blogy

Ako by vyzerali sociálne siete pred 50-timi rokmi? (Niečo pre pamätníkov)

Predstavte si rok 1972. Väčšina z vás vtedy ani nežila, respektíve ešte ani nebola v pláne rodinnej päťročnice. V politike si bezstarostne bačovala Komunistická strana Československa, vonkú zúril socializmus, strach z prejavenia vlastného názoru a všeobjímajúca láska k Sovietskeho zväzu. Auto, televízor či cestovanie do cudziny boli ťažkým luxusom. Tak isto aj telefón (rozumej pevná linka). Počítač a internet boli ešte neznámymi sci-fi pojmami.

A teraz si predstavte, že do toho všetkého by razom vhupol interner, smartfóny a sociálne siete. Čo by asi ľudia a organizácie tej doby uverejňovali na svojich retro insta profiloch?

 

@KSC_anikdyinak: Každý deň pribúdajú budovateľké heslá a fotky usmiatych pracujúcich. Správca profilu chodí medzi baníkmi, hutníkmi, poľnohospodármi či medzi šťastné zdravotné sestričky. Občas sa objaví premúdrelý výrok niekoho z vedenia strany. (Kto nedá lajk, tomu sa zhorší kádrový posudok).

@dobrejedielko: Mladá kuchárka Milka sa pokúša vo svojej závodnej jedálni o amatérsky foodstyling. Pri väčšinou zemiakovej kaše, univerzálnej hnedej omáčke a nejakom mäsku to ide ťažko, ale skúša zaujať pekne tvarovanou zeleninovou oblohou či tvarovaním ryže /kaše a petržlenovej vňate. Najväčší ohlas má stále guláš s knedľou.

@bratislava_mesto: Veľká udalosť - záplava fotiek mosta SNP, ktorý sa dostal koncom augusta do užívania. V prvej trojke sú aj prvomájové oslay, kladenie vencov na Slavíne či Propeler na Dunaji.

@ceskoslovenskyhokej: Sme majstri sveta! Instagramom roku 1972 kolujú videá a storky našich šťastných hokejistov, ktorí získali vytúžené zlato. Nad Sovietskym zväzom. Oslavy nemajú konca kraja. Takmer skončili aj dodávky plynu od Veľkého brata.


@bozskykaja: Vysmiata fotka so Zlatým slávikom. Kája to vtedy ešte naozaj nečakal.

@PsVB: Chlapci z Pomocnej stráže Verejnej bezpečnosti majú samozrejme tiež svoj profil, nastavený ako súkromný. Bez námahy tak sledujú príspevky ostatných, a sú lepšie v obraze, čím žijú ostatní súdruhovia a súdružky.

@jadro_jaslovske_bohunice: Máme prvú jadrovú elektráreň. Súdruhovia, A1 funguje!

@dlhafronta: Profilu dominujú selfie z čakania na banány, mäso, kapra, škodovku.... Tí bohatší či s prísunom (alebo vyšmelenými od vekslákov) bonov pred tuzexom a rifľami v rukách. (profil starostlivo sleduje aj @PsVB)

@disidentiCS: Prvá storka oslavne ukazuje únos nášho lietadla do Nemeckej spolkovej republiky. (pozn: čoskoro je profil nedostupný … a jeho správca asi sedí)

@hrdybanik: Celkom čierny profil, nakoľko fotky iniciatívny „stachanovec“ pridáva väčšinou po sfáraní do bane. Občas vytušiť v tme biely úsmev kolegu. Dokola tie isté hashtagy ako #dalismeto #plnimeplanna110percent #nietnadbanika #farame #handlovaide

@RVHP: Samé fotky vagónov plných poľnohospodárskych a strojárskych výdobytkov socializmu. Veľké oslavy vítania nového člena, Kuby.

@zvazackanadka: Ako triedne uvedomenelá dcéra komunistického papaláša si dáva na profil fotky z tatkovej služobnej Tatry 613. Majitelia škodoviek a chodci horlivo lajkujú aj detail spätného zrkadla. Našťastie ešte nie je objavené polodementné štúlenie pier a prehnaný mejkap slečien.

 

Ani nechcem vedieť, ako budú sociálne siete (ak ešte budú vôbec existovať) o ďalších 50 rokov. Tie dnešné im budú v budúcnosti pripadať rovnako smiešne.

 

Odporúčané články:

Prečo sú niektoré fotky insta babeniek spoľahlivou zábavou?

Typy „fejsbúkových živočíchov“: Ktorý z nich si ty?

Autor: Myshoun, 12.11.2022