cestopisy

Konečne niekomu napadlo urobiť ZOO podľa detských predstáv

Ísť sa aspoň raz do roka pozrieť s deťmi na zvieratká je nepísaná povinnosť každého rodiča. Opäť ten znudený medveď v betónovom výbehu, vyškerené opice ukazujúce zadky, spanilé žirafy či skoro nikdy nikým nevidený dikobraz. Taká tá víkendová klasika. Nie však všade. Aj keď už väčšina zoologických záhrad pochopila, že deti sa chcú zvieratiek aj dotýkať, tak teraz zaostrite oči – smerom na Liptovský Mikuláš

Tam totiž vedľa už chronicky známej Tatralandie vybudovali kontaktnú ZOO. Minúť ju pri hlavnej ceste nemôžete, parkovacích miest zadarmo je dostatok, vstupné je úmerné rodinnej peňaženke. Síce v skromných, ale o to priateľskejších podmienkach si v sprievode ošetrovateľov môžete pohladkať zvieratá chlpaté, šupinaté či ... zablatené. Dostať sa k nim na pár centimetrov či priamo na dotyk je úžasné aj pre dospelých, a tak deti sú z toho na vetvy úplne. Živočíšnu eufóriu však schladili dve veci: 1. Toalety v podobe radu hojne používaných toi-toi kabín. Na mieste majiteľa by to ich riešil ako prvé, lebo umelecko čuchací dojem je zúfalý. Druhým je nedostatok nejakých vhodných prístreškov / altánkov pre návštevníkov v prípade nepriaznivého počasia, ktoré tu býva asi častejšie. Občerstvenie sa tu dá kúpiť v stánku či automate, ale do ZOO aj tak nikto nechodí na nedeľný obed s piatimi chodmi. Verím teda, že minimálne tie wc služby sa skoro doriešia.

Osobne som sa tam cítil tak trochu ako filmový zverolekár Dr. Dolíttle. Kde inde by po vás behali naraz dve zvedavé veveričky? Držali ste už na ruke zelené papagáje, či sa o vás naraz opreli dve mladé biele kozičky? (... hovorím stále o chlpatých zvieratách). A potom si môcť bez ujmy urobiť z hada šál, nechať si behať po ruke švába, pohladkať si veľkú korytnačku, prejsť sa prstami po kožušine malej pumy či s rešpektom pohladiť živého hnedého medveďa. To je zážitok na celý život, pre ktorý sa sem oplatí ešte niekedy vrátiť. Nabudúce to možno bude aj nejaká neplánovaná jazýčková s ťavou :)

Odporúčané články:

Nový Zveropark musíte rodinke ukázať. Majú čím zaujať!

Habakuky: Úžasná slovenská fantázia naživo

Zoberte deti do Märchenparku, a budú vás milovať ešte viac

Tip na výlet: Úžasné viedenské terárium Haus Des Meeres

Biofarma Stupava: Vďačný výlet za pár euro!

Ranč u Bobiho: Konečne normálne agrocentrum pre turistov!

myshfoto

Zoo Kontakt - Liptovský Mikuláš

© 2016 Myshoun


Autor: Myshoun, 30.8.2016