cestopisy

Turistická zlodejina: Dobšinská ľadová jaskyňa

Slovensko má nádhernú prírodu, to treba uznať. Takú nádhernú, až máte pocit, že tento dojem vám nemôže nič pokaziť. Bohužiaľ môže...

Pokiaľ sa rozhodnete ísť do Národného parku Slovenský raj, bol by hriech nenavštíviť aj Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Bola objavená v roku 1870 pánom Ruffinim a vraj patrí k európskym prírodným unikátom. To je síce pekné, ale celú tú krásu vám pokazí ľudský faktor.

Píše sa rok 2004. Prišli sme autom na parkovisko, ledva vystrčili nohu z auta, už sa k nám prirútila fúzatá SBS-kárka že či ideme do jaskyne a ak áno, tak to bude 110,- Sk za auto (a to boli sme v dvoch autách). V BA za to máte na pár hodín strážené parkovanie ale budiž, vysokohorská prirážka. Po rýchlom skasírovaní sme sa prudko ponáhľali do kopca (cca 15 min.), lebo posledný vstup bol o 16:00.

Tu prišiel minišok číslo 2.
Vstupné. Suma sumárum - za vstup pre 4 dospelé osoby a 1 dieťa zaplatíte - 810,-. (jedno 5 ročné malo veľkodušne vstup zadarmo) Takže ste o vyše tisícku ľahší a nevideli ste ešte ani kvapel. Odporúčam sa pred vstupom priobliecť, pretože jaskyňa ľadová skutočne je.

Minišok čislo 3 bol foto/video lístok.
Rovných 300,- Sk. Tak tu mi už išla para z uší. Hoci milujem fotiť, okrádať sa nenechám. V Čechách som pochopil dať 150 českých korún za fotenie počas prehliadky starého hradu. Dokonca sa mi sama predávajúca ospravedlnila "promiňte, víme, že to neni levní". A tu na Slovensku? Nehnú ani brvou a nasadia šialené ceny, ako keby tú jaskyňu ručne sekali. Po vstupe do jaskyne si predsa len poviete, že peniaze oželiete a budete sa kochať krásami podzemia. Veľa času na to nemáte, pretože vás znudení sprievodcovia povodia po štyroch ľadových sálach, kde si vypočujete robotický výklad a za cca 30 minút ste opäť na slniečku.

Vítajte u nás .... a 110,- Sk poprosím za parkovanie. Pred vstupom vás najprv zmrazí cena vstupného.


Minišok číslo 4.
Po poslednej prehliadke dňa je predaj suvenírov pri vchode do jaskyne už zatvorený. Neochotne tam ostal stáť len nejaký zamestnanec aspoň pri nápojovom automate. Keďže nápoj ako správny turista máte už vopred zakúpený, telo sem tam potrebuje vyprázdniť. A keďže sme ľudia, tak to nebude len tak pri strome, ale pekne civilizovane - na wc. WC však bolo pomerne honosné pomenovanie, skôr by to mala byť murovaná latrína. Bod k dobru bol toaletný papier. Namrzenú náladu z nefotenia som aspoň prehlušil leporelovou brožúrkou za 25,-, (v stánku nad parkoviskom) kde boli v podstate nafotené všetky pekné časti Dobšinskej ľadovej jaskyne.

300 Sk? Musí vám tu hrabať v palici! Biznis na Slovensku - zatvorené!

V tomto prípade poviem len záverečný verdikt - raz vidieť a zažiť bohato stačilo a odporúčať túto jaskyňu určite nebudem.

PS: Milí jaskyniari, uvedomte sa a zvážte či za také sumy čo požadujete od turistov, aj ponúkate služby na úrovni. Lebo časom vám do tých jaskýň budú chodiť len tie ušaté netopiere s(r)(p)ávať!

Autor: Myshoun, 3.2.2011
Foto: Myshoun