pre ženy

Dámy, máte rady výnimočné šperky? Tento butik je potom pre vás ako stvorený

Do hľadáčika úspešných žien sa mi dostala Michaela Kačaljaková majiteľka butiku Kamima Design Jewellery. Tak som ju rovno vyspovedal.


Je úplne prirodzené, že ženy to väčšinou profesne alebo osobne ťahá k móde. Vo vašom prípade vyhrali šperky. Čím vás zaujali natoľko, že ste sa rozhodli s nimi podnikať?

Nosenie šperkov vnímam ako krásnu súčasť rituálov lásky, my ženy sa chceme mužom páčiť, a vy muži nás radi zdobíte. Je mimoriadne príjemné byť súčasťou radostných chvíľ ako je výber darčeka pre milovanú osobu, nákup šperkov pre nevestu či prvých náušničiek pre dcérku. No a v prípade klenotov, je potešenie o to väčšie, že ide o hodnotu, ktorá pretrvá.


Aké boli vaše začiatky? Na Slovensku pred pár desaťročiami na našich ženách dominovala skôr bižutéria a hodnotnejšie šperky  sa vyťahovali iba na dôležité spoločenské udalosti. Zmenilo sa v poslednej dobre v tomto smere niečo?
Myslím si, že to súvisí v prevažnej miere so zmenou pomerov v našich končinách. Z detstva si pamätám akou vzácnosťou bola dostupnosť širšieho sortimentu v ponuke akéhokoľvek tovaru. Neskôr nás zaplavila vlna nového a žiadalo sa nám mať všetkého veľa a hneď v troch farbách, kvantita často dominovala nad kvalitou. Dnes je opäť cítiť túžbu po návrate k tradičným hodnotám. Inak tomu nie je ani v tejto oblasti, zlaté šperky na denné nosenie sú čoraz žiadnejšie aj u mladších dám. Je to podobné ako pri výbere partnera, ak ste s niečím spokojný, chcete si to ponechať a ste ochotný investovať.


Viete opísať najťažšiu a potom naopak najkrajšiu časť svojho podnikania?
Najkrajšou súčasťou je jednoznačne komunikácia so zákazníkmi. A tou najťažšou sa v posledných rokoch so vstupom nových premenných ukázalo byť predvídanie vývoja v podnikaní obecne, špeciálne v oblasti maloobchodu.

Z akých materiálov sú vyrobené tieto originálne kúsky? Určite sa to len pri bielom, ružovom a žltom zlate alebo striebre nekončí.

Príroda nám ponúka množstvo tvárnych materiálov, okrem drahých kovov a drahých kameňov sú to tiež dary z ríše fauny a flóry ako perly, koraly, kože či kožušiny, vzácne dreviny či vlákna. Do popredia sa dostávajú čoraz viac šperky z platiny, paládia a kombinácií vzácnych kovov a neustále vidíme aj nové technológie povrchových úprav, ktoré šperkom dodávajú netradičný vzhľad. Naši zákazníci obľubujú napríklad smaltované šperky, pružné a variabilné modely či koktailové prstene s unikátnymi kameňmi.


Trendy sa nevyhýbajú ani šperkom. Čo najviac aktuálne letí, alebo bude dominovať v roku 2022?
Keď sa pozrieme na známe značky, v tomto roku minimalizmus a vrstvenie jemných kúskov vystriedali výrazné masívne šperky a prírodné motívy. Platí, že náramky by ste mali na zápästí cítiť a viac je opäť raz viac. Zvieracie vzory, nebrúsené kamene dominujú náhrdelníkom, ktoré pôsobia dojmom oblečenia, zaujímavosťou sú reťaze objímajúce celé telo. Dizajnéri siahajú stále viac po pestrých kombináciách farebných drahokamov.


Podľa akého hlavného kritéria si vyberáte dizajnérov?
Okrem dizajnu a výsledného dojmu ma zaujíma predovšetkým originalita nápadov a technológie spracovania. Keďže ponúkame šperky na nosenie a nie do šperkovnice dôležitá je pre mňa ich funkčnosť, kvalita pohyblivých častí, vyváženie, úroveň pohodlia pri nasadení a nosení, náročnosť na údržbu a háklivosť na prípadné poškodenie. Hlavným kritériom je zodpovedný prístup značiek voči prírode a rada hovorím, že vyberám dizajnérov, ktorí vkladajú do práce kúsok svojej duše. Verím, že zákazníci pri návšteve nášho butiku túto lásku k práci cítia.
Čím sa vaša ponuka odlišuje od podobnej konkurencie, a prečo by ženy mali zájsť práve do vášho butiku?

