cestopisy

Recenzia hotela Kaya Artemis ***** očami návštevníka

Konečne leto, zaslúžený čas na poriadny oddych, kde sa nič nemusí, a hlava s telom dostanú dostatočný čas zrelaxovať. Ideálne pri mori.

Po dovolenkových destináciach ako Egypt, Tunis a Turecko sme sa nechali pani Katkou z cestovnej agentúry Travelina ukecať na Severný Cyprus. Ňou odporučený rezort Kaya Artemis bol skvelou voľbou.

Nafasovať odlet o 2:50 hod je ešte celkom znesiteľné. Ale predstava, že väčšinu trojhodinového letu vedľa vás cez uličku reve dieťa je trochu masaker na nervy. Našťastie empatickí rodičia odniesli malého spánkokaza do zadnej časti a let bol odrazu malinou.

Po prílete, naskenovaní pasov a rýchlom vyzdvihnutí batožiny nás na letisku v Larnake už pri východe z haly čakala zbehlá delegátka Karolína P. z CK Satur. Ráno nás mesto privítalo teplým vlhkým vzduchom. Cestou autobusom (cca 2 hod) nám Karolína ochotne vysvetlila to najdôležitejšie, pomohla pri prechode hraníc z gréckej do tureckej časti a zaviedla na hotel. Čakanie na izby sme si spríjemnili raňajkami v hlavnej reštaurácii Agora a krátkou obhliadkou štýlového antického areálu. Našťastie sme izby dostali už skôr, namiesto predpokladaných 14:00 už priamo na poludnie. Izby tu majú vopred nahodené v počítači, takže nepomohli ani inde osvedčené peniaze do pasu.Nech sa páči vaša karta
Možnosti ubytovania sú dve, buď ste v hlavnej budove v podobe bieleho chrámu, alebo koloniálnych domoch. Hneď po príchode na izbu nás zaskočili nezatvárajúce sa dvere (predtým zjavne vykopnuté). Privolaný technik ich s mojou pomocou zdarne opravil do obývateľného stavu. Mezonetová izba pre 4-5osôb mala dve kúpeľne, dva balkóny, bola dostatočne priestranná, vkusne zariadená a čistá. Môžeme vybaľovať.Máte hlad? Už nebudete
Od siedmej rána sa môžete nosom, zrakom, chuťovými bunkami a vlastným žalúdkom popásť v spomínanej Agore. Jedla je tu stále dosť a správne dochuteného. Výber je bohatý, od európskej klasiky po domáce chuťovky. Hoci sme sem chodili len na raňajky a večere, vždy sme si vedeli vybrať bez váhania aj z viacerých jedál. Mäso, cestoviny, ryby, sushi, zelenina, dostatok čerstvého ovocia a zeleniny a nápojov. Zabudnite na chuť ovocia z našich hypermarketov, tu spoznáte, ako to má správne chutiť. Obyčajný banán, červený melón, paradajky alebo pomaranč sú doslova slasťou. Ani takmer dvojtýždňový pobyt vám asi nebude stačiť, aby ste všetko ochutnali. Čo je škoda. Hneď pri bazéne je veľký Food Court (využijete hlavne na obedy, lebo sem vstup v plavkách nevadí), dva plážové bary s nápojmi a praženými orieškami. Dostatok chladiacich boxov s vodou je samozrejmosťou (plus máte neobmedzenými izbový minibar).

K tomu sa v areály nachádzajú aj špecializované a lá carte reštaurácie za hotovosť mimo all inclusive. Tie sa skôr hodia gastro labužníkov a páriky, ktoré chcú pokoj a romantiku. Hlad a smäd tu nikomu určite nehrozia.


