blogy

Ako sa zmenili naše životy počas šialeného roku 2020?

Pred chvíľou sa skončil rok, na ktorý nebude drvivá väčšina ľudí spomínať v dobrom. Svet obrátil hore nohami koronavírus. Veci dovtedy samozrejmé sa stali luxusom, veci dovtedy nemysliteľné sa stali riešením. Každý z nás ho prežil ako najlepšie vedel. Bol ťažký v dôležitých ohľadoch, ľudia strácali zdravie – prácu – životy. Zaskočené firmy sa dostávali do veľkých problémov alebo krachovali. Zaužívané stereotypy boli nabúrané, museli sme sa naučiť rýchlo improvizovať, hľadať kompromisy a hlavne uskromniť sa. Lenže to všetko nám dalo veľkú možnosť spomaliť, a poriadne sa okolo seba rozhliadnuť. Rok 2020 nás aj veľa nového naučil, a bolo v ňom dostatok momentov, na ktoré sa oplatí spomínať v pozitívnom ohľade.

 

PRÁCA: Veľa firiem konečne pochopilo, že práca sa dá adekvátne robiť aj z domu (záleží samozrejme od odvetvia). Tam, kde doteraz nechceli akceptovať home office, lebo šéf mal veľmi rád pohľad na usilovné včeličky za stolmi, sa zo dňa na deň ľudia presunuli do svojich obývačiek a bez väčších problémov pokračovali ďalej. Zamestnanci ušetrili čas, peniaze a stres za dopravu, firmy prostriedky na energie či prenájom. Taký priemysel, zdravotníctvo a služby si taký luxus nemohli dovoliť. O to väčšiu vďaku a uznanie si zaslúžia. To platí aj pre učiteľov, ktorí neodbili deti jednou či dvomi hodinami distančného štúdia denne, ale venovali sa im čo najviac.


DOMÁCNOSŤ

Zásoby: Už prvá vlna koronakrízy nás mala naučiť mať doma určité zásoby na horšie časy (napr. pečiva v mrazničke). Ak vás zrazu prepadne pozitívny test člena rodiny, odpadá tým problém akútneho zásobovania. V prípade núdze vám napríklad dobrý sused nechá na kľučke čerstvé pečivo. Špajza a chladnička by mali poskytnúť jedlo aspoň na 7-10 dní.   

Peniaze: Ťažko to teraz spočítať. Určite ste ale niektorí ušetrili za nové oblečenie, dopravu, reštaurácie a bary, dovolenky. Ale väčšie vyúčtovanie príde za energie. Hodiny na počítačoch, telke, konzolách, mobiloch, viac minutej vody na splachovanie. Necháme sa prekvapiť.


Menej prania a žehlenia: Do roboty idete každý deň v inom oblečení. Tričko, košeľu, blúzku, ponožky a spodnú bielizeň večer hádžete do bielizníka na vypratie. Keď ste doma, objem sa zúži na spodnú bielizeň a možno ponožky. V jedných teplákoch a tričku doma účinkujete dlhšie. Ženy určite ocenili menej prania a žehlenia.

Varenie: Všetci sú doma, manželka takmer permanentne na online meetingu, deti v izbe na online vyučovaní, rodina je hladná. V kuchyni je tak viac živo. Okrem raňajok a večere zrazu riešite aj obedy. Tak som si v zodpovednej úlohe kuchára bez čapice vyskúšal, aké je to uvariť zeleninovú polievku, lečo, hrachovú polievku ... Nehovorím o instantných polotovaroch hodených do vody, hovorím o normálnom poctivom varení. Kulinárska skúsenosť sa vždy hodí, a navyše si navodíte fajn pocit, že zvládnete niečo nové čo bolo aj jedlé (áno, všetci prežili).

