pre ženy

Dámy pozor, je tu pre vás nový módny e-shop

Pár rokov sme boli kolegovia v médiach. Potom prešla do iného vydavateľstva ... o to viac ma nedávno prekvapila informáciou, že svet tlačených časopisov vymenila za online priestor a navyše úplne iného zamerania – za módu pre plnoštíhle dámy (veľkosť 50- 66). V máji 2020 navyše spustila svoj e-shop venusamoda.sk.

1. Ahoj Stanka, v prvom momente si ma zaskočila svojim ráznym kariérnym krokom, ale plne ho chápem :). Prezraď však, čo ťa k tomu viedlo? Také rozhodnutie sa predsa nerobí zo dňa na deň.
Ahoj, Myshoun :). Naše malé vydavateľstvo s takmer rodinnou atmosférou kúpila veľká firma s medzinárodným presahom. Nie že by som mala niečo proti korporáciám, ale predsa len, prišli s nimi zmeny, ktoré sa mi nepáčili - a navyše, po toľkých rokoch v médiách som bola už aj vyčerpaná a vyhorená. Tak som si povedala, že si chvíľu oddýchnem a nájdem si niečo iné. Najskôr som si myslela, že sa opäť vrátim do médií, ale keď človek vypadne z toho kolotoča, zistí, že sa mu páči byť sám sebe pánom. Ako napríklad ísť k lekárovi vtedy, keď je mu naozaj zle a nie až vtedy, keď si nadrobí prácu, aby neohrozil uzávierky.  A tak som sa rozhodla, že skúsim byť sama sebe zamestnávateľom i zamestnancom.

 

2. Sám sa ako chlap v strednom veku stretávam s problémom, kde sa normálne obliecť. Aby som nevyzeral ako dedko v nažehlených tesilákoch, ani ako vyrastený puberťák a už vôbec nie ako zúfalec, čo mu švihla kríza stredného veku a dáva to najavo premladených šatníkom. Bola za predajom tejto dámskej módy aj nejaká vlastná potreba mať poruke vhodné oblečenie?
Tu musím ísť trochu s kožou na trh. Ja sama mám problémy s váhou odmalička. Detský lekár mame zakazoval, aby ma ako batoľa prikrmovala kašou, lebo som veľmi rýchlo priberala :). Netreba ani spomínať, že som vyskúšala takmer všetky diéty na svete. A aj keď mi mnohí prorokovali, že z toho vyrastiem, ja som v kútiku duše vedela, že sa to nestane. Narážky na moju váhu sa ma však vždy strašne dotkli. Keď  mi otec v štrnástich rokoch daroval na vianoce knihu Imidž moletky, rozplakala som sa. Myslel to dobre, ale ja som si nechcela pripustiť, že som tučná a bola som zranená, že ostatní to vedia a vidia. Nechcela som si kupovať oblečenie v nadmerných veľkostiach, riešila som to dlhými čiernymi halenami a sukňami. Bola som presvedčená, že môžem byť šťastná, iba keď schudnem. Pred niekoľkými rokmi sa mi diétou a cvičením podarilo zhodiť vyše 60 kíl. Prvý raz v živote som zažila, aké to je, keď s tebou chlapci flirtujú, keď nie si v spoločnosti len piate koleso na voze, lebo oni balia tvoju štíhlejšiu kamarátku, keď môžem ísť do obchodu a kúpiť si na seba čokoľvek sa mi zapáči. Lenže napriek úspechom u opačného pohlavia a radosti zo života, sa u mňa objavili úzkosti a ťažké depresie a ja som s diagnózou panická porucha skončila na antidepresívach. A vieme, čo také antidepresíva urobia s váhou. Samozrejme, všetky kilá sa mi vrátili aj s nejakým tým bonusom navyše. Vtedy som si uvedomila, že mi asi nie je súdené byť štíhla. No napriek tomu som začala o svojom živote premýšľať inak. Teda, že byť štíhla, neznamená automaticky, byť aj šťastná. A kto niekedy zažil záchvat paniky alebo depresie tak vie, že človek radšej bude šťastnou bacuľkou ako vychudnutou troskou.  Vtedy som si uvedomila, že aj keď som tučná, môžem sa obliekať pekne, sviežo a farebne. Ale ten úplne nakopávací moment nastal minulú zimu, keď sme s rodinou absolvovali vianočné fotenie a všetci sme mali prísť v nejakých vtipných vianočných tričkách. Ale ja som nič také u nás vo svojej veľkosti nedokázala zohnať. Vtedy som si povedala, že keď to nemôžem zohnať, tak s tým musím prísť ja!

 

3. Pre koho je primárne tvoj e-shop venusamoda.sk určený?
Možno mi nebudeš veriť, ale keď som sa rozhodla založiť e-shop s dámskymi nadmernými veľkosťami, moja prvá myšlienka nesmerovala k tomu, koľko budem mesačne zarábať. Moja prvá myšlienka bola, že chcem pomôcť iným ženám. Hovorí sa, že ženy si navzájom závidia a nedoprajú. Ale v prípade moletiek je to iné. Tie, podobne ako napríklad ľudia, ktorých spája rovnaký záujem alebo rovnaké problémy, cítia spolupatričnosť. Lebo vieme, aké úskalia nám naša nadváha v živote spôsobuje. Takže chcem, aby vedeli, že keď budú potrebovať napríklad plavky alebo spoločenské šaty vo veľkosti XXXXL, môžu sa spoľahnúť, že to v u mňa nájdu. Dokonca ich aj vyzývam, že ak potrebujú nejaký špeciálny tovar alebo nejakú inú veľkosť, aby ma oslovili a  ja sa pokúsim im to zohnať aj keby to mal byť len jeden kus špeciálne pre nich. Veľmi dobre by mi padlo, keby to kedysi niekto urobil pre mňa, ale keďže som taký obchod nenašla, tak to veľmi rada urobím ja pre iných.


