rady

Návod pre rodičov: Vyrábame motýlie krídla na karneval

Ste rodič a vaše dieťa jedného dňa príde zo škôlky, že bude mať karneval. Nie, nechce byť nudný Superman ani nejaká otrepaná princezná. Chce byť modrý motýľ. A keďže aj obchody majú svoje limity v oblasti masiek a kostýmov, tak na kreatívnu scénu nastupuje láskavý tato. A ako sa správne hovorí „Mladý otecko = hotový kúzelník“.

Máme pred sebou bojovú úlohu – vyrobiť v rozumnom čase a za  primerané náklady karnevalové krídla pre natešeného potomka. A k tomu aj tykadlá. Vďaka bohu, že nemusím robiť nejakú chobotnicu : )

Na celú túto parádu budete potrebovať: veľký kartón, ostrý nôž, rysovacie potreby, ceruzku, hrubú čiernu centrofixku na alkoholovej báze v počte kusov dva, farebný auto sprej (napr. modrý), biele kancelárske disperzné lepidlo, lepiacu tyčinku, farebné papiere, nožnice, niečo na obrysovávanie požadovaných tvarov (CD, miska, ťažítko...), lepiacu pásku, širokú gumu, vrchnák z umelohmotnej dózy, dve malé samorezné skrutky, kombinačky, rysy A3, pauzák (papier na pečenie), tenký molitan, cca meter medeného drôtu, čiernu dámsku čelenku, dve umelohmotné vajíčka z kinderka ...  a k tomu ešte pekných pár hodín času.

Krok prvý: Dajme tomu tvar
Asi najlepšie je začať skicou na čistý papier a aspoň približne si navrhnúť finálny tvar krídiel. Komu nestačí fantázia, ten nech pomocou pána Googla naberie inšpiráciu na internete či knihách o hmyze.
Máme pred sebou veľký kartón, ceruzkou si  ho predelíme na dve rovnaké polovice, aby sme vedeli koľko máme využiteľného miesta. Šikovnejší to zvládnu od ruky, tí čo chcú mať istotu – nech radšej volia niečo oblé, čo sa bude dať dobre obkresliť (veľký hrniec, misa...). Nakreslite si však zatiaľ iba jednu polovicu, tú po pocite uspokojenia, že „toto je ten správny tvar“ vyrežte ostrým nožom. Nožom preto, lebo nožnice by krčili kartón a rez by nebol pekne ostrý. Vyrezanú časť natvrdo preložte na druhú stranu, obkreslite ceruzkou a opäť vyrežte. A základný tvar je pred vami skôr, ako by ste povedali „himl hergot do prdele práce tie krídla budú ale fajnovo bomba špica najsamfasa“.


Krok druhý: Chce to farby
Keďže kartón je sám o sebe žlto hnedý, tak modrá metalíza by na ňom asi ťažko vynikla. Preto musí byť najprv celý oblepený bielym rysom a následne obstrihaný do tvaru krídel. V dobre vetranej miestnosti (chodba domu, balkón..) potom môžete začať striekať modrú metalízu. Pomaly a pravidelne, nech je farba všade podľa možnosti rovnomerná.
Teraz prichádza na rad ceruzka, ktorou si nakreslíte ornamenty na krídla. Spokojnosť? Tak berte do rúk čiernu fixku a obtiahnite zvolené čiary a zafarbite plochy, ktoré majú ostať čierne.
Jedna polovica by tak bola hotová, ale ako docieliť, aby bola rovnaká aj tá druhá? Ľahko. Pomôže pauzovací papier (v prípade núdze papier na pečenie), ktorý priložíte na už hotovú stranu krídiel a keďže je pauzák priehľadný, ľahko si naň obtiahnete fixkou všetky tvary. Potom ho len otočíte a ceruzkou (treba pritlačiť) ho prekreslíte na druhú stranu. Je to rýchle a presné (+ - pár milimetrov). A farbíme na čierno aj druhú stranu. Potom celé krídla otočíme a postup opakujeme aj na druhej strane. Presne tak,  musíme vytvoriť obe strany, nakoľko sú obe viditeľné.
Dajme tomu, že obe strany máme pekne metalízovo nastriekané a miestami aj začiernené. Nakoľko to robíme na detský karneval, tak to chce trochu veselých farieb. Siahneme preto po farebných papieroch a ľubovoľne (v mojom prípade to boli kolieska)  si vystrihneme rôzny počet - farieb -  tvarov, ktoré budeme na krídla lepiť. Tu sa mi osvedčila lepiaca tyčinka, nakoľko je „suchá“ a nepremočí papier. Ak to máme všetko nalepené, tak väčšia časť je za vami. Nie je totiž problém všetko vyfarbiť a nalepiť, problém je to vymyslieť tak,  aby to spolu pekne ladilo farebne aj tvarovo.
Hoci sa to nezdá, už v tejto chvíli ste tomu venovali pár hodín času.

Krok tretí: Upevnenie na telo
Tento krok nepodceňujte. Ak by ste do kartónu vyrezali iba dve diery nad sebou a spojili to gumou, tak pri detskej akčnej hre by sa diery spojili do jednej veľkej, a potomok by skončil na karnevale skôr, ako by vôbec vybehol na plac.
Takže treba na to trochu inak – to inak znamená pracnejšie. Z nepoužívanej umelohmotnej dózy som si upravil vrchnák do rozmeru šírky stredu medzi samotnými krídlami. Po každom boku vyrežte tri diery. Ak je vrchnák širší, tak buď režete, alebo ho prepolíte a opäť dáte dokopy malými samoreznými skrutkami (ten môj vrchnák už mal totiž tie diery hotové od výroby)  Do vrchnej a spodnej sa bude prevliekať guma, ktorá pôjde dieťaťu okolo ramien, stredná diera bude slúžiť na gumu, ktorá bude istiť krídla pod hrudníkom. Celé som to nakoniec kvôli estetike a lepšej pohodlnosti nosenia prelepil nastriekaným molitanom. Ten ešte dostal svoj vzor á la telo motýľa.   

Krok štvrtý: Každý správny motýľ má aj tykadlá
Čakal som, že toto bude náročnejšie, ale nakoniec som bol milo prekvapený jednoduchosťou riešenia. Odstrihnite si dva cca pol metrové kusy medeného drôtu, preložte na polovicu a pomalým otáčaním v kombinačkách ich tvarujte do špirály. Nechajte však na spojenom konci miesto na prevlečenie na čelenku. Jeden drôt upevnite na cca „2 hodinu“ a pritiahnite v kliešťach napevno. Druhý drôt rovnakým spôsobom upevnite na cca „10 hodinu“. Otvorte žltý plastový obal z kinder vajíčka a cez prepichnutú dierku na dolnom konci prepchajte vytvorený špirálový drôt. Ten vnútri kombinačkami zohnite, aby sa nehýbal a vajco nebehalo po drôte ako nadržaná sliepka po kuríne. Potom celú tykadlovú parádu nastriekajte rovnakým sprejom, aký ste použili ako základ na krídla.

V tejto chvíli máte motýľa hotového a už len nabíjajte batérie do fotoaparátu, aby ste si mohli zvečniť potomkove veselé očká. Za to úsilie a čas to rozhodne stojí.

Verzia O: (rozmer 75 x 44 cm) + los tykadlos

 

Verzia H: (rozmer 95 x  57 cm)

Autor: Myshoun, 31.1.2012
Foto: Myshoun