MyshWorks

Pyrografia: Jedna z techník, ktorú si kutil rád vyskúša

Múdre poučky opisujú vypaľovanie do dreva (pyrografiu) ako umeleckú techniku zdobenia pomocou horúcich predmetov. Správnym výberom hrotov, teploty, uhlu a doby kontaktu s materiálom je možné dosiahnuť mnohých odtieňov a efektov. Predtým som si samozrejme prezrel pár videí a naštudoval nejaké postupy. Špičkoví umelci dokážu takto vytvoriť úžasné diela.

Na vypaľovanie som si zadovážil základnú značkovaciu sadu od Rothenberger Industrial (viď úvod priloženého videa). Podľa popisu je vhodná na dekorovanie dreva, kože, korku ... Moje hodnotenie? Hodí sa maximálne na nejaké jednoduchšie tvary, ale pri umeleckejšej práci s touto sadou veľmi nerátajte. Elektrický kábel je hrubý, nepoddajný a často vyslovene zavadzia pri práci. Prístroj nemá reguláciu teplôt a jeho dodané základné hroty nie sú na jemnejšie linky či tieňovanie „to pravé orechové“. Druhým nedostatkom je, že prehriate hroty sa v závite ohýbajú, a potom idú ťažšie vymeniť. Nie som fajnovka, a tak som zatiaľ vypáliť nasledujúce kusy. Určite k nim časom pribudnú ďalšie a zložitejšie.


Drak je mojou pyrografickou prvotinou, preto som si na pamiatku k nemu nahral aj video. Pravidlo číslo 1: Vždy pracujte na dobre odvetrávanom mieste.


 

 

Odporúčané články:


Originálne vtáčie búdky, ktoré vám budú všetci závidieť

Krmítko pre vtáky: Aj operenci môžu mať štýlové hodovanie

Obraz: Digitálne mesto pri mori

Autor: Myshoun, 18.4.2021