cestopisy

Kodaňský výlet: Kráľovské pamiatky, severské pochúťky aj poriadny adrenalín

Druhý deň sme si dopriali raňajky v kaviarničke na rohu ulice Indre By, ktorú sme už včera obdivovali. Mne pripomínala parížske kaviarničky, so sedením na ulici, a tak sme si aj my užili štýlové bohaté raňajky s úžasnou kávou, croissantom, avokádovým chlebíkom (dánske pečivo je famózne), horúcou čokoládou a brownies s lesným ovocím.

Kráľovské raňajky, aby sme nabrali energiu na celodenné chodenie. Počasie sme mali nádherné, svietilo slniečko už od rána a tak sme sa peši vybrali popri Štokholmskom kanáli až k Slotsholmen Christiansborg Palace, kde sme strávili takmer 3,5 hodiny. Je to nádherný komplex, ktorý má veľa nádherných kráľovských sál s úžasnými umeleckými dielami, mňa uchvátili najmä „The Great Hall“ veľká sála so 17-timi pestrofarebne zdobenými tapisériami, ktoré dostala kráľovná ku svojim 50tim narodeninám v roku 1990. Tieto zachytávajú dejiny Dánska od čias Vikingov až po súčasnosť. Zaujímavosťou je, že ich dizajn navrhol dánsky umelec, ale vyrobené boli vo Francúzsku, kde na nich pracovalo vyše 60 tkáčov takmer 10 rokov, aby ich dokončili. Vo veľkom sále visia od roku 2000, pri príležitosti kráľovniných 60. narodenín.Po prehliadke nádherných kráľovských sál sme pokračovali prehliadkou podzemia a ruín, ktoré sa zachovali z pôvodného paláca. Aj táto časť prehliadky bola doplnená o interaktívne časti, takže ani deti by sa nenudili. Tretia samostatná časť prehliadky bola kráľovská kuchyňa, kde boli aj video ukážky, ako sa voľakedy a aj dnes pripravujú slávnostné kráľovské recepcie pre veľký počet pozvaných hostí. Tu sme sa zabavili pri niekoľkých pokusoch pripraviť typickú vežu zo sladkých guličiek. Štvrtou samostatnou časťou Christiansborg Palac komplexu boli stajne, so živými kráľovskými bielymi koňmi, s ukážkou kráľovských kočov a aj všetkého čo k starostlivosti o kone patrí.

Hoci sme už boli celkom unavení, ešte nás čakalo 400 schodov na vežu kostola Nášho Spasiteľa (Church of Our Saviour), kde sme sa až na vrchol veže dostali špirálovitým schodiskom po vonkajšej strane veže. Tento zážitok nie je pre každého, keďže schodisko sa každým ďalším schodom zužovalo a teda stretli sme aj zopár turistov, ktorí túto výšku a priestor znášali veľmi ťažko. Ale výhľad bol prenádherný, hoci trošku fúkalo, užili sme si panorámu mesta. Pozor, lístky sa nedali kúpiť v pokladni na mieste, museli sme si ich kúpiť online a vstupy sú každú pol hodinu. To aj znamená, že keď vás pustia hore, máte presne 30 minút na to výjst hore a aj sa vrátiť, inak môžete mať problém zmestiť sa na schody, ktoré sú skutočne úzke. Prvá časť výstupu je vo vnútri vo veži a druhá je vonku okolo veže. Vo vnútri vo veži je možné aj vidieť a počuť zvony a dokonca sme aj videli živého organistu, ktorý hral na špeciálnom orgáne.


 

Po tomto výkone, sme opäť išli vyskúšať miestne sladké špeciality s kávičkou. V kaviarničke na Christianshavn sme mali milý zážitok, keď pri čakaní v rade sa chcela predbehnúť stará pani, ktorú sme pred seba pustili. Po objednávke a už pri oddychu v príjemných kresielkach, k nám zrazu neskôr prišiel čašník a doniesol nám navyše muffin zdarma, ako poďakovanie, že sme tú staršiu pani pustili pred seba. To sa nám ešte nestalo a bolo to veľmi milé a sympatické gesto. Po kávičke sme si išli opäť príjemnou prechádzkou cez mesto oddýchnuť na hotel a pripraviť sa na večerný výlet do Tivoli parku.

Tivoli park sa nachádza pri City Hall Square, pri radnici v centre mesta. Je známy ako zábavny park z 19. storočia (podľa neho sa vraj inšpirovali aj dnešné Disneylandy), ale má aj veľa iných atrakcií, nádhernými kvetinovými záhradami a aj rôznymi koncertami a kultúrnymi akciami. Nájdete tu až 13 horských dráh (roller coasters), najstaršiu, ktorá ide okolo umelo vybudovanej hory sme vyskúšali ako prvú a poriadne si na nej zakričali. Neskôr sme vyskúšali aj najvyšši reťazový kolotoč na svete, ktorý je zároveň aj vyhliadkovou vežou (ak vám nie je zle, môžete sa nerušene kochať výhľadom) vo výške 80 metrov vás roztočí rýchlosťou až 70km/h. Zabavili sme sa aj v strašidelnom dome, kde nás v mnohých miestnosťach poriadne vystrašili a aj zabavili živí maskovaní herci. Medzitým sa zotmelo a park sa rozžiaril tisíckami farebných svetielok, ktorými je tiež preslávený.


Ďalšia atrakcia, ktorá stojí za zmienku je horská dráha Démon, ktorá má až 3 spinny. Jednou z najväčších atrakcií je však Voľný pád, kde padáte vyše 40 metrov voľným pádom. V Tivoli parku sú aj obyčajné kolotoče pre menšie deti, ale aj tieto mega-adrenalínové vychytávky. Taktiež tu je niekoľko výborných reštaurácii, dokonca aj jedna ocenená Michellinskou hviezdou, kam chodieva aj Dánska kráľovná, my sme však ochutnali najobľúbenejší street-food pokrm dánov – párok v rohlíku, a stál za to!

Štandardne sú atrakcie sprístupnené až do polnoci v piatok a v sobotu, avšak dnes je v Tivoli koncert dánskej popovej divy Annika Aakjaer a nachádza sa tu vraj vyše 10.000 divákov. Atmosféra to je neuveriteľná a tak si užívame aj koncert. Vybláznení a príjemne zničení sa presúvame na hotel cez obchodnú ulicu Stroget, kde neodoláme maškrte churros, hoci to nie je dánska klasika, je tu Churrosarni na každom kroku niekoľko. O polnoci spokojní zaspávame na hoteli. Zajtra nás čaká posledný deň výletu, ktorý plánujeme stráviť vo švédskom Malmó.

 

Odporúčané články:


Kodaňský výlet: 20 hodín non-stop! Ako sme prežili prvý deň v tomto úžasnom meste?

Praha na predĺžený víkend: Doslova za každým rohom sa tu niečo zaujímavé deje

Vysoké Tatry 2022: Osvedčená turistická klasika aj novinky


Autor: Dáša, 6.11.2023