cestopisy

Po stopách starých mlynov: Kolárovo

Tento rok sa väčšina z nás asi bude motať len po Slovensku a objavovať dosiaľ neznáme zákutia. Rovno mám pre vás tip na Žitnom ostrove, kde sme pri Malom Dunaji strávili celý deň. Nielenže sme boli nadmieru s výletom pokojní, radi sa sem určite vrátime.

Ak si do navigácie navolíte Petőfiho rad 1021/4, 946 03 Kolárovo, dostanete sa k drevenému vodnému mlynu. S parkovaním nebudete mať väčší problém. Do max. päť peších minút to dáte určite. Prvé vás napadne „to je krása“, a hneď druhá myšlienka je „kde mám foťák?“. Dlhý drevený most nad vodou lemovaný červenými muškátmi je príjemným uvítaním zvedavých návštevníkov.

Vnútri je rozľahlý areál s prístreškami, vyvýšeným  pódiom a betónovým „tanečným parketom“. Nápojový bar cez okienko stačí. Ukážka zachovalého sedliackeho domu, starej pece, malý hospodársky dvor, lúky na posedenie aj hru. Za symbolický platený vstup (každú hodinu) vás pustia na lodný mlyn, kde je skromná expozícia technického múzea. Tu sa dozviete niečo o pletení slávnych rybárskych sietí. Do pozornosti dávam aj staré bútľavé vŕby v hospodárskej časti. Viete medzi nimi len tak ticho stáť a vychutnávať si ich tvary. Mlyn je otvorený od 10:00 – 17:00 hodV lete je nemenej dôležitou témou aj občerstvenie. Pri mlyne ponúkajú len nealko a pivo. Ale niečo husté musí poskytnúť až okolie. My sme sa nerozumne vybrali do pizzerie Paradiso. Obsluhujúci personál zjavne nemal svoj deň, aspoň ho mal kuchár. Retro točenú zmrzlinu si napríklad môžete ešte dopriať na ulici Viktora Palkovicha oproti Jednote v Kitti Gyros.


Viac fotiek nájdete v priloženej fotogalérií na spodku článku.

Odporúčané články:

 

Zrúcanina hradu Biely kameň: Rýchlovka do starých čias

Ľubovniansky skanzen: Kde sa zastavil čas, zastavte sa aj vy

Známe hrady a zámky priamo pod nohami: Park miniatúr

myshfoto

Vodný mlyn Kolárovo

© 2020 Myshoun


Autor: Myshoun, 28.6.2020