hry

Far Cry 5: Otvorený svet a dlhé hodiny hernej zábavy

Dostal som sa k nej asi dva roky od oficiálneho vydania, ale radšej neskôr ako vôbec. Na Far Cry 5 nedám dopustiť. Obrovský virtuálny svet poskytuje veľa miesta a možností na videoherný relax.

Zápletka je nenáročná, ale účel splnila. Hra sa odohráva v kraji Hope County v americkom štáte Montana, kde radikálny sektársky kňaz Joseph Seed spolu s nevlastnou sestrou a jej dvomi bratmi stojí v čele militaristickej sekty Eden's Gate (Rajská Brána), ktorá drancuje a týra miestnych obyvateľov. Úlohou je preriediť stádo sektárskych fanatikov na minimum, resp. na nulu.


Hlavné misie: Čím viac sa im úspešne venujete, tým viac oslabujete bossa jednej z troch oblastí. Až nakoniec príde k rozhodujúcej konfrontácii a rýchlom lietaní olova.

Vedľajšie misie: Sú ich doslova desiatky a potešiteľne rôznorodé. Od získania predmetov, cez ničenie, až po dobré skutky miestnym obyvateľom. Užite si ich všetky.

Prepperské skrýše: Najľahší spôsob ako získať tak potrebné „talenty“, ktoré viete využiť k vylepšeniu herných vlastností postavy. Od väčšieho miesta pre zbrane a muníciu, po zvýšenie zdravia, získanie horáku (otváranie dverí a trezorov), získanie háku, padáku a ďalších užitočných vecí.

Žoldieri: Čo sa týka najímania pomocných bojovníkov v zbrani, pohoda. Každý z nich má svoju bojovú zručnosť. V drsnejších misiách je dobré mať niekoho na krytie chrbtu resp. oživenie. Pri hre vám budú vadiť len dve veci – každú chvíľu niečo rozprávajú / kričia, a ich inteligencia a šoférske schopnosti je na slabej úrovni.


Príklad:
1. zakrádam sa ku svätyni sekty a mantinel začne okolo mňa splašene pobehovať a revať.
2. odchádzam od chaty do vrtuľníka a týpek s bazukou prekračuje na mieste, a nevie sa ku mne pohnúť, lebo pred sebou má plot. Tak vyleziem, odstrelím mu sniperkou plot a panáčik s úsmevom nastúpi.

Zvierací žoldnieri (pes, puma, medveď) milo prekvapili – do dopravného prostriedku síce nevedia nastúpiť, ale pes stíhal kilometre bežať pod vrtuľníkom cez hory, rieky, mosty... To je aký pán?!

Tip: Ak chcete stretnúť svojich ľudských žoldnierov na jednom mieste, stačí navštíviť na mape Bar 8-Bit Pizza.RADY PRE ZAČIATOČNIKOV:

Peniaze: Ako aj v skutočnom živote, aj v hre to bez nich máte ťažké. Dajú sa však ľahko získať. Napríklad lovom / rybolovom,  občas sa povaľujú v navštívených budovách, majú ich mŕtvi prorabáci vo vreckách, čo trezor to papierová odmena, a niečo samozrejme dostanete aj po misiách (hlavne tých bez odhalenia). Za ne si kúpite zbrane, muníciu, dopravné prostriedky a potrebné vybavenie. Ale napríklad aj mapy, kde sa ukrývajú povedzme staré platne, sošky medveďa, zapaľovače z Vietnamu... a hlavne munícia pre vrtuľník ( klávesa R)

Talenty: Zo začiatku je nimi dobré si zvýšiť zdravie, batohy na zbrane a miesto na zbrane. Štyri zbrane sú tak akurát, od pištole pre tichú likvidáciu po poriadny kus železa na  hromadný masaker.

Hľadanie zdrojov: Keď sa dostanete do budovy, bunkra, miesta ... dôkladne ho prehľadajte.  Aby ste si zadarmo doplnili zbrojný arzenál, alebo našli zberateľské predmety a nájdenie podzemných bunkrov s „talentmi“. Postupujte pomaly ale dôkladne.


