cestopisy

Spoznajte krásy Horehronia: Konečne chlpaté prekvapenie a prevtelenie sa do SUV

Malo pršať, ale keďže meteorológom sa dá vo všeobecnosti veriť asi ako politikom pred voľbami, tak sme to nesilili. Šancu napraviť si minuloročný nezáujem o nás dostali syslíci na Muránskej planine, a potom sme si kus našej krajiny pozreli pekne z nadhľadu.

Chlpaté prekvapenie
Kto by za týmto slovným spojením hľadať niečo „hanbaté od 18+“ ... tak hanba mu. My sme vyrazili za pozemskými hlodavcami veveričkoidného vzhľadu. Pokiaľ sem prídete už pred desiatou ráno, tak 1. máte kde pohodlne zaparkovať, 2. syslíci majú ešte hlad, 3. a ešte sa nechajú aj pohladkať. Presne tieto tri benefity minulej návštevy sme nejako postrádali.


Pribudli tu stánky, kde si môžete kúpiť pre zvieratká mrkvu a slnečnicové semienka (čo nerozdáte, zjete vy), a pre seba občerstvenie, suveníry a tuhý chlast (rozumej syslovica = slivovica).


Na potoku medzi lúkou a cestou je urobené mlynské koleso, kde máte o miniatrakciu navyše. Ak budete mať šťastie, tak stretnete aj uja, čo tu za pár drobných povozí deti na veľkom koni.


 

PS: Info pre zvedavých. V tom plote je naozaj elektrina, a kope ako malý somár!

 

Viem, ako sa cíti SUV
Doteraz to bol len výlet po rovinke. Teraz prišla na rad tá naklonená rovina, a že statočne. Rovno na trávnatej zjazdovke lyžiarskeho strediska v Polomke. Romantická prechádzka letnou lúkou sa každým krokom zdala náročnejšia, vonku pálilo slnko, a vy šľapete nahor ako offroad 4x4, len máte maximálne 1x2 + palica. Veľmi sa nám nechcelo, ale keď už sme sa rozhodli vyjsť k rozhľadni Polomské očko, tak už to nevzdáme.


Trvalo nám to cca 50 minút nahor, vrátane fotenia a nadávania. Potom krátky oddych v drevenom altánku pod vežou, kovovými schodmi nahor ... a stálo to za to. Výhľad parádny, doďaleka a ešte aj 360 stupňov. Zaujímavý môže byť aj v noci. Cestou naspať sme našli kopec fotogenických hríbov jednorázového aj  neškodného charakteru.


Po túre sme zaparkovali na obed unavené dolné končatiny a vyprahnuté telá v penzióne Bučník pod zjazdovkou.


Večer sme v Závadke ešte dali malú prechádzku k vodnej nádrži vedľa nefungujúceho penziónu Zlatá rybka (škoda toho objektu), kde mali akurát borci s udicami hromadné preteky.

 

Odporúčané články:

Spoznajte krásy Horehronia: Telgárt má viac lákadiel len ako svoje ikonické viadukty

Spoznajte krásy Horehronia: (Ne)vyhliadka Horné lazy a makačka na cyklodrezínach

Spoznajte krásy Horehronia: Prechádzka na vodopád pod Orlovou


Autor: Myshoun, 15.9.2023