cestopisy

Haluzická tiesňava: Malý prales, ktorý sa stále mení

Biele Karpaty pri Novom meste nad Váhom majú zaujímavú prírodnú pamiatku. Pod starými názvami ako Prierva, Haluzický výmoľ, Sprašová súteska tu časom vznikla zalesnená tiesňava, ktorá dodnes rastie do šírky. Príčinou je dlhodobá erozívna činnosť Haluzického potoka. Turisticky atraktívny kaňon má momentálne dĺžku asi 1 km, hĺbku 50 m a šírku 200 metrov.

 

Nájsť východiskovú dedinu Haluzice nie je problém. Problémom je nájsť miesto na parkovanie. Ak vidíte po oboch stranách príjazdovej cesty autá, hore už radšej nejazdite, zaparkujte rovno za nimi. Ušetrite nervy nielen sebe. Potom už len rovno za nosom okolo miestneho úradu, až uvidíte drevený rozcestník (ako ukazuje titulný obrázok článku vľavo hore).

Prvým plánom bolo nakrútiť aj video, ale po videní príchodu toľkých ľudí som to hneď zavrhol. Budúcu návštevu by som naplánoval na skoro ráno a po daždi, aby bola príroda svieža, vlhká a vodopády plné vody.


Po vyjdení z tiesňavy vás okruh zavedie okolo cintorína k zrúcanine opevneného kostola Všetkých svätých. Ak máte kreatívnu fantáziu, tak ju pustite von a preneste sa o pár storočí do minulosti.

 

Na blízkom svahu sme ešte stihli vyšliapať na drevenú rozhľadňu. Uvidíte nielen vzdušnou čiarou blízky hrad Beckov, ale ak sa dobre pozriete (a počasie dovolí) tak o kus ďalej uvidíte vežu Trenčianskeho hradu. Všetko spolu je časovo na nenáročný poldenný výlet.

 

Ako som vyššie spomínal, svoje video som neurobil, ale našiel som ho od iného autora, ktoré podľa mňa presne vystihuje atmosféru týchto miest.

 


 

Odporúčané články:

Čertova pec: Trojnásobný zážitok na jednom mieste

Plavecký hrad: Z hrdého strážneho sídla obľúbené miesto turistov

Čachtický hrad: Načerpať energiu môžete aj na zrúcanine


Autor: Myshoun, 16.5.2020
Foto: Myshoun