pre ženy

Nebudete veriť, čo všetko sa dá uháčkovať: Kreatívna Eva Husár vám to ukáže

Spoznali sme sa v bývalej práci. Vtedy mi ani vo sne nepadalo, že toto usmiate energické žieňa ma raz prekvapí svojimi hand made výrobkami nad ktorými si poviem „a toto urobila ako?“.

 

Mladá Slovenka Eva skúsila šťastie vo svete a popri materskej začala kreatívne tvoriť pod názvom - Little hussar crochet.

 

Bežný laik asi celkom nechápe, ako pomocou bavlnky a háčikov vznikne niečo praktické alebo okrasné. Ovocie, zeleninu, jedlo, rôzne dekorácie ... kto ťa naučil háčkovať?
E: Základy háčkovania som sa naučila ešte ako dieťa. Keď sa narodila moja dcérka, tak som začala s háčkovaním rôznych čiapok, či hrkálok. Postupne, ako dcéra rástla, som začala rozmýšľať nad hračkami, ktoré deti nielen zabavia, ale aj čosi naučia. Napríklad pomocou háčkovaného ovocia a zeleniny sa dieťa odmalička učí spoznávať nielen farby a ich odtiene, ale aj tvary, či rôznorodosť.Ako dlho trvá sa dostať na podobný level, že si vieš uháčkovať svoj nápad? Napríklad, keď sa pozerám na tvoj melónový rez alebo kukuricu.
E:
Stačí ovládať základné postupy, no zároveň to chce veľa tréningu a ochotu učiť sa. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že realizácia zdanlivo jednoduchého nápadu dokáže aj potrápiť. Kreativita a nekonečná trpezlivosť tiež nie sú na škodu. Mnohokrát je to metóda pokus omyl, kým dospejem k reálnemu výsledku. Napríklad interaktívnu skladaciu dúhu som navrhovala a vyrábala skoro dva týždne. Nebolo ľahké vymyslieť spôsob, aby dúha stála a aby ju aj malé dieťa dokázalo poskladať. Vytvorila som viacero chybných modelov, dokým vznikol ten správny. Ale keď prídem nato, že aký je postup, tak potom to ide pomerne rýchlo. Taký melónový rez sa dá do dvoch hodín urobiť, ak človek zhruba vie, ako nato.


Odkiaľ berieš inšpiráciu? Väčšina skončí pri oblečení pre deti a ďalej už ani neskúšajú.
E:
Inšpiráciu čerpám z prírody a z dcérinho detského sveta. Rozmýšľam, čo by deti potešilo, s čím by sa zahrali, čo by ich zabavilo a zároveň niečo naučilo. Napríklad dcérka potrebovala príslušenstvo pre plyšového psíka. Nie je problém, uháčkovala som všetko potrebné: obojok, vôdzku, misky, či granule. Radosť bola obrovská. Všetkým, čo niečo tvoria odkazujem, že nikdy nie je dôvod na stagnáciu, stačí len hľadať tú správnu inšpiráciu, ktorá je všade okolo nás. Začať sa dá vždy, hlavne to hneď nevzdávať a výsledok sa dostaví.Čo najzaujímavejšie si podľa seba zatiaľ vytvorila?
E:
Spomínaná dúha je z tých zaujímavých projektov, medzi obľúbené patria aj vyberateľný dubák s malou trávnatou plochou.. Taktiež uhorka s odnímateľným kvetom, alebo skladací snehuliak. Deťom sa vždy snažím vysvetliť, že akékoľvek plodiny, ktoré vidia v obchode, niekde rástli.Máš nejakú zatiaľ nesplnenú háčkovaciu výzvu, na ktorú zatiaľ zbieraš odvahu a skúsenosti?
E:
Ťažká otázka, keďže fantázii sa medze nekladú a ver mi, uháčkovať sa dá naozaj úplne všetko. Ešte sa musím veľa učiť. Odvahu zbieram na uháčkovanie interaktívneho lesa. So všetkým, čo k nemu patrí.

K tomu už môžem Eve len zaželať rýchle háčkovacie paličky, veľa bavlniek a dostatok času na všetky tie výtvory, ktoré zjavne netešia len na pohľad.


Odporúčané články o ďalších šikovných ľuďoch:

Můj život bez lepku: Skvelá kuchárska kniha nielen pre celiakov

Šikovní Slováci vo svete: Šéfkuchár Ondrej

Autor: Myshoun a Eva Husar, 2.4.2019
Foto: fb Little hussar crochet