cestopisy

Aká je pravda o zlatej korune Dómu sv. Martina?

V tomto meste som sa narodil a ostal tu žiť. Mám tu rodinu, priateľov a prácu. Hoci som navštívil aj rôzne iné mestá, iba v Bratislave sa cítim doma. Staré mesto prejdete do pol hodiny aj s kávou, ale má veľa miest, ktoré stoja za hlbšie spoznanie.

Stále obdivujem Dóm sv. Martina kúsok od Dunaja. Katolícka katedrála v gotickom štýle je neprehliadnuteľná z každej strany. Pri návšteve zvonku či zvnútra nájdete nejaký detail, ktorý ste si predtým nevšimli. Mám taký nesplnený tajný sen – môcť si ho celý prejsť, od podzemia až po hlavnú vežu so zlatou korunou. A práve o tej som sa ako malý chlapec napočúval. Vraj je z čistého zlata, a je taká veľká, že cez ňu prejde kôň. O oboch tvrdeniach silno pochybujem, ale práve staré legendy človeka pre niečo nadchnú. Zasvätení možno pravdu vedia. Viac sa o Dóme môžete dočítať aj v článku Veža Dómu sv. Martina: Pozrite sa na Bratislavu ako anjel!

Moje fotky vznikli pri návšteve bratislavskej reštaurácie UFO, ktorá je od Dómu vzdušnou čiarou asi 700 metrov.
 


Ak máte radi Bratislavu, alebo sa chcete o našej milej hlavnej slovenskej dedine dozvedieť viac, tak určite navštívte aj zaujímavú stránku balove.sk. Vedie ju šikovný novinár, fotograf a hlavne lokálpatriot Andrej Ďuríček.
Odporúčané články:


Londýn: Mesto jedno šialene preplácané a drahé

Cesta do (smutného) stredu Európy

Morava, tož krásna zem: Mikulov


Autor: Myshoun, 9.6.2020