cestopisy

Biofarma Stupava: Vďačný výlet za pár euro!

Teraz je v „móde“ všetko čo je bio a eko, a lezie mi to už pomaly trochu na nervy. Jednému miestu však dávam plnú výnimku - salaš Príroda pri Stupave. To miesto má niečo do seba.

Ak pokračujete zo Stupavy na Lozorno, tak za konečnou tabuľou dediny nejaký ten kilometer po pravej strane dávajte dobrý pozor na orientačnú tabulu. Pri divokom letnom poraste si malú odbočku môžete všimnúť až na poslednú chvíľu. Pomocný orientačný bod je veľká elektrocentrála (alebo také niečo). Po úzkej a kľukatej ceste lesom sa dostanete na malé parkovisko a už idete len peši...

 

Prečo tam ísť?

Nie je to klasická nudná ZOO, kde nemôžete zvieratá ani pohladkať. Tu môžete na vlastné riziko olízať aj prasaťu rypák, či si zabehať so sliepkami prekážkovú dráhu. Sem tam vám prebehne cestu mačka alebo pes. 

Neplatíte tu žiadne vstupné a peniaze radšej ochotne necháte za občerstvenie. Zabudnite na staré horalky a malinovku či obschnuté chladené bagety. Tu funguje skvelá domáca kuchyňa. Napríklad taká „cesnačka v bochníku chleba“ naozaj znamená cesnačka v  bochníku chleba a pôjdete sa jej užrať.  A nielen jej.

Deti tu majú preliezačky, šmykľavku, trampolínu a hlavne voľný výbeh. Jasné, že na ne musíte dávať pozor. ale keď sa váľajú po tráve, ale v nej určite menej hovien, ako v bežnom mestskom parku po nájazde psíčkarov.

Pre mestských ľudí je zaujímavé vidieť iba pár kilometrov z domu niečo fungujúce s vidieckym nádychom. Drevené domy, hospodárske zvieratá, starý koč či výbehy pre všelijakých animalsov.

Za poplatok si tu môžete urobiť letnú párty alebo opekačku, alebo zadarmo len tak posedieť a vypnúť.

Suma sumárum: Ak pobeháte celú farmu a dáte si povedzme obed, dlhšie ako pol dňa sa tu nezdržíte. Ale na spríjemnenie voľného dňa to bohato stačí.

 

Autor: Myshoun, 11.9.2011
Foto: Myshoun