blogy

Tajomný svet nášho akvária: Príbeh jednej ryby

Mali sme v akváriu rybu. Jednu. Asi aj tri roky. Predtým mala spoločnosť, ale časom ostala sama a už sme neprikupovali ďalšie. Vyzerala šťastne a spokojne, že mala celé 25 litrové akvárium len pre seba, hoci sú pestrofarebné tetry považované za húfovité ryby.

Podľa mňa to bol samec, čo chcel mať len pokoj a kľud. Určite by ho nebavilo sa pozerať celé dni na iné ryby, ako plávu od jedného rohu k druhému a so svojou krátkodobou pamäťou len dokola opakujú "Jéj, tu je tak pekne, tu som ešte nebol/-a".

Akvárium si vypýtali deti na Vianoce ešte v roku 2016. Utajiť ho bolo veľkou výzvou, nakoľko pár dní predtým ako sa doň nasadia ryby, musí bežať filtrácia a aktivovať sa "štartovací balíček" mikroorganizmov. Aby bolo krajšie, tak aj s vloženým exotickým drevom. Teória je to síce krásna, ale prax zabolela. Tri dni pred Štedrým dňom som s hrôzou zistil, že drevo kompletne nahnedo zafarbilo vodu (čo vám vopred nikto v predajni nepovie) a navyše plávalo na povrchu. Potichu v noci všetko vyliať, vyčistiť a všetko "naštartovať" nanovo. Logicky už bez dreva. Celé rodičovské úsilie však bolo korunované úspechom, keď deti s nechápavým pohľadom našli pri stromčeku vysvietené akvárium v plnej kráse. Dostať hoci len také malé plné akvarko na nízku knižnicu je celkom logistický zaberák.
Postupne boli ďaľšími zodpovednými členmi nášho akvária bojovnica a prísavník, ktorému prischlo meno Cuco. Z malého jedinca do dotiahol na takmer 10 cm. Za pár rokov by hádam mohol veľkosťou konkurovať aj vianočnému kaprovi. A ako všetci vieme - čo má raz meno, to sa nekonzumuje. Svoj čas si u nás omylom užili aj vodné slimáky, ktoré pricestovali zo ZOO shopu spolu s novými rastlinami. Dokonca nás tetry odmenili aj malým potomstvom. Niečo z neho prežilo do dospelosti, slabšie kusy padli za obeť zákonom prírody.


Fotka vznikla v to ráno, keď nás tetrovitý nezmar o pár hodín neskôr zomrel. Doslova som cítil, že "dnes ráno rybu MUSÍM odfotiť"! R.I.P RYB.Odporúčané články:

 

Tajný život zvierat: Filcka Berta alias voš lonová

Konečne niekomu napadlo urobiť ZOO podľa detských predstáv

Jozef Kollár potešil deti knižkou Tri mačiatka


Autor: Myshoun, 21.5.2024