 

ČAS: Práve v tomto období som si viac uvedomil jeho cenu. Prácou z domu som na doprave ušetril minimálne hodinu času denne, ktorý sa dal využiť oveľa zmysluplnejšie. Rodine, domácnosti, sebe. Pokiaľ ešte deti chodili na bežné vyučovanie, tak som vstával ráno, aby som ich vychystal do školy najedené a s desiatou. Od cca 8:00 do 8:30 nastala chvíľa ticha pre čítanie knihy. Tá pol hodinka ma dobre mentálne nastavila na zvyšok pracovného dňa. Potom krátky ranný pozdrav kolegom cez Skype a robilo sa. Často aj dlhšie, ako by som sa bežne postavil v práci od stola a išiel domov.


OSOBNÝ ROZVOJ:
Veľa ľudí malo počas karantén viac voľného času. Tých, ktorí ho len bohapusto preflákali pred telkou a nad videohrami úprimne ľutujem. Tí šikovnejší sa vrhli na knihy, našli v sebe skryté talenty alebo kreatívnu tvorivosť, vymysleli nový biznis plán alebo zveľaďovali už niečo fungujúce. Dobre padlo, ak sa len aktívnym oddychom v poslednom momente vyhli vyhoreniu.VZŤAHY:
Tento rok im dal výbornú lekciu. Zatiaľ čo mnohí nezvládli „rodinnú ponorku“ a riešili rozvodové papiere, iní sa utvrdili, že majú okolo seba úžasnú rodinu. Bolo viac času sa venovať deťom, vidieť ich vyrastať (to je ten čas, ktorý sa už nikdy nedá vrátiť), hrať sa s nimi, ukázať a vysvetliť im okolitý svet. Nezadaným single jedincom veru neprial, v podstate sa nemali kedy a kde nejako zoznámiť. Snáď im pomohol aspoň online priestor, hoci na princíp tvárou v tvár to nebude mať nikdy. A pri kamarátoch a kolegoch už za tých pár mesiacov bezpečne viete, na čom ste. (Pro tip: skúste sa niektorým postupne nezištne ozvať trikrát po sebe ... ozvali sa vám potom sami od seba naspäť? Odpovedali viac ako pár slovami či emotikonom? ... no, tak ako?)Aktuálnou otázkou je, aký bude rok 2021?!
Nemyslite ši, že polnočným ohňostrojom sa zrazu všetko upravilo do vytúženého normálu. Pár mesiacov sa ešte potrápime. Ešte neskončila ani druhá korona vlna, vakcínu má len pár ľudí, a na hromadné zahadzovanie rúšok to nevyzerá. Dúfam, že tento rok bude lepší ako ten minulý, ale pár výziev pred nás ešte postaví. Chcem veriť, že aspoň rok 2022 bude v znamení bezpečných voľných stretnutí, dovoleniek pri mori a osláv so širšou rodinou a priateľmi. Dovtedy si dovolím radu z edície „zdravý sedliacky rozum“ -  šetrite peniaze (tí čo sú finančne pekne za vodou – investujte), zatiaľ míňajte iba na veci, ktoré nutne potrebujete a nie ktoré len z rozmaru chcete. Tak isto vkladajte svoj čas do zmysluplných vecí. Vzdelávajte sa v nových oblastiach, udržiavajte sa telesne a mentálne v kondičke, viac čítajte, venujte sa koníčkom a nezabúdajte na tak potrebný sex. Vyhýbajte sa zlým správam v médiach a sociálnym sieťam, ak ich nemáte v pracovnej náplni. Ten čas radšej venujte zamysleniu sa nad plánom B. Čo urobím, ak stratím zdravie alebo prácu?


Odporúčané linky:

Kniha Nevyhorení: Nové povinné čítanie (nielen) pre kreatívcov a workoholikov

Tie najlepšie vtipy na koronavírusovú tému - 1. vlna (2020)

Zbytočné správy, ktoré nemuseli ani nikdy vzniknúť - 5

Autor: Myshoun, 2.1.2021