Excuse me ... alebo ako je na tom personál
Slušný a úslužný, hlavne v lobby bare. Ten rozumie aj po anglicky, inde je to individuálne. Aspoň základy ale ovládajú všetci. Len v jednom momente som mal pocit, že som objavil pradávne turecké zaklínadlo. Po požiadavke jablkového čaju (apple tea) väčšina čašníkov s úsmevom prikývla, na 10-15 minút sa stiahla z dohľadu a už neprišla s ničím. Potom sa objavili v inej časti reštaurácie a fungovali ďalej. Pomohla až požiadavka v ich jazyku „elma čay“, ale ani to nebolo vždy korunované úspechom. Snažili sa, to sa musí uznať. Všade kmitali upratovači, zásobovači ... Malý bakšiš v podobe papierového dolára pre upratovačku na izbe bol aspoň skromným poďakovaním. Jediným negatívnym incidentom bolo nájdenie rozbitého takmer nového mobilu na izbe. Áno mal byť v trezore, ale kto čo hľadal v našej skrini počas dňa? Je jasné, že pri takom počte personálu sa jednalo len o osobné zlyhanie jednotlivca, ale dávajte si radšej doklady, peniaze, elektroniku či iné cennosti do trezora.Budete si želať niečo viac?
Posilňovňa, masáže, kaderník, obchodíky s módou, suvenírmi, hračkami, okuliarmi ...  alebo hoteloví fotografi. Doktor je k dispozícii tiež. Zdravotne neboli väčšie problémy, ale keď skombinujete v priebehu polhodiny džús s ľadom, zmrzlinu a ľadovú drť ... tak druhý deň ste na diéte určite.

Kto televízor na izbe ani nezapína, ten určite ocení večerný program v amfiteátri. Od rôznych tanečných šou, cez voľbu pána a slečny hotela. Mini disco je povinnou jazdou. Pre mladých a nabudených jedincov je tu aj plážový Temple bar s revúcou hudbou. Do jednej hodiny rannej tu môžu spáliť tancom staré kalórie a alkoholom nové nabrať.Dajte si plavky, bude to mokré

Jeden hlavný plavecký bazén, jeden VIP bazén, jeden krytý bazén, bazén s tobobánmi, detský bazénik  ... ale hlavne doslova geniálne more. Tak príjemnú piesočnú pláž ale hlavne čistú vodu som nikde inde nezažil. Vchod do slanej osviežujúcej kvapaliny je mierny, ideálny pre deti alebo seniorov. Po cca 20-30 metroch sa ponoríte po nos a mierne vlny vás zaslúžene pohojdajú. Na dne sú sporadicky rastliny, ale sú také tenké, že vám vôbec nebudú prekážať ani keď na nich budete priamo stáť. A malým zvedavým rybám odpustíte ich sporadické jemné obkusávanie tela.

Odporúčam využiť ponuku vodných športov, minimálne parasailing (let na padáku za člnom), jazdu na banáne, adrenalín na vodnom skútri alebo dať zabrať rukám a chrbtu na kajakoch. Kancelárskym typom stačí aj polhodina poriadneho pádlovania.
A ešte ďalšia dobrá správa pre našich dovolenkárov

V hoteli je slovenská klientela druhou najpočetnejšou po tureckej. Šanca tu nájsť známeho alebo niekoho zaujímavého na rozhovor je tak veľká. Rodiny s deťmi určite ocenia akčných animátorov z CK Satur. Počas nášho pobytu tu boli Radka, Miška, Veri, Adam a Marco. Nikdy pre nich nebol v ničom problém, deťom sa naplno venovali a rodičia mali čas chvíľu aj pre seba. Určite si zaslúžia viac ako len ústnu pochvalu a veľké poďakovanie. Každý pondelok tu dokonca v hotelovom amfiteátri robili šou len pre našich turistov. (Nerobím platenú reklamu cestovke, len chválim to, čo si pochválené právom zaslúži byť)

Záverečné hodnotenie: Strava a more jednoznačne lepšie ako v Turecku (Antalya, Side..). Vedľa Kaya Artemis je ešte novší hotel Limak, ale inak je okolo pokoj a čisté more. Časť Bafra si treba tak čím skôr užiť pred výstavbou nových hotelov. Neviem ako vy, ale my už začíname šetriť na ďalší 11 dňový pobyt do antickej Kaye.Odporúčané články:

Hotel Papillon Ayscha: Tureckých päť hviezdičiek očami návštevníka

Recencia hotela: Tunisko - Riadh Palms Hotel **** (Sousse)

myshfoto

Kaya Artemis - Cyprus

© 2019 Myshoun


Autor: Myshoun, 30.7.2019