cestopisy

Veľkonočný cestovateľský trojboj: Skalica, Hodonín, Lednice

Zostať na Veľkú noc doma sa dá, ale viac zábavy si užijete na nejakom príjemnom výlete s partiou kamarátov. Tak sme naštartovali naše motorové somáre a prikázali im cvalom dupať asfalt smerom na Skalicu.

Ide sa bývať...
Za Skalicou sme naše somáre nahnali do kopca do Zlatníckej doliny. Tu je v tichu lesa postavené niečo na štýl pionierskeho tábora. Pohodové turistické ubytovanie pod názvom chata Amor. Luxus nečakajte, ale na prespanie na pár dní maximálne postačuje. Teplo, čisto, nové periny a niekde aj plastové okná. Navyše za normálnu sumu. Hoci názov Amor navádza na nejaké to harašenie, tak lásku tu jednoznačne dávajú do kuchyne. Strava je domáca a chutná. Ceny v bare potešiteľné, takže ak to preženiete a rozšupnete sa čo pečeň zvládne, tak na druhý deň vám nebude do plaču nad účtom.  

Vonku je dosť miesta na parkovanie, na sedenie, na opekanie, na športovanie na prechádzanie sa a hlavne je tu skvelá lezecká Tarzánia. Tu si tatinkovia aj maminky vyčistia nachvíľu hlavu a dajú trochu adrenalínu do tela.


Reštaurácia u Piráta
Prvý deň sme klopali na bránu Českej republiky s tým, že sme hladní a chceme ísť nazrieť čo tam majú zaujímavé. Pustili nás. Podľa nosa a mapy sme si to namierili do štýlovej hodonínskej reštaurácie U piráta. Chlapci a děvčata se tu s tím vyhráli, a hezky. Chcelo by to síce trochu väčší výber pre deti, ale jedlo bolo skvelé. Už dlho mi tak pekne nečvachvalo v rypáku. Keď už pôjdete do Hodonína, tak tu sa najedzte určite.


Zoo Hodonín

A keďže tu majú aj zoologickú záhradu, tak sme nemohli ich animalsov ignorovať. Pravdupovediac táto ZOO ma milo prekvapila. Na danej ploche sa naozaj posnažili aj v detailoch. Všetko bolo jasne označené a robené s nápadom. Jeden kŕmič bol taký dobrák, že nám ukázal ako had žerie bielu myš, alebo ako dravé pirane hodujú na mladých laboratórnych myškách. Opice nám ukázali ako sa dokážu napchať banánmi, a lev šupol aj pokus o rýchlovku so zamigrénovanou levicou. Šelmy, ryby, vtáky.... je sa na čo pozerať. Ak sa k tomu pridá detské ihrisko, tak malí ľudia kvičia blahom.

Zámocký park Lednice
Vkročili sme aj na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Česi to tu volajú aj „Zahrada Europy“... a oprávnene. Tu vám jeden deň na všetko nestačí. Veď obehať za deň samotný Lednický hrad, zámocký skleník, akvárium Malawi, dravcov, prístav, Minaret  a Janův hrad by nebola turistika, ale neskutočný šprint. O tomto sa preto písať neoplatí, to musíte vidieť. Tu sa navyše vyblázni každý fotonadšenec.

Tak teba dáme cica nabudúce...
Reč je o samotnej Skalici. Od našej poslednej návštevy, cca tri roky dozadu sa tu v centre veľa zrekonštruovalo. To stojí aspoň za celodennú návštevu, ale tentoraz nevyšiel bohužiaľ čas. Ale keď sa už k nej nabudúce budeme blížiť, tak zvrtnem v Holíči volant aj k holíčskemu zámku, ktorý nechali tie hovädá zdevastovať.

Verím, že som aspoň niekoho navnadil na nejaký príjemný výlet do nie veľmi vzdialeného, ale predsa zaujímavého sveta okolo nás. Načo letieť hodiny niekam do exotiky, keď neviete, koľko krásy máme v podstate za rohom?

Autor: Myshoun, 10.4.2012
Foto: Myshoun