cestopisy

Ľubovniansky hrad: Kedysi strážil cesty do Poľska, dnes zaujme históriou

Východné Slovensko je našťastie plné hradov. Naša voľba tu padla na dominantu Starej Ľubovne. Po zaparkovaní a asi desaťminútovom výšľape hore kopcom sme prechádzali pomedzi gaštanovú alej k hlavnej bráne. Hneď pri vchode sa na vás z okna cerí sympatická kostra. Tento stredoveký hrad sa mi páči na prvý pohľad.

Po hrade sa môžete vybrať aj na vlastnú päsť, ale so znalým sprievodcom z toho máte väčší zážitok. Oficiálna stránka tvrdí, že sa tu nachádza takmer 25 000 exponátov a aspoň tie najdôležitejšie by vám nemali uniknúť.  V interiéroch aj exteriéroch je čo spoznávať. Napríklad zrekonštruovanú kaplnku (kde sa fotiť v zadnej časti nesmie L ), kópiu poľských korunovačných klenotov, pivovarnícku dielňu,  renesančný palác (chválim 3D hologram výstavby hradu) a neodmysliteľnú kruhovú vežu. Chlapi si prídu na svoje pri brneniach, starých zbraniach a možno aj v starom žalári. Ani nebudete vedieť a pristavíte sa aj pri dobovom nábytku. Pokiaľ budete mať šťastie a hrade budú vystupovať mladí sokoliari, ostaňte na ich vystúpenie dravcov.

 

V blízkom okolí je hneď niekoľko zaujímavých miest, ktoré sú hodné navštívenia.  Hneď pod hradom je to Vojenské múzeum Michala Strenka (cca na hodinu), Ľubovniansky skanzen – národopisné múzeum s gréckokatolíckym dreveným chrámom sv. Michala (cca na hodinu) či historický vojenský tábor.  V okolí sa nachádza niekoľko hradov, napr. Plaveč, Kamenický hrad, hrad Holumnica alebo mestský Kežmarský hrad. Ale ak už ste v tejto časti Slovenska, nájdite si čas a cestu k Spišskému hradu (cca na 2 hodiny).


Odporúčané články:

Magistrálou od Skalnatého plesa po Hrebienok

Moderná galéria Poliankovo: Tu deťom a dospelým nuda nehrozí

Plavecký hrad: Z hrdého strážneho sídla obľúbené miesto turistov


 

myshfoto

Ľubovniansky hrad

© 2019 Myshoun


Autor: Myshoun, 25.11.2019