hry

Agent v akcii: JUST CAUSE, alebo hraj na tie ruky rukaté

Už veľa gigabajtov dát, miliónov e-mailových spamov a vírusov pretieklo webovými servermi, kým ma po dlhej dobe naozaj oslovila skvelá hra. Ale to nebolo len také tiché oslovenie, ako keď nesmelý mladík na tancovačke dobrovoľných požiarnikov v zapadnutej dedinke šušle niečo slečne, to bolo poriadne "HALOOOOOO". Reč je o našlapanej hre s veľkým "H" - Just Cause.

Oficiálny vydavateľ o nej píše: "Ako špičkový tajný agent Rico Rodriguez začnite revolúciu. K dispozícii máte 88 rôznych dopravných prostriedkov, napr. vrtuľníky, člny, autá, miniponorky či tryskáče, s ktorých pomocou môžete preskúmať 1.025 km2 tropického ostrova San Esperito.

Aj keď to na prvý pohľad vyzerá až moc dobre, pravdou je, že chalani vôbec nekecali. Chcete sa voziť? Nech sa páči! Chcete si behať? Nech sa páči! Chcete ostatným panáčikom neplánovane trepanovať lebky strelivom najrôznejšieho kalibru? Tiež že nech sa páči - a vo veľkom štýle a s chuťou akčného hráča. Obrovskou výhodou je, že v tejto hre skoro nič nemusíte - vy jednoducho chcete.

V hre sú pre vás pripravené povinné aj nepovinné misie, ktoré plníte podľa svojej vôle. Čím viac úspešných misií máte, tým sa vám otvorí viac "úkrytov", kde máte zbrane, vozidlá, lekárničku, save point. Dopravnými prostriedkami sa môžete hodiny a hodiny voziť a lietať po celej mape a ešte stále ste neboli všade. Člnmi brázdite more, zálivy a riečky. Skáčete padákom, beháte, vozíte sa , lietate ...

Asi najväčšie relaxačné labúžo hry je získať vrtuľník (odporúčam v tomto prípade nebojový) a len tak si lietať a nalietavať nad nekonečnou mapou. Totiž jedine z vrtuľníka objavíte aj zabudnuté miesta, o ktorých existencii sa z auta ťažko dozviete. Keď sa z k tomu prirátajú prepracované atmosferické javy ako hmla, dážď, blýskanie, a samozrejme deň a noc - o nude v oblakoch sa dá hovoriť naozaj len ťažko. Veľa bočných misii, kde máte za úlohu nájsť stratené predmety sa dá ľahko nájsť len s týmto prostriedkom. Navyše na dlhšie vzdialenosti je príjemne rýchly oproti autu. Ak sa však potrebujete dostať cez pol mapy, šlohnite radšej na letisku lietadlo (vrtká stíhačka či súkromný jet sú ideálne)Pár fajn tipov:

?: chcete zlikvidovať ľahký vrtuľník?
1. (verzia pre romantikov) - snajperkov streľte do pilota, pri troche šťastia mu stačí aj jeden presný náboj
2. (verzia pre realistov) - strela od bazuky tak krásne letí do rotorov

?: rúti sa na mňa nekamarátsky orientované vozidlo:
- nasypem to do vodiča
- nasypem to do kolies

?: som na kopci a čo teraz?
- skočím dole a doplachtíme na motorizovanejšie miesto

?: som na motorizovanejšom mieste a nič?
- použijeme pištoľ s vystreľovacím hákom na lane a chytíme si auto alebo vrtuľník či loď

?: ide na mňa veľa nasraných panákov a púšťajú po mne 0101100101 strelivo?
- automat ťažšieho kalibru za asistencie granátov poradí a pohladí - a strieľať do čapice

Recenzií o tejto hre už boli napísané desiatky, ale tento článok také ambície nemá. Chcem len vyzdvihnúť, že po dlhej dobe je konečne na svete hra, ktorá si 100% zaslúži nainštalovanie a obetovanie pár hodín voľna. Tá zábava čo v sebe zahŕňa niečo z hier ako GTA a IGI dokopy určite za to stojí.

Autor: Myshoun, 4.1.2011
Foto: g4tv.com