4. Myslíš, že časom by si ho rozšírila aj pre mužov?
Mám to v pláne.  Aj mnoho mužov sa mi posťažovalo, že si nemajú, kde kúpiť oblečenie, a to pritom nešlo o nejakých morbídne obéznych pánov, ale o mužov iba s väčším bruškom. To ma naozaj prekvapilo, lebo obezita u mužov je aj spoločnosťou lepšie tolerovaná ako obezita u žien, tak som myslela, že vy máte lepší výber. Takže určite sa v budúcnosti chcem venovať aj tejto sfére. Ale najskôr by som chcela dotiahnuť do dokonalosti  sortiment pre dámy. Nadváha so sebou neprináša len problémy s obliekaním, ale niektoré ženy napríklad potrebujú aj špeciálnu širšiu obuv alebo spodnú bielizeň, takže ďalším krokom by malo byť obohatiť sortiment aj o tieto veci.5. Koľko mu denne venuješ času? To znamená od tovaru, cez nahadzovanie ponuky, stráženie objednávok...?
Keď som čítala príbehy rôznych podnikateľov, ktorí tvrdili, že pracujú aj 16 hodín denne, vždy som sa čudovala, čo môžu toľko robiť. :) Teraz to už chápem. Keď niečo začínaš budovať "na zelenej lúke", tak sa ti vyskytne toľko povinností a problémov, že aj 24 hodín je málo. Takže prakticky okrem času na spánok a jedlo sa venujem len e-shopu. Výber a nákup tovaru, odpovedanie na maily, vybavovanie a posielanie objednávok, nahadzovanie tovaru na stránku, komunikácia s IT technikom, aby niečo na stránke vylepšil alebo zjednodušil, komunikácia s digital marketérkou, aké súťaže či propagačné príspevky vyrobíme, spravovanie facebookovej stránky. A keď je už všetko hotové, tak sa niekedy dostanem aj k blogu, lebo ako novinárke by mi písanie chýbalo.


6. Okrem tovaru máš na stránke aj zaujímavé blogy, takže okrem ženských tiel sa trochu staráš aj o dušu. O čom bude ten ďalší?
K nám ešte nedorazil trend "body positivity", teda spokojnosti s vlastným telom bez ohľadu na to, či vážiš 40 alebo 200 kíl. Ale  v článkoch sa snažím trochu vylepšovať obraz baculiek o sebe samých a naprávať nesprávny dojem ľudí, ktorí nikdy v živote nemuseli riešiť svoju váhu, že obézny rovná sa menejcenný, lenivý, chorý. Pozor, nevyzdvihujem obezitu, ale snažím sa prinášať informácie, podporené aj rôznymi odbornými štúdiami, že aj človek s nadváhou môže mať ukážkové zdravie, alebo práve informácie o tom, prečo sa z antidepresív priberá. To sú veci, ktoré sa človek bežne nedočíta, lebo v spoločnosti panuje názor, že keď si tučný, je to určite preto, že veľa ješ. A pritom to môže byť spôsobené niečím iným.  Najnovšie pripravujem materiál o tom, že i keď mnohí obéznych ľudí podceňujú, aj oni môžu byť veľmi úspešní vo svojich profesiách a dosiahnuť celosvetovú slávu a uznanie.


7. Teraz trochu popusti uzdu fantázie. Do akých rozmerov resp, čísiel by si raz svoj e-shop chcela dohnať. Resp. ak by sa mu naozaj darilo, máš víziu povedzme aj kamennej predajne?

Áno, už som nad tým rozmýšľala, dokonca s mamou, ktorá nedávno odišla do dôchodku žartujeme, že keď si obchod otvorím, postavím ju za pult, aby sa na penzii nenudila. Mama je síce štíhla, takže by mi po tejto stránke nerobila dobrú reklamu :), ale keďže má dcéru celoživotnú bacuľku, vie o našich problémoch s obliekaním všetko. Kamenný obchod by bol skvelým výsledkom mojej snahy, ale to je hudba budúcnosti. Ale v najbližšom čase by som, chcela dosiahnuť, aby som pre čo najviac moletiek bola prvou voľbou, kam zamieria, keď si budú potrebovať kúpiť oblečenie. Aby z nakupovania u mňa mali dobrý pocit a tešili sa na balíček, ktorý im poštár prinesie. Aby skrátka boli spokojné. My moletky máme dosť problémov v živote, tak prečo by sme sa mali trápiť ešte aj kvôli oblečeniu?


E-shop nájdete na venusamoda.sk , alebo sa môžete stať jej fanúšikom na facebooku.
Odporúčané články:

Pre priateľov je Anča Zavaranča, pre cudzích „hipsterka“, ktorá si žije svoj sen

Ak mať tetovanie, tak od talentovanej Kočes

Úžasná keramika spod rúk mladej umelkyne: Andrea Vajkúnyová


Autor: Myshoun, 19.6.2020
Foto: arch. Stanka