cestopisy

Okruh Kršlenica: Pár hodín v úžasnej prírode Malých Karpát

Voľný deň a slnečné počasie na konci letných prázdnin lákajú von. Cestou naberáme kamarátku Andy v úlohe skúsenej karpatskej sprievodkyne. Okruh už zdarne niekoľkokrát prešla, tak má našu plnú dôveru, že nezablúdime.

Auto parkujeme kúsok za kostolom v Plaveckom Mikuláši. Prechádzame na žltú značku. Pred nami je najťažšia časť cesty, stredne ťažké stúpanie väčšinou listnatým lesom. Po prvom prepotení trička sme odmenení krásnym výhľadom zo skál smerom na Plavecký hrad. Vonku je asi 25 stupňov, slnečno sa strieda s polooblačnosťou a fúka osviežujúci vánok. Ideálne na prechádzku lesom. Po krátkom oddychu a osviežení sa pohýňame ďalej.
Les je suchý, a my márne hľadáme nejaké hríby. Počas celej trasy sme našli len tri bedle jedlé. Aj to kúsok od vychodenej cesty schované vo vysokej tráve. Na rázcestí Pod čiernou skalou prechádzame na červená značku, smer Mon Repos. Kedysi to býval poľovnícky zámoček grófov z rodu Pállfyovcov, ale už dávno vyhorel, a dnes sú tam vidieť len základy. Hneď vedľa nich je zachovalá stará murovaná horáreň.Neskôr prechádzame na zelenú značku. Opäť vykuknú zaujímavé výhľady, Jelenia hora, a Plavecký hrad je zrazu oveľa bližšie. Nevieme sa vynadívať odtieňov zelenej a modrej. Už nás čaká len strmšia cesta nadol, a po pol hodine sme opäť v dedine.Po pohodových piatich hodinách sme príjemne unavení sadli do auta, a ťahali čiaru domov. Všetci sme sa zhodli, že túto trasu si ešte niekedy radi zopakujeme. Možno na jeseň, keď okolitá príroda bude hrať všetkými farbami.


Odporúčané články:


Hrad Dobrá voda: Jedna z krásnych zrúcanín, ktorú musíte vidieť

Záruby: Najvyšší vrch Malých Karpát úspešne odčiarknutý

Vápenná: Pohodový výlet na prečistenie hlavy


Autor: Myshoun, 29.1.2023