blogy

Je to hrôza, je to des, keď ti zhnije VHS .. alias hop na digitalizáciu videokaziet

Nikdy by mi nenapadlo, že sa vo voľných chvíľach budem venovať aj tomuto druhu užitočnej činnosti. Z minulosti ostalo ľuďom po skriniach a poličkách veľa starých videokaziet formátu VHS, VHC-C u niektorých aj miniDVD či 8mm. Lenže tieto technológie sú už pekných pár rokov prekonané, a nepoznám nikoho, kto by si doma len tak z pasie prehrával staré pásky. Maximálne, ak tú to spomienkové záznamy z dovoleniek, výletov, svadieb, detskej oslavy, promócie či rozpačitej amatérskej kopulácie.

Sám som pred dlhými rokmi riešil podobný problém. Vtedy sa ešte platilo slovenskými korunami, keď som chcel (ešte len) vážnej priateľke zdigitalizovať VHS-ku z tanečného vystúpenia. Bez hanby si vtedy za ňu vypýtali 500,-Sk. Ok, raz sa to vydržať dá, hoci vtedy boli priemerné platy asi 10 000 Sk. Ale ak ich máte doma vyše dvadsať, to už by bola poriadna finančná nakladačka. Za jeden mesačný plat som radšej kúpil VHS / HDD / DVD rekordér FUNAI T5D-D8482D. Skvelá a hlavne užitočná vecička, ktorá sa o všetko postará bez zásahu PC. V počítači môžete potom dodatočne riešiť už len prestrihanie či ozvučenie svojho videa.Prečo to vlastne všetko píšem? Z jednoduchého dôvodu.
Staré pásky starnú každým dňom, a povedzme, že tie 20 ročné a staršie sa začínajú občas pri záchrane trhať. Môj osobný „záchranný“ rekord je 4x roztrhnutá VHS-ka.  To znamená, opatrne vytiahnuť kazetu z mašiny, rozobrať ju, zlepiť pásku, zložiť kazetu a skúšať ďalej získať záznam. Jedno skladanie je cca 10 minút zo života, ak už máte potrebný grif. Mám redukciu aj na kazety VHS-C, a časom pribudla kamera na miniDV, a mašinka na digitalizáciu magnetofónovej kazety na formát mp3.Ide o to, že ak si pustíte záznam z videokazety povedzme 50x po sebe, pri posledných pokusoch už uvidíte len divokú vojnu bielych a čiernych bodiek proti sebe. Pri zdigitalizovanom videu si ho môžete pozrieť aj tisíckrát, a nič podobné sa nestane.Usmiate tváre, to je ten správy výsledok celej digitalizácie. Ľudia opäť vidia možno aj desiatky rokov nevidené záznamy, kde boli ešte mladí a ich štrbavé deti behali okolo stola v plienkach. Uznajte, že to sú momenty, ktoré si treba zachovať.

Týmto článkom si uctievam všetky videokazety, ktoré už odišli do „kremíkového neba“.
Odporúčané články:


Promo video pre Antoniu Sainz

YTB videokanál MyshWorks

ADAM FITNESS: Aj Slovensko má úžasné fitnessky (2015 - 2018)


Autor: Myshoun, 18.4.2023
Foto: pexels /mahdi chaghar, pixabay.c