Doprava: Autá a štvorkolky si viete nájsť / ukradnúť. Ale za veľmi potrebný považujem ozbrojený vrtuľník (napr. KAUMBAT H-048 FOXFLY), ktorý vám umožní nielen rýchle premiestňovanie na dlhé vzdialenosti, ale hlavne sa pohodlne dostanete na málo dostupné miesta, a namontovaný arzenál (guľomet a raketomety) urýchlia nejednu misiu.

Mnou osvedčené strelné zbrane:
pištoľ 1911 (+ zameriavač, tlmič a rozšírený zásobník)
útočná puška AR-C (+ zameriavač, tlmič a rozšírený zásobník)
ostreľovačka MBP .50  (+ zameriavač, tlmič a rozšírený zásobník)
guľomet M60 alebo granátomet M-79

Ovládanie (pre PC):
Klasické ovládanie chytíte do ruky intuitívne, ale pár kláves poteší bez hľadania.
E - asi najčastejšie využívaná klávesa
Q + E -  rozšírené predmety (napr. alkohol, rybársky prút, homeopatiká)
Y/Z – ďalekohlad
M - mapa
ˇ´ - prepínanie vrhacích zbraní
Likvidácia hlavných záporákov:

Faith Seed (slečna pomýlená): Vyliezť na kamene v strede psycho miesta a páliť do nej čo to len ide, vyhýbať sa samozrejme guľkám a nečistotným zombíkom.

John Seed (metrosexuál): Po úteku z kostola uteká na ranč, kde odlieta lietadlom. To treba zostreliť, alebo vyskočiť z toho svojho (ak ste zlý pilot lietadla ako ja) a na zemi nájsť pevný guľomet na budove či aute sekty. Potom ho vystopovať na zemi a ... doraziť. (nezabudnúť mu zobrať kľúč)

Jacob Seed (vojak): Tu pomôže dobrá ostreľovačka, pri boji s ostatnými protivníkmi mu treba poslať dobre mierené guľky na skalnatý vrch. Alebo si pre neho poctivo vyliezť. Podľa chuti. (a zase kľúč)

Joseph Seed (Otec): Nebudem veľmi prezrádzať, ak poviem, že Far Cry 5 má v podstate až tri možné konce. Záleží len od vás, na ktoré riešenie máte „gule“. Ono, ten „Jožko Semenáč“ to aj tak prežije a objaví sa v pokračovaní Far Cry New Dawn.

Na hre poteší:
- obrovský otvorený svet
- desiatky rôznorodých misií
- príbeh a grafika

Na hre vytočí:
- nudný a zbytočne dlhý rybolov
- slabá inteligencia ľudských žoldnierov a sektárov
- hlavne na území Faith meniace sa divé zvieratá ... ktoré idú hneď po krku


Potešiteľnou správou je, že šiesty diel tejto akčnej série, pre zmenu v mestskom prostredí, má vyjsť v decembri 2021.
Arcade mod
Piate vydanie má dva fajn bonusy. Jedným je „map editor“, kde si kreatívni hráči vedia navrhnúť vlastnú hernú mapu. Treba si ale najskôr prečítať manuál a mať nervy na viacmenej pokus – omyl (alebo mať základ z 3D scén). Tu staviate všetko od základu. Zvolíte si terén (ostrov, lesy, púšť), ten si upravíme, pridávate dostupné budovy, dopravné prostriedky, typy protivníkov ... Zábava na pár hodín. Navyše musíte splniť pár technických (či logických) podmienok pre bezchybné fungovanie. Niekoľko takých máp pridaných hráčmi je naozaj skvelých. V rámci zdravej sebareflexie som vlastný pokus ohodnotil ako priemer, tak ani nemalo význam s tým ísť von. Druhý bonus nadväzuje na prvý. V arkádovom móde  máte dostupné desiatky nových neopozeraných máp, ktoré si viete zahrať single či s kamarátom. To z Far Cry 5 robí hru na mesiace, lebo k niektorým mapám sa budete radi vracať.

Odporúčané články:

 

World Of Tanks: Ľahké verše o ťažkom kove

Stronghold Crusader: Pocta hernej legende

Euro Truck Simulator 2: Tak toto si páni musíte zahrať

Ako zistíš, že si to už prehnal s Counter Strikeom?

Agent v akcii: JUST CAUSE, alebo hraj na tie ruky rukaté


Autor: Myshoun, 11.3.2021
Foto: Ubisoft