blogy

Kniha Nevyhorení: Nové povinné čítanie (nielen) pre kreatívcov a workoholikov

Počas školských čias sme mali na hodinách literatúry povinné čítanie. Kukučín, Tajovský, Chalúpka a mnohí ďalší autori nám formovali mladé hlavy. Po nástupe do zamestnania už každý čítal to svoje podľa záujmu.  Možno práve vtedy na začiatku budovania kariéry by sa moderným povinným čítaním mala stať aj kniha od Lucie Okša a Zuzany Matuščákovej – Nevyhorení.

Tu by si všetky horúce a nabudené hlavy z rodu tých „nenahraditeľných“ a „perfekcionistických hrdinov“ prečítali reálne skúsenosti od 21 vyhorených ľudí z viacerých oblastí nášho kultúrneho – ekonomicko - spoločensko – športového života. Nájdete tu pútavé príbehy od vyhorených študentov až po vysokých manažérov, ktorí sa zo zabehnutej firmy radšej vybrali makať k pásu, aby to fyzicky a hlavne psychicky ustáli. Pretože „prepáliť“ sa to dá v každom veku a profesii. Vyhorieť môže každý.


Duševné zdravie je v našej spoločnosti stále tabu. K osobnému vyhoreniu sa vám neprizná ani blízky kamarát či rodina, aby vo vašich očiach nevyzerali ako „tí