cestopisy

Cestou po Slovenskom raji: Okruh cez Tomášovský výhľad

Dostali sme spontánny nápad, spoznať pár zákutí Slovenského raja. Nakoľko naša rodinná stieracia mapa zívala v týchto miestach prázdnotou, a už dlhší čas sme vedeli o tunajších zaujímavých miestach. Síce na úvod iba predĺžený víkend, ale nevadí, ideme. Ubytovanie sa podarilo zohnať na útulnom penzióne Štefy v Smižanoch – Máša.

„Ráno“ o pol desiatej parkujeme na bode Čingov parkovisko (Spišské Tomášovce). Vstupné je sympatické (dospelý 1,50 €, dieťa 0,50 € + plus v tom máte aj poistenie proti úrazu), prikupujeme aj papierovú mapu. Počasie praje výletu. Primárny plán je z nohy na nohu vyliezť na Tomášovský výhľad (680 m) a ... potom sa uvidí. To by malo zabrať dokopy asi dve hodiny. Malo.
Po žltej značke sme mali pokračovať asi hodinu. Kúsok ďalej to bolo hodina a päť minút, po krátkom pochode už len 35 minút. Trochu divné značenie, ale nakoniec to aj tak bolo Náučným chodníkom Prielomu Hornádu sľubovaná hodina. Augustovú páľavu spríjemňovala cesta miestami fotogenickým lesom. Prvým demo pohľadom bol výhľad z miesta Ihla a Kazateľnica.


 

Výšok sa nebojím, ale na výhľade som pocítil prirodzený rešpekt voči tej skale. Slnečno dovolilo výhľad do peknej diaľky ... aj hĺbky.


Druhým cieľom po žltej značke bol Letanovský mlyn ku ktorému sme prechádzali cez miesto označené Pri Tomášovskom výhľade. Pokračujeme nadol lesom, okolo Kartuziánskeho mosta pod bufetom pri Letanovskom mlyne. Variť tam nevaria, ale kávu majú dobrú, a nealko a malé pochutiny padnú vhod. Ďalej sa ide po modrej značke.


Nastupujú stupačky v skale nad riekou. Nič namáhavé, nakoľko sa kov v teple nešmýka a istíte sa reťazou. Príroda je tu nádherná, máte chuť si len ticho sadnúť a nerušene pozerať niekoľko minút okolo seba.Ďalším bodom je Biely potok (510 m) a zachvíľu ste Pod Tomášovským výhľadom, čo je miesto, ktoré ako malú lúku vidíte zo skaly.

 

Celý výlet sme nakoniec absolvovali aj s občerstvením asi za 5,5 hodiny.

 

Po príchode na penzión o to chcelo sprchu a horizontálny veget. Na večeru sme ešte zaskočili do blízkej Spišskej Novej Vsi. Pre všetkých to bola prvá (ale nie posledná) návšteva. Obehli sme len námestie v Starom meste (ulice Zimná a Letná), kde prebiehali trhy. Taký

Rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie vám uchváti svojou vežou, rovnako ako budova Spišského divadla a Reduty. Po krátkej prechádzke sme zapadli do reštaurácie Nostalgia, ktorú jedným dychom odporúčam.

 Cestou domov sme sa všetci zhodli, že na Spiš a konkrétne do Slovenského raja sa určite časom vrátime. Sú tu desiatky zaujímavých miest, ktoré stoja za osobnú návštevu v turistickej obuvi.

 

Odporúčané články:

Vysoké Tatry 2022: Osvedčená turistická klasika aj novinky

Belianska jaskyňa: Nič vám nedá zadarmo, ale za námahu sa odmení

Týždeň na východe Slovenska: Tieto úžasné miesta musíte navštíviť

Autor: Myshoun, 1.10.2022