pre ženy

Ak mať tetovanie, tak od talentovanej Kočes

Prvýkrát som sa s Veronikou Kočes stretol pri fotení v roku 2009. Hanblivá slečna s nežným úsmevom na mňa už vtedy urobila veľmi dobrý dojem. Po povolaniach - asistentka CEO, accountant, logictic managerka ma pred časom prekvapilo, že sa venuje profesii, v ktorej som ju najprv akosi nevedel predstaviť. Po zhliadnutí pár jej obrázkov som pochopil. Teraz vám ju chcem v rozhovore predstaviť ako šikovnú tatérku.


1. Prejsť od hobby maľovania na plátno na profi "maľovanie" na kožu chce určitú odvahu. Kedy u teba nastal ten impulz, že si si povedala - idem do toho naplno. Bolo to niečo spontánne, alebo to rozhodnutie už v tebe dlhšie dozrievalo?

Nasmerovala ma moja kamarátka, ktorá už sa na to nemohla pozerať, ako som sa márne snažila v bývalých zamestnaniach. Vnímala môj talent na kreslenie a snažila sa mi dohovoriť už dlhšie nech idem týmto smerom. Budem jej asi do smrti vďačná. Ľudí ako ona si treba vážiť a držať si ich blízko.


2. Čo je na práci tatéra podľa teba najťažšie?

Byť so svojim výtvorom spokojný. To ti povie asi každý tatér, ktorý sa chce rozvíjať.

 

3. Máš svoj najobľúbenejší motív?
Áno mám. Ženské tváre/realistické portréty. Vlastne všetko čo má oči, tiež zvieratká.


4. Ako muži reagujú na fakt, že si ich zoberie pod ihlu mladá zvodná slečna? To je asi tá situácia, keď si nemôžu ani od bolesti poriadne zakričať. Či?

Tak ja verím, že si zakričať ani nechcú. Často mi hovoria, že pracujem jemnejšie a že ich to bolí menej ako u iných tatérov.5. Aké bolo zatiaľ najneobvyklejšie miesto na tele, kde si niekomu robila tetovanie?

Jeden klient chcel tetovanie nad prirodzenie. Avšak termín si pýtal aj s otázkou, či pôjdem na rande. Rande sa nekonalo a hádajte či termín využil???


6. Už si niekoho od tetovania odhovarála, alebo odmietla spraviť zákazníkom vybraný motív?

Tetovanie je vec čo by mal človek aj vedieť nosiť. Sú typy ľudí, ktorým sa to vyslovene nehodí. Alebo ak príde zákazník s obrázkom, ktorý sa mu nehodí, snažím sa mu dohovoriť a zmeniť ho. Keďže je to môj rukopis, vždy vyjadrím svoj názor a väčšinou sa aj príjme. Musím svojich zákazníkov pochváliť v tomto smere.


7. Chápem, že každý máte svoj vlastný štýl, ale existuje tvoj profesionálny vzor, ktorému by si sa chcela vyrovnať?

Môj kolega/šéf v Nemecku. Je to veľký profesionál a perfektný človek zároveň. Tetuje už 23 rokov a veľa ma učí. Je môj VZOR.


8. Akú máš osvedčenú značku tetovacích strojčekov a farieb?
Na svoj "PROTON PEN" od Kwadronu nedám dopustiť. Je to môj milášek. Značka farby ktorú používame so spokojnosťou sú "World famous ink".


 

9. Tatér by mal byť tiež logicky poznačený svojim remeslom. Koľko kériek máš zatiaľ ty sama? Tipujem, že časom budú len pribúdať.
Viem aj o šikovných tatéroch, ktorí nemajú vôbec tetovania. Ja ich mám tiež málo. Rukávik v téme Malý princ sa mi už dorába, na chrbte mám jednu peknú slečnu. Na boku, krku a prstoch mám ešte nejaké drobnôstky. Áno v budúcnosti ich plánujem viac. Moja konzervatívna rodina si postupne zvyká.


10. Na facebooku existuje veľa skupín, kde sa ľudia s niečím priznávajú. Aký zážitok (pozitívny alebo negatívny) by si napríklad uviedla do povedzme skupiny "Priznania tatérov?"
Priznávam sa, že mi jedna klientka raz odpadla. Tatérom sa to stáva často ževraj. Ale krvi by si sa mi vtedy nedorezal, to mi ver, aj keď mám certifikát prvej pomoci. Bol to šok pre mňa.


 

11. Aká je starostlivosť o čerstvé tetovanie? Resp. kedy je na jeho výrobu najvhodnejšie ročné obdobie?
Najvhodnejšie obdobie je, keď si už osoba pevne vybrala motív. Ak nie sú vonku pekelné teploty, tak sa dá celoročne. Čo sa týka starostlivosti, tu sa názory tatérov skoro vždy líšia. Niektorí hovoria tak, niektorí onak. Vďaka Bohu je tu internet a klient si môže o starostlivosti naštudovať podrobnejšie.

 

12. Je to asi povolanie, kde sa dajú naberať skúsenosti po celý život. Máš za sebou nejaké domáce či zahraničné stáže, kde si sa mohla priučiť postupy, ktoré ťa posunuli ďalej?
Momentálne fungujem aj doma vo svojom salóne v Dunajskej Lužnej a medzitým aj v Nemecku v štúdiu Seelenspiegel tattoo. Ako som spomínala môj šéf ma svojimi skúsenosťami posúva dopredu každý deň. Som mu za to veľmi vďačná. V mojom okolí je veľa kamarátov tatérov s ktorými chodievam na súťaže alebo charitatívne akcie. Ak potrebujem poradiť, vždy mi podajú pomocnú ruku.


13. Na záver trochu atypická otázka. Predstav si, že máš na tetovanie k dispozícii moje telo. Čo a kam by si mi vytetovala? :)

Tebe Myshoun by sa hodili nejaké oldschool rozprávkové postavičky. Čo ty na to? (Otváram diár ??????)

K tomu už len dodám, že Kočes ma na kompletku presne odhadla – Simpsonovci by to zrejme istili.


Odporúčané šikulky:

Úžasná keramika spod rúk mladej umelkyne: Andrea Vajkúnyová

Nebudete veriť, čo všetko sa dá uháčkovať: Kreatívna Eva Husár vám to ukáže

Můj život bez lepku: Skvelá kuchárska kniha nielen pre celiakov


Autor: Myshoun, 9.11.2019
Foto: archív Kočes