daruj dobro

Náš zákazník, náš pán! Ozaj je to tak? Nuž, ako kde.

Naša sedačka nám pomaličky dosluhuje a hoci môj šikovný manžel vyhlásil, že veď on ju skúsi prečalúniť, karma sa rýchlo zmobilizovala a zasiahla. Po X rokoch, kedy sedačka prežila takmer všetko, čo len mohla, no najmä detstvo našich dvoch detí, ktoré denne na nej robili svoje záťažové testy, či už skákanie, kreslenie, ale aj vykydnutie takmer všetky druhov jogurtov a čokolád, nastal deň, kedy ju niekto roztrhol a ešte k tomu sa v noci, cez zle upevnený filter vylialo na ňu takmer 2,5 litra vody z akvária, ktoré je na poličke vedľa nej. To bola posledná kvapka (pomyselná, ale aj naozajstná z toho akvária). Všetko prežila, ale „stará sedačková dáma“ má už svoj vek a ten neoklameš. A tak sme ju dnes opäť premerali, a s celou rodinkou sa vybrali na výber jej novej nástupkyne.

 

 

Prvá cesta viedla do veľkoobchodu s nábytkom (nebudem radšej menovať, lebo veď len dobré veci si tu zdieľame). Napriek tomu, že na ich webovej stránke sa okrem iného uvádza aj toto:

V obchodných domoch XY sa na vás teší tím profesionálnych predajcov a asistentov predaja, ktorí vám vždy pomôžu s výberom nábytku, doplnkov a dekorácií.

Alebo aj:

Profesionálny personál – zamestnancov pravidelne školíme, vďaka tomu budete vždy obslúžení odborníkmi.

Tak naša skúsenosť, bola trošku iná. Pri sedačkách na prízemí, sme našli zamestnanca pri stolíku s nápisom „Poradíme vám“, tak som sa ho spýtala, či by mi vedel poradiť nájsť sedačku podľa mojich požiadaviek. Keďže išlo o malú sedačku, povedal nech sa skúsim pozrieť na hornom poschodí. Tak som sa ho spýtala, že i tam majú iné značky, či to nie je prepojené, že či sa nemôže v počítači pozrieť on? Tak prepojené to je, ale aj tak máme ísť hore a tam nájsť nejakého iného kolegu.

Tak sme išli na prvé poschodie. Tam bol velikánsky výber ďalších sedačiek, naozaj obrovský výber, čo by znamenalo, každú jednu si naštudovať rozmery a hľadať, čo by sa k nám do obývačky zmestilo. Tak som išla hľadať, zamestnanca, aby nám pomohol. Všetci žiaľ boli zaneprázdnení s inými klientmi, tak sme čakali. Keď už jeden vyzeral, že je uvoľnení, lebo pri stolíku stál sám, tak sa ho pýtam, či by nám vedel poradiť? A on, že o čo presne ide? A ja, že by sme potrebovali poradiť s výberom sedačky, podľa našich kritérií. A on: Joooj, ale ja mám ešte klienta, to ja nebudem mať teraz na Vás čas, to musíte nájsť nejakého voľného kolegu, ktorý už nemá klienta. Hmm (aj tento vyzeral, že nemá klienta, a nepovedal hneď na začiatku, že nemôže, ale veď nevadí). Trpezlivo som našla ďalší pultík s nápisom „Poradíme vám“ alebo tak nejako a postavila som sa do rady, keďže tam naozaj klientov pán zamestnanec mal. Keď som prišla na radu, a spýtala sa ho, či by nám poradil s výberom sedačky, podľa našej predstavy, tak nie celkom ochotne, ale teda zahral to, že poradí, tak nám ukázal okolo seba asi 4 sedačky ale bez kresielka. A my sme chceli aj s kreslom, tak to povedal, že takých súprav je veľmi veľa a všetko čo ponúkajú, majú aj vyložené, tak nech si to ideme pozrieť a vybrať sami, že to on nevie čo chceme, to musíme sami nájsť a vybrať.

