rady

Kutilovo domáce minimum, alebo TU chlap nesmie byť babrák

Občas sa v každej domácnosti niečo pokazí, ale muž musí byť schopný to opraviť. V prípade jeho totálnej manuálnej nezručnosti (lebo aj takí sa narodili) nech aspoň vie zabezpečiť opravu z externých zdrojov. Verím, že nasledujúce základné opravy zvládnu všetci svojpomocne. Aj mileniáli.

Výmena napúšťacieho ventilu na WC
Po rokoch používania toalety s klasickou nádržou za misou sa môže (aj časom to príde) pokaziť napúšťanie vody, alebo začne pretekať výpustný ventil. V oboch prípadoch to ľahko spoznáte. Napúšťanie vody po spláchnutí je pomalé a dlhé šušťanie pritekajúcej vody znervózňuje. Druhým, horším a oveľa drahším, je pretekanie vody spod ventilu do misy. Tá sa musí postupne stále dopúšťať a merač studenej vody to ohlási vyššou spotrebnou. Základom je kúpiť správnu novú súčiastku. Pri napúšťacom ventile si dajte pozor, či máte 1/2“ (13 mm) alebo 3/8 “ (10 mm) prívod. Predávajú ho s umelohmotným alebo kovovým závitom. Vyhráva kov na plnej čiare.

Na úvod zatvorte ventil v stene, od ktorého pancierová hadica privádza vodu do nádržky toalety. Spláchnite. Otvore keramickú nádržku. Nastaviteľným kľúčom (ľudovo francuzákom) povoľte závit poistnej skrutky ventilu. Celý mechanizmus ventilu vám tak ostane v ruke, a môžete ho vymeniť za nový kus. Opačným postupom montáže ste zachvíľu hotový. Nezabudnite použiť na novom ventile kúsok tesniaceho vlákna na závity (alebo klasické inštalatérske konope). Otvorením vodovodného ventilu pri stene sa začne nádrž rýchlo napúšťať.

Cena: napúšťací ventil – cca 10 €, vypúšťací ventil – cca 15 €
Čas práce: asi 5 minút


Výmena dverného kovania a zámkov na WC
Roky vám to možno nevadilo, ale raz príde ten čas, že nadíde potreba uzamykateľného wc alebo kúpeľne. Ak k tomu nemáte uspôsobené dvere od začiatku (alebo ste medzičasom stratili kľúč), čaká vás asi 35 € investícia. Budete totiž okrem nového štítového kovania potrebovať aj iný zadlabávací zámok. Oba s prívlastkom WC. Kovanie je univerzál, ale zadlabávací zámok môže byť pravý alebo ľavý. Dobre si preto pozrite pôvodný zámok (symbol P po číselnej kombinácii je pravý). Jeho štandardný rozmer je 235 x 20 x 80 x 72 mm, ale sú aj iné, napríklad s rozostupom dier 90 mm.

Ako prvé odskrutkujete kovanie až potom zámok. Pri skladaní je postup opačný. Nezľaknite sa, že vám pravdepodobne nebudú pasovať pôvodné diery pre kovanie na dverách. Samoreznými skrutkami si urobíte nové.Pozn: Možnosť uzamknúť sa kľúčom zvnútra nie je veľmi bezpečná, lebo ak sa tam zamkne dieťa, alebo sa niečo počas návštevy toalety stane staršej osobe, nemáte okrem vylomenia celých dverí inú možnosť. Preto je dobré použiť štítové wc kovanie, kde vonkajšiu časť zámku viete otvoriť plochým skrutkovačom.Cena: štítové kovanie wc – cca od 20 €, zadlabávací zámok wc – cca 10 €
Čas práce: do 7 minút


Výmena vaňovej batérie
Slzí, kvapká a tvorí sa vodný kameň. No na porazenie ... a hlavne vymenenie. S nostalgiou spomínam na kvalitné kusy, ktoré vydržali bez problémov aj 12 rokov. Nové výrobky občas len štvrtinu. Vaňovým batérii je na trhu dostatok. Tiež majú ale dva rozmery stredov trubiek, 150 alebo 100 mm.

V tomto prípade budete potrebovať len francuzák, handru a tesniace vlákno. Najprv zatvárate prívod teplej aj studenej vody do bytu. Pri tryskajúcej vode zo steny totiž nový kus nenamontujte. Postupne povolíte obe kľúčom matice (môžete ich predtým obaliť natenko handrou, aby ste si ich nepoškriabali), až vám ostane celá batéria v ruke. Rýchla vizuálna kontrola trubiek, obalenie závitov v stene vláknom a nasadenie novej batérie. Nedoťahujte maximálne nadoraz. 


Cena: vaňová batéria – od cca 30 € (podľa kvality a prevedenia)
Čas práce: asi 7 minút

 

 

 

Odporúčané články:

Čo robiť, keď potrebujete zúžiť skriňu?

Cucoloris pre všetkých kreatívnych fotografov

Píla Scheppach SD 1600V: Rady, ktoré v manuáli nenájdete

Autor: Myshoun, 6.3.2022
Foto: obi.sk, pixabay.com