cestopisy

Na hrade Korlátko ste z parkoviska zakrátko

Výlet na malú nenápadnú zrúcanina v Malých Karpatoch začína v obci Cerová - časť Rozbehy. Návšteva tohto hradu je skvelá v tom, že sa k nemu dostanete dolu kopcom do desať minút od zaparkovania. Berte to ako tip pre trochu lenivých alebo viac zaneprázdnených.

Autonavigácia vás sem zavedie presne bez problémov. Zaparkovať môžete vedľa miestneho cintorína, alebo kúsok vyššie pre chate SNP. Že idete dobre Vám napovedia blízke vrtule veternej elektrárne a malá kamenná rozhľadňa.


Ak idete ku hradu poľnou cestou spod chaty, tak po pár sto metroch uvidíte na pravej strane nádherný košatý listnatý strom. Zjavne už veľa zažil a jeho príbeh by som si rád vypočul. Korlátko je už na dohľad a múry sa každým krokom blížia. V úvode som spomínal zrúcaninu, ktorou dozaista je a nezachovalo sa z nej veľa. Určite si ju však poriadne celý prelozte a užite si výhľady. Pokojne si môžete posedieť pri dvoch ohniskách, a popustiť fantáziu, ako mohol hrad vyzerať v najlepších časoch. Nenáročný výlet pre rodiny alebo aktívnych seniorov.

 


Už len malá zaujímavosť na záver. Od našej návštevy tohto miesta sa mi niekoľkokrát snívalo, že som sa stal majiteľom tejto sympatickej zrúcaniny a postupne som ju rekonštruoval do približnej gotickej podoby. Obnovili sa pôvodné múry, dostavali veže, obytné a hospodárske priestory, studňa, palác so sálou, hradná kaplnka. Na nádvorie pribudla štýlová stredoveká krčma s oprášenými receptami a skromnými jedlami. Hrad by dostal novú drevenú šindlovú strechu a zamestnancov v dobovom oblečení. Pokladňa, stajňa pre dva kone, dom správcu, predaj suvenírov vrátane predaja vína a vlastného piva, zbrojnicu, dve – tri izby na prenájom, rytiersku sálu, malé múzeum hradu ... Normálne to vidím pred očami.

 

Odporúčané články:


Pajštún: Jeho osud spečatili napoleónske vojská

Hrad Gýmeš: Staré ruiny v zradnom pohorí Tríbeč

Kam sa ísť vyvenčiť v bratislavskej prírode?


myshfoto

Hrad Korlátko

© 2020 Myshoun


Autor: Myshoun, 10.1.2021