Mne už viac nebolo treba a hoci som plánovala v danom obchodnom dome s nábytkom (nie švédskom) kúpiť toho oveľa viac, otočila som sa a s celou rodinkou sme opustili tento, pre mňa nie veľmi ochotný, obchodný dom naprázdno.

Náš druhý pokus viedol do obchodu „Milénium“ Šípoš – sedačky na mieru, ktorý nám odporučila kamarátka.

Hneď sa nás ujal predajca Matúš, ktorý si trpezlivo vypočul naše požiadavky a kritéria na novú sedačku a na rozdiel od prvého obchodu, išiel nám hneď ukazovať, ktoré sedačky by nám mohli vyhovovať. Taktiež nás upozornil aj na ďalšie kritéria dôležité pri výbere sedačky, ako napríklad mäkkosť/tvrdosť, či hĺbka sedacej plochy. Všetko nám trpezlivo ukazoval, či už rôzne funkcie alebo možnosti poťahovej látky. A keďže ani tu k sedačke, ktorú sme si vybrali nebolo vhodné kreslo, miesto toho, aby tam skončila naša diskusia, navrhol nám alternatívne riešenie, miesto kresla ušiak. Že neviete, čo to je? Ušiak je toto:

Vyzerá to ako kreslo, ale nie je to kreslo. Má oveľa vyššiu opierku na hlavu aj bočnice. A keď sme si do neho sadli, bolo rozhodnuté! Zrazu to už nebolo o sedačke, ale o tomto „ušiaku“. Predajca Matúš nám dokonca povedal, že aj on podľahol jeho čaru a od Vianoc má tiež jedného ušiaka doma. A ja že vážne? (asi videl na mne pochybnosť, že čo za marketingový ťah na mňa skúša?) ale hneď vytiahol svoj mobil a ukázal nám fotku ako ho má naozaj doma. To už bolo úplne uveriteľné, ale keby aj nie, ten ušiak si nás získal tak či tak.

Predajca Matúš trpezlivo robil kalkuláciu, my sme ju stále menili a dopĺňali a jeho prístup bol profesionálny, a pritom ľudský a priateľský. Odpovedal na všetky naše otázky a nebolo ich málo. Taký bol aj jeho kolega, ktorý sa venoval druhým zákazníkom. Ani oni ani my sme naprázdno neodišli. A napriek tomu, že som si uvedomila že sme tam už pol hodinu po záverečnej, nikto nám nenaznačil, že by sme sa mali poponáhľať. Skôr som sa ja ospravedlňovala, keď som si uvedomila, koľko je hodín. Deti si poskúšali asi všetky sedačky v predajni, porozťahovali a pootvárali všetky úložné priestory a nikto ich neokrikoval, že to robiť nemôžu.

Atmosféru v predajni Milénium jednoznačne vystihovalo po celý čas heslo „Náš zákazník, náš pán!“

A aj keď nás sedačka tu vyšla 3x viac, ako by sme platili v prvom obchode, stojí to za to, podporiť slovenských výrobcov, ktorí sa snažia poskytovať kvalitné služby a tovar. Pre mňa je prístup predajcu rovnako dôležitý, ako tovar, ktorý kupujem, a keby sa mi aj neviem ako páčila sedačka v prvom obchode, nekúpila by som ju, práve kvôli prístupu. Je to aj o nás zákazníkoch, čo budeme tolerovať a čo už nie.

Ja nám všetkým prajem, aby na Slovensku existovalo oveľa viac predajní s predajcami ako má Milénium, a hneď bude svet krajší. :)

 

Odporúčané články:

Vysielaj a vizualizuj ... a Vesmír ti bude naklonený

Daruj dobro 2019 - Bilancia

Predtým ako niečo vyslovíte, spomeňte si na "trojo dverí"


Autor: DDD, 1.2.2020
Foto: DDD