cestopisy

Aj krátky splav vám vyčistí hlavu a nabije pozitívnou energiou

K letu patrí bez debaty voda a čas s rodinou. Ich dobrým spojením je plavba na člnoch. Spoznáte nové miesta, zažijete niečo nové a strávite príjemných pár hodín.

Na úvodné spoznávanie sa s vodou v tejto podobe stačí niekoľkohodinový splav na pokojnej vode. Ideálny je práve Malý Dunaj s rýchlosťou prúdu cca 4 km/h. Využili sme ponuku S deťmi na vodu (inštruktor Laci +421 948 42 42 40) a spolu s niekoľkými priateľmi (spolu  21 kusov) sme sa vybrali na mlyn do Jelky, kde bolo miesto stretnutia. Odtiaľ nás mikrobusom previezli za pár minút na inú časť rovnomennej dediny, kde už boli pripravené nafukovacie lode a výstroj. Bez počiatočnej inštruktáže, rozdaní vesiel, povinných plávacích viest a nafasovaní balíčka „prvej pomoci“ (pre deti - keksík, jablko, džús..., pre rodičov – nealkoholické „palivo“) sa do člna nedostanete. A to by bola škoda.

Po nalodení do člnov a odpichnutí od brehu začalo skúšobné veslovanie. Podľa potreby sa dajú člny zviazať 2 či 3 spolu vedľa seba. Máte väčšiu stabilitu a zábavu s rodinou či kamarátmi. Pri pohodovom veslovaní si budete vychutnávať okolitú prírodu, sem tam sa vyhnete padnutému stromu či vodnej tráve. Inštruktor sa plaví na svojom člne s vami a počas celej cesty vás bude bezpečne navigovať.

Nás asi 20 minút pred koncom plavby potrápilo počasie. Protivietor nám pekne potrénoval svaly a pochopil som úsilie veslárov na starých rímskych galérach. Pár kvapiek dažďa na vode nevadí, ale hromy a blesky vás musia nasmerovať na breh.


Ďalším bonusom pre deti je vodácky krst s diplomom a spoločné hry. Rodičia si vtedy môžu dopriať občerstvenie a vrhnúť sa na prezeranie fotiek. Zhrnutie jednou vetou – určite sa sem časom vrátime.


Odporúčané články:

Po stopách starých mlynov: Jelka

Po stopách starých mlynov: Kolárovo

Baťov kanál: Skvelá zážitková plavba pre celú rodinu


Autor: Myshoun, 25.7.2020
Foto: DDD