blogy

Ak si berieš, tak aj dávaj

Nadpis článku beriem aj ako jedno zo svojich životných pravidiel. Neostať nikomu nič dlžný – v tom dobrom zmysle slova.


Nebudem sa venovať žiadnej ťažkej filozofickej debate. Reč bude o niečom oveľa jednoduchšom – o fotkách. Práve tie často bývajú zdrojom problémov v online médiach, kde už dve desaťročia pracujem. Nie vždy máte rozpočet na kúpu platených fotobánk. Občas pre svoj projekt (súkromný či pracovný) potrebujete vhodnú fotku, a najlepšie zadarmo.


Na bezplatných fotobankách viete nájsť celkom zaujímavé fotky alebo grafické koláže, ktorými viete dobre dotvoriť článok.  Suma zadarmo si vyžiada viac času hľadania, ale stačí to. Musí.

Osobne v ostatných rokoch pridávam tie svoje na pixabay.com. Vyhovuje mi užívateľské rozhranie aj kvalita ostatných prispievateľov. Nehrám sa na žiadneho profíka, lebo ním nie som, som len nadšený amatér, ktorý sa chce vo fotení zlepšovať. Preto ma nedávno potešil fakt, že moje fotky a videá si ľudia stiahli už vyše 20 000 krát. Áno, túto hodnotu niekto dosiahne na jednej podarenej fotke povedzme za rok.


Mne ale nejde o žiadny rebríček „top 10“. Stačí mať pocit, že ak sám túto fotobanku aktívne využívam, tak by sa patrilo do nej aj prispieť obrázkami, ktoré naopak môžu pomôcť ostatným. Naivita? Nie, skôr fér jednanie.

Páči sa mi, že pri dohľadávaní mojich fotiek som väčšinou slušne zazdrojovaný. Nie ako to bolo povedzme pred desiatimi rokmi, keď minimálne slovenské weby s obľubou uvádzali zdroj fotky ako „internet“.

Kam sa obrátiť pre grátis snímky?

freeimages.com

pixabay.com


pexels.com

unsplash.com

freepik.com

flickr.comOdporúčané články:

Prečo sú niektoré fotky insta babeniek spoľahlivou zábavou?

Cucoloris pre všetkých kreatívnych fotografov

Myshfoto


Autor: Myshoun, 18.9.2022
Foto: pixabay.com / JESHOOTS-com