Naším zákazníkom ponúkame široký sortiment štýlov vo viac i menej dostupných cenových reláciách. Nájdu u nás jedinečné kusy od dizajnérov i šperky z limitovaných kolekcií, neustále predstavujeme novinky. Ochotne im venujeme osobný prístup, sme im vždy dostupní na sociálnych sieťach, počúvame ich a pamätáme si ich želania. Často osobne vyberám novinky a myslím pri tom na konkrétnu zákazníčku, o ktorej viem, že sa jej to bude páčiť.


Bez spokojných klientov sa ťažko podniká. Máte už opätovne nakupujúce klientky z ktorých sa časom stali priateľky?
Vážim si nových i stálych zákazníkov, no mojou najväčšou radosťou je keď sa k nám zákazníci vracajú, nosia zakúpené šperky, s ktorými sú spokojní a odporučia nás rodine a priateľom. Vďaka zákazníčkam, z ktorých sú dnes už priateľky mám pocit, že podnikať v tejto oblasti bolo dobré rozhodnutie.


Trúfate si už na prvý pohľad odhadnúť, o čo bude mať nová klientka asi záujem?
Moja úloha je o niečo zložitejšia. Skúsenosť mi ukazuje, že väčšina zákazníkov si napokon kúpi niečo iné než o čo v úvode prejaví záujem. Často vidia šperk na internete a potom vstúpia do nášho butiku a zaplaví ich množstvo krásy a farieb. Vyskúšajú si to čo ich osloví a nasleduje moja práca. Snažím sa im asistovať pri výbere tak, aby odišli s tou najlepšou voľbou, šperkom, ktorý im štýlovo, proporčne i farebne najlepšie sedí, ladí s inými, s ktorými ho chcú nosiť, ktorý si budú naozaj dlhodobo vychutnávať.


Chodia ku vám aj samotní muži, aby vybrali niečo zaujímavé pre svoje polovičky? Alebo si len urobia malý osobný prieskum a potom prídu s partnerkou?

Áno, je to rôzne, menej znalým pánom ponúkneme darčekové poukážky, tým rozhodnejším pomôžeme s prieskumom i s výberom, tieto prípady sú skutočne ojedinelé. Najčastejšie prichádzajú páni spoločne s partnerkou a vyberú si šperk spoločne.


Originálna a detailná ručná práca má samozrejme svoju cenu. Môžete prezradiť, aký najdrahší kúsok sa vám už podarilo predať?
Maloobchodná cena šperku zahŕňa prirodzene náklady na materiál, na jeho výrobu, ďalšie náklady spojené s prepravou či marketingom ako aj maržu výrobcu i obchodníka, v prípade dizajnérskych či unikátnych šperkov je zvyčajne podiel ručnej práce podstatne vyšší, čo sa odráža vo vyššej cene. Prezradím, že najdrahším predaným kúskom bol očarujúci zlatý náhrdelník zo záplavou diamantov, akvamarínov a mesačných kameňov.


Váš bratislavský butik funguje od jari 2018. Plánujete expanziu aj do iných miest?
Prirodzene snažíme sa osloviť aj potenciálnych zákazníkov ďalej od Bratislavy, prichádzajú k nám tiež zákazníci zo susedných krajín a verím, že v budúcnosti sa nám podarí naplniť i ciele o ďalších prevádzkach.
Každá žena má svoj vysnívaný šperk. Smelo popustite uzdu fantázie, aký by bol ten NAJ podľa vás?
Každá žena si rada sama vyberie šperk podľa svojho vkusu, ktorý jej sedí a prirodzene, koľko ľudí toľko chutí. Pre mňa je tým najkrajším šperk darovaný z lásky a hoci v mojej šperkovnici sa nájdu skutočne krásne a výnimočné kúsky, verím, že ten NAJ ešte iba príde a ja sa nechám prekvapiť.


Viac informácii nájdete na IG @kamima_design alebo oficiálnom webe kamimadesign.comOdporúčané články:

Jany Visage: Keď miluješ svoju prácu, nie je to zamestnanie ale srdcová záležitosť

Pre priateľov je Anča Zavaranča, pre cudzích „hipsterka“, ktorá si žije svoj sen

Ak mať tetovanie, tak od talentovanej Kočes


Autor: Myshoun, 18.5.2022
Foto: kamimadesign.com