blogy

Jozef Kollár má novú knihu pre deti: Holub Piero

Mám tú česť osobne poznať autora ako bývalého kolegu a nadaného spisovateľa. Jeho knihy „Bol som detský špión“ a „55 minút medzi životom a smrťou“ som doslova zhltol. Ale svoju tvorbu zameriava aj pre deti, hoci možno tento titul niečo povie aj dospelým. Zatiaľ je horúci august, ale už sa len párkrát vyspíte, a sú tu Vianoce.  Berte to ako dobrý tip, aby ste potom zbytočne nestresovali s vhodnými darčekmi.
Holuby žijúce v kŕdli na morskej pláži postupom času prestanú lietať. Prednosť svojich predkov považujú za zbytočnú, keďže bez námahy majú postarané o zvyšky jedál z neďalekej reštaurácie. Život im organizuje kráľovský radca Fogel, ťažiaci zo svojej prefíkanosti. Uchlácholeným holubom po čase zakrpatejú krídla a zväčšia sa telá až tak, že už nemajú silu vzlietnuť.

S takýmto životom sa mladý holub Piero odmieta zmieriť. Túži dosiahnuť oveľa viac, ako len jestvovanie v konzumnom kŕdli. Vďaka odhodlaniu, usilovnosti a silnej vôli sa priblíži k naplneniu svojich snov. Táto cesta prinesie Pierovi množstvo strastí, ale aj iné ponímanie šťastia, lásky, obetavosti a čestnosti. V prelomovej situácii mu to zachráni život.


__________________________________________

JOZEF KOLLÁR (* 15. októbra 1960, Trnava)

Vyštudoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave a následne pôsobil v printových médiách ako redaktor a editor.

Roku 1994 debutoval svojráznou knihou próz Nedorozumenie, za ktorú dostal Cenu Ivana Kraska. Ako reportér bol roku 1997 ocenený Cenou za reportáže Slovenským literárnym fondom.
Za detskú knihu Keď ťa chytím, tak ťa zjem (2017) získal Cenu Márie Ďuríčkovej za literatúru pre deti za rok 2017. Je autorom sedemnástich titulov.

 

Odporúčané knihy:

Bol som detský špión: Ako totalita využívala naše deti!

Kladivo: Rozhovor s autorom drsného knižného trilleru

Kniha Nevyhorení: Nové povinné čítanie (nielen) pre kreatívcov a workoholikov


Autor: PR, 9.8.2022
Foto: arch JK