cestopisy

Morava, tož krásna zem: Dolní Bojanovice

Po prejdení štátnych hraníc sa dostanete nielen do iného štátu, ale aj do iného sveta. V tejto časti to zaváňalo skvelou kuchyňou, vínom a milými ľuďmi.

Ak potrebujete nasať pozitívnu energiu a spoznať niečo nové, určite navštívte južnú Moravu. Na nej ležia aj Dolní Bojanovice. Počas necelých troch dní, čo sme tam boli, urobila táto dedinka na mňa / nás veľmi dobrý dojem. Všetko bolo čisté, upravené, prehľadne označené. Typické vínne sklípky pripomínali skôr malý skanzen, ako funkčné budovy. Určite si na prechádzku po dedine zoberte aj fotoaparát. Ak ho zabudnete, budete ľutovať. Upravené predzáhrady, maľované fasády, či len také na prvý pohľad obyčajné zákutia dobre spôsobia na dojme.    

Keď vyhladne...
Tento stav nastane pár krát za deň. Blízko nášho prenajatého domčeka bola najbližšia reštaurácia Mlyn. Na prvý pohľad krčmička s terasou. Obsluha bola pri nás hneď po usadení na miesto. Výber vyhralo denné menu. A začal som chápať, že toto asi naozaj iný svet. Išli sme sa užrať. Kapustová polievka so živánskou a makové šúľance do nás doslova padli. Navyše za normálnu cenu pri slušnej porcii. Hlad nás raz zaviedol aj na námestie do vinárne  „u Konšelů“ – dalo sa pochutnať. Body k dobru si vináreň pripisuje drobnou vychytávkou, keď na pánskych toaletách boli pred pisoármi nalepené vtipy. Boli dobré aj na triezvo : )
Treticu sme chceli uzavrieť v reštaurácii pri školskom dvore. Nebolo nám dopriate, lebo mali oslavu a nevarili pre cudzích. Tak sme si to opäť prešľapali do Mlyna. Po grilovaných špecialitách a českom pive sme mali iba jeden problém – kto nás odtiahne na dom? Nie kvôli alkoholickej opičke, ale kvôli plným bruchám. Obsluha a kuchyňa, klobúk dole.

Kto víno pije, ten dlho žije
Kamaráti sa o tom presvedčili na vlastnú pečeň, a môžu to iba potvrdiť. Moraváci to s vínom vedia. Víno sa dorába po celom okolí, tak nie je núdza prejsť do inej dediny a ochutnať ho aj tam.

Ak máte cestu okolo, nebojte sa odbočiť a spoznajte Dolní Bojanovice aj vy. Pár mojich fotiek vás snáď bude pozitívne motivovať : )

Pokojne zablúďte aj sem
Aj keď to asi bude naopak, a skôr sa pozriete do väčšieho Hodonína, ako do maličkých Bojanovíc, ani táto verzia nie je vylúčená. V Hodoníne určite nesmiete vynechať ZOO a kúpalisko. Ani Bratislava sa na obe tieto atrakcie nechytá. Zoologická záhrada nemusí byť zákonite veľká, aby bola atraktívna. Tu je taká akurát, ale dotiahnutá k spokojnosti. Či už výbehy, terária, akvária, občerstvenie alebo detské ihrisko sú dostatočne atraktívne pre väčšinu návštevníkov. Preliezačky, nafukovací hrad, trampolíny, elektrické autíčka, kolotoč...

Už spomínané kúpalisko vám posunie sánku nadol. Doslova. Zažil som to hneď pri vchode, keď sa ma pokladníčka pýtala na vek dieťaťa. Deti do štyroch rokov tu majú vstup zdarma. To moje má štyri a pol. A pokladníčka? „Těch pár dnů necháme být, takže zaplatí jenom tatínek“ a išli sme. Nohy sme zaborili do udržiavanej trávy pri detskom bazéne s nerezovým dnom.  Vstup do vody bol po celej šírke mierny briežok bez schodov. Vodotrysky, tobogán pre malé deti, perličkový kúpeľ pri stranách, umelý príboj... A to sme sa motali iba okolo tohto jedného, vedľa sú ešte ďalšie dva. A teraz to najlepšie - všade bolo čisto, toalety ako v hoteli, nič nebolo počmárané alebo zničené.Podobnosť Myshouna s obrázkom vpravo dole je čisto náhodná : )

 

Súvisiace články: Veľkonočný cestovateľský trojboj: Skalica, Hodonín, Lednice

Autor: Myshoun, 7.8.2012
Foto: Myshoun