pre mužov

Kde sa pivo varí, tam... sme sa boli pozrieť

Ísť na miesta, kde stojí prvý pivovar na Slovensku, a navyše sa do neho robia aj exkurzie, tak to by bola facka mužskej zvedavosti, sa tam nepozrieť. Foťák cez plece, v ústach sucho, a pochodovým krokom cez dedinu Vyhne do pivovaru Steiger.

Tu sa pivo varilo ešte pred objavením Ameriky
... a viete, že je to pravda. Mnísi to tu s varením piva rozbehli presne 20 rokov pred objavením Ameriky, teda roku Pána 1473. Vidno, že vtedajšie marketingové oddelenie asi prepáslo šancu, lebo už sa ním mohli neskôr nalievať všetci americkí Indiáni.

Voda, chmeľ, povaríme...
Pôvodne sme išli dovolenkovať na hotel Sitno, ale keď nám na recepcii oznámili, že pre nás majú takýto vzdelávaco tekutý výlet – nebolo čo riešiť. V dohodnutý čas sme preto stepovali pred hlavným vchodom do pivovaru. Ten vchod mohol ale vyzerať aj lepšie. Brána ošumelá, za plotom budova ako ešte od vojny... to by mohli dať veru do poriadku. Chápem, že za všetkým sú v prvom rade peniaze, ale prvý dojem je prvý dojem. Potom nás milá pani nahnala do poslušného stádečka, a išlo na spoznávať zákutia pivovarníckej alchýmie. Výklad bol jasný, vecný, takže sa obtiažnosti nemusia báť ani policajti. Obrovské varné kade, či chladiace kade, plnička do fliaš.... Písať je o tom jedna vec, vidieť fotky druhá, ale vidieť to naživo, je v tomto prípade asi najrozumnejšie riešenie. Jedno čapované slečna
Po skončení exkurzie bol najočakávanejší bod programu – ochutnávka. Nasmerovali nás do útulného výčapu, kde sme si mohli ukojiť smäd. Predstavte si, že pri niekoľkých druhoch piva, a to konkrétne Steiger 10° svetlé, Steiger 11° svetlé, Steiger 11° tmavé, Steiger 12° svetlé, Sitňan 12° svetlé, Radler - citrón, Radler - limetka, Radler - malina, Radler - zázvor,  Steiger 0,5% nealko, Dark Free nealko, Kachelmann 8° svetlé - si návštevník dá niečo iné. Áno, som to ja. Pivo Steiger si v obchode kúpite bežne, a navyše každý máme iné chuťové bunky. Ja som zabrúsil do vôd nealka. Mlsná huba ma prisala k Radleru free energy. Na modrej fľaške tohto povzbudzujúceho miešaného nápoja doslova o ňom nadávajú, že je pripravený z nealko piva a sirupu s príchuťou guarany. A keďže ja guaranu môžem aj v tuhom stave, tak sa huba potešila. Obsah alkoholu je 0,5 percenta, fľaša  0,33 l, Chuť milo potešila. Nieje taká silná ako pri klasických energetických nápojoch, je skôr jemnejšia a postupne ide do príjemného horka.

Kto si chce užiť (alebo rovno aj prihlásiť na) exkurziu do Steigera a pozrieť sa zblízka, ako sa dostane pivo z chmeľovej formy až do fliaš ako tekutina, nech klikne na oficiálnu stránku pivovaru>>>

 

 

Autor: Myshoun, 21.8.2012
Foto: Myshoun