daruj dobro

Koučing v bežnom živote I.

Určite ste už počuli o koučingu. V posledom čase o ňom počuť a vyskakuje na nás akosi častejšie. Podľa mňa je koučing umenie. Ono, keď človek počúva teóriu, ako to funguje, tak si možno aj povie, že to je príliš jednoduché, iba sa pýtať, nič netreba pri tom o danej téme vedieť a napriek tomu dokážete pomôcť. To určite nemôže fungovať. A predsa!

Funguje to, len treba ovládať umenie koučingu, a to spočíva v tom, položiť správnu otázku v správnom čase. A to už vôbec také jednoduché nie je.

 

Na kurze Life Koučingu v Business Coaching College, ktorý vedú dve fantastické a charizmatické PCC koučky Denka a Zuzka, to v ich prevedení a názorných ukážkach na reálnych témach vyzerá neskutočne jednoducho a prirodzene. Ale keď si to máme vyskúšať sami, zrazu akoby sa všetky správne otázky stratili, niekam sa vyparili... Okrem toho, pri koučingu, človek nesmie podsúvať svoje názory a rady, ale musí sa odosobniť a ako hovorievajú lektorky „Dobrý kouč musí byť lenivý a hlúpy!“

Keďže koučinový výcvik ešte nemám ukončený, nemám ani veľa príležitostí niekoho koučovať, za to použiť správne otázky sa dá hocikedy. Dnes s vami chcem zdieľať dve situácie, ktoré sú krásnym príkladom „čara koučingu“ (trošku ich pozmením, nech sa tam zúčastnené osoby nenájdu).

Ako pomôcť aj keď o danej téme nevieš nič:

Prišiel kolega v práci k svojmu stolu a hovorí: Potrebujem niekoho technicky zdatného.

Ja: Hovor, čo potrebuješ?

On: Povedal som, že potrebujem niekoho technicky zdatného. Tech-ni-cky! (čím dal jasne najavo, že ja to určite nie som!)

Ja: No dobre, hovor.

On: (skepticky, ale teda že no dobre) Potreboval by som poradiť s jedným riešením, ale to ty nebudeš určite vedieť.

Ja: Tak to aspoň skús. Povedz mi o tom viac.

On: (už oľutoval, že vôbec začal o tom hovoriť) No to je zložité....

Ja: Tak mi to skús nakresliť.

On: ( začal kresliť a hovoriť o dvoch variantoch, ale každý mal nejaké ale...)

Ja som mu zopakovala presne, čo povedal: Takže ty hovoríš, že toto riešenie by znamenalo toto a toto, a to druhé riešenie zase toto, ale nebolo by tam toto...

A on pokračoval: áno, ale zároveň tam je táto vec....

A ja opäť: rozumiem tomu správne, že prvý variant má toto a toto a druhý zase toto? A ty potrebuješ, aby to bolo toto?

On: Áno, a keď spravím toto...(zrazu sa zasekol, pozerá na nákres...) Už viem! (bez slova si sadol a začal niečo ťukať do počítača). Po chvíľke sa otočil smerom ku mne a hovorí: Ďakujem!

O technickej téme som naozaj nevedela nič, na riešenie prišiel sám, ale ktovie či by to tak bolo, a kedy, keby mi nevysvetlil o čo ide a nepočul by odo mňa vypichnuté dôležité informácie, ktoré povedal on mne a ja som mu ich iba zopakovala?


 

Ako zastaviť večného frfloša:

Určite ste už stretli aj vy človeka, ktorý sa na všetko stále sťažuje, všetci okolo mu chcú iba zle, on jediný je obeť a môžu za to všetci ostatní, stále sa mu stávajú iba zlé veci, a je to iba horšie a horšie. Takýto ľudia existujú a nie je ich málo. Máme ich v rodine, v práci aj medzi kamarátmi.

Mám kolegynku v práci, ktorá tvrdo maká, naozaj veľa pracuje, ale je nešťastná, lebo je presvedčená, že ľudia ju nepočúvajú, neurobia, čo im ona povie alebo napíše, aby urobili a nikto ju nepodporí, ani z manažérov a celé to je nanič, a frustrujúce. Zvyčajne mi o tom príde porozprávať a v poslednom čase akosi častejšie. Minulý týždeň prišla za mnou dokonca hneď ráno ako zistila, že som už v práci a to som si ani kávu nestihla zaliať.

Ona: Môžem ti niečo povedať?

Ja: Áno, iste.

Ona (spustila, a opísala mi poslednú situáciu z minulého dňa, kde mi porozprávala, čo všetko ona urobila a ako sa snaží a tí ľudia zase neurobili, čo mali a teraz to ona bude musieť za nich riešiť a ona sa tak snaží, aby všetko bolo ako má byť urobené....).

Ja (priznám sa, keď sú takéto výlevy príliš často, prenesiem si to na seba a začnem sa trápiť aj ja. Ale hovorím si, to nie je môj problém, toto nie je moje! A tak rozmýšľam a zrazu si spomeniem na koučing, určite by sa dalo niečo použiť. Ako ju len zastaviť? Ako jej nastaviť zrkadlo, že večné sťažovanie situáciu nevyrieši? Ako jej ukázať cestu k riešeniu? Čo by som jej mala poradiť? Moment, A prečo by som jej mala radiť?! Tak čo jej mám na to povedať? A vtedy to prišlo a povedala som): A ako by si to chcela mať?

Ona: ( prestala chŕliť tsunami frustrácie a úplne zaskočená ostala ticho stáť. Nastal u nej „AHA efekt!“)

Ja: (chvíľku som počkala a potom zopakovala) Tak ako by si to chcela mať?

Ona (zamyslene, bez slova stála a bolo vidieť ako sa jej myšlienky zastavili a začali sa otáčať do protismeru. Už nevenovala svoju energiu tomu, že všetko a všetci sú nanič, ale zrazu začala premýšľať, ako by to chcela mať a Čo by chcela mať miesto toho, čo má teraz).

Ja (videla som, že potrebuje čas si o tom popremýšľať, tak jej hovorím): Tak si premysli, ako by si to chcela mať v tej práci a kto by ti s tým vedel pomôcť?

Ona: (zamyslene): Dobre (a odišla k svojmu pracovnému stolu).

Neverila som vlastným očiam, podarilo sa mi ju zastaviť oveľa skôr ako inokedy a dokonca aj začala premýšľať o spôsoboch riešenia, miesto dôvodoch problému.

 

Koučing je čarovné umenie, ktoré treba vyskúšať a objaviť jeho silu! :)

 

Odporúčané články:


Náš zákazník, náš pán! Ozaj je to tak? Nuž, ako kde.

Vysielaj a vizualizuj ... a Vesmír ti bude naklonený

Daruj dobro 2019 - Bilancia

Autor: DDD, 15.2.2020
Foto: pixabay.com/geralt