pre ženy

Úžasná keramika spod rúk mladej umelkyne: Andrea Vajkúnyová

Mladých šikovných ľudí treba podporiť, hlavne takých, čo majú nadanie tvoriť niečo nové a nie sú odkázaní iba na kopírovanie nápadov ostatných. Teraz to zoberieme od mazľavej hliny, cez rozpálenú pec až po hotové dielka.

Všetci sme sa radi v detstve radi hrávali s plastelínou či moduritom, ale tebe sa to zjavne tak zapáčilo, že si prešla na vyšší level – vypaľovanú keramiku. Ako to bolo u teba?
A: Bolo to presne takto, vodovky, voskovky, plastelína. Všetko, čo bolo farebné a s čím sa dalo zababrať bolo zaujimavé.


Koľko rokov sa už tomu (amatérsky aj profesionálne) venuješ?
A: Zhruba dva roky sme „skúšali“ s klientmi zo zariadenia pre seniorov prácu s hlinou pri ergoterapiách. Ale nemali sme pec na vypálenie, tak to boli len také pokusy. Vtedy som ešte nevedela, aké mi raz budú tieto pokusy vzácne. Potom prišla šťastnou náhodou do domácnosti prvá malá pec  a znova boli pokusy  s vypaľovaním, nastavovaním teploty a času, glazúrami. Odvtedy prešli necelé tri roky.


Čo všetko teraz môžeme nájsť v tvojom portfóliu?

A: Snažím sa vyrábať veci, ktoré sa dajú využiť aj inak ako na dekoráciu, napríklad napájadlá pre vtáky , aromalapmy, svietniky... Aj do bytov aj do záhrad.

Máš nejaký svoj najobľúbenejší motív, na ktorý sa pri objednávke najviac tešíš?
A: Áno ... anjeli :)


Viem, že robíš aj veci ľuďom „na mieru“, že nejaký vzor či postavičku vymyslíš len pre konkrétnu osobu a potom ho už neopakuješ. Odkiaľ berieš toľko inšpirácie?

A: Neviem sama odkiaľ. Pride mi to „odniekiaľ“, väčšinou vtedy, keď nad tým nerozmýšľam. Pri zaspávaní, alebo keď robím niečo úplne iné.


Ľudia podľa mňa aj tak nemajú predstavu, koľko času a práce trvá urobiť povedzme jednu šálka na kávu s podšálkou. Vieš popísať, čo všetko treba urobiť  od hromady hliny k šálke?
A: Šálky sa dajú robiť rôznymi spôsobmi, odlievaním, točením na kruhu, modelovaním z plátu. Väčsinou robím modelovaním. Hlinu si treba odrezať, primerané množstvo, rozváľať plát hliny na hrúbku akú chceme. Vykrojíme si obvod, spodok šálky a uško. Všetko pospájame, vyryjeme si vzor , prípadne nalepíme. Necháme zhruba týždeň sušiť, vypálime v peci, chladnutie je zhruba štyri dni. Po vychladnutí  naglazúrujeme, vnútrajšok glazúrou vylievam, ostatné robím štetcom. Znova dám do  pece, po styroch dňoch vidím výsledok.Máš nejaký tajný keramikársky sen alebo výzvu, na ktoré možno ešte nedozrel čas, ale niekde v hlave ich už máš dlhšiu dobu, že raz to určite vyrobíš?
A: Predtým som mala stále v hlave, že raz vyrobím dutú guľu. Takú, aby sa tam dala dat sviečka  a bola to naozaj guľa, bez toho aby bolo vidno spoje, dokonalú. Tým som strávila minulé leto,  ale je ich už na svete niekoľko. Teraz mám stále v hlave dom pre škriatkov, úplne najväčší aký sa zmestí do pece a bude sa v ňom svietiť :). Ten asi ostane hneď  u nás v záhrade. Zatiaľ som stihla len také menšie svietiace domčeky,  ale na nich sa naučím.Aspoň čisto odhadom, koľko výrobkov už asi prešlo tvojimi keramickými pecami?

A: Toto naozaj neviem...vypaľujeme zhruba raz v  mesiaci ale vždy sú v peci úplne iné výrobky, iné tvary, nikdy sa mi tam nezmestí všetko čo vyrobím naraz , niečo musí počkať znova do ďaľšieho výpalu. Predsa len by sa mi zišla tá matematika, keď mi to hovorili neverila som.Ľudia radšej všetko len kritizujú a málokedy pochvália. Dostávaš od ľudí spätnú väzbu, že veci od teba potešili niekoho z ich okolia?
A: Čo kritizujú si až tak nevšímam, lebo okrem môjho 6 ročného synovca Miška, si to nikto neprišiel skúsiť, takže to čo je naozaj u nás v dielni vieme len my traja – lebo ešte môj partner ktorý sa vyhráža,  že keď z dielne neodídem po celom dni dobrovoľne, tak ju zamkne :). Nakladá mi výrobky do pece a nastavuje ju tak, aby som nevyberala z pece črepy. Niekedy ľudia odfotia, keď už majú výrobok na svojom mieste. Je to dobrý pocit, lebo za každým výrobkom je mi tak trochu aj ľúto, že koľkokrát bol v mojich rukách a teraz ide preč. Keď ho balím , najmä s anjelmi,  sa musím porozprávať, nech pekne pomáhajú a tešia ľudí pre ktorých boli vyrobení. Aj keď neboli vyrobení priamo im, keď je to darček pre niekoho.  Nech prinesú dobrú energiu so sebou z našej dieľne k ľuďom.Odporúčané články:

AI Ceramic - Andrea Vajkúnyová

Nebudete veriť, čo všetko sa dá uháčkovať: Kreatívna Eva Husár vám to ukáže

Můj život bez lepku: Skvelá kuchárska kniha nielen pre celiakov
Autor: Myshoun, 16.5.2019
Foto: arch. A. Vajkúnyová