka zažiť nedá.

A ešte malý prírodný videobonus. Nahratie tohto "cvrkiho" ma stálo 5 minút plíženia sa trávou. Nakoniec chalan jeden zelený spolupracoval ako dobre platený komparzista a tak ho môžete vidieť aj vy :)
Odporúčané linky:
www.splavovanie.sk, www.orava.sk, www.vratna.sk


Pár postrehov z Terchovej a okolia:
- ľudia sa vám snažia ochotne pomôcť
- v móde dominuje maskáčový vzor, nezáleží na časti odevu, veku a pohlaví nositeľa
- život tu otravujú muchy (veľa domácich zvierat v okolí - kravy, kozy, ovce)

Na záver jeden zaručený tip ako dostať v Terchovej nakladačku. Stačí sa postaviť do stredu terchovskej krčmy
a opýtať sa: "Brej den, tohle je tak vesnička, kde se narodil Jiři Jánošík, ten maďarskej Žid?

Autor: Myshoun, 3.2.2011
Foto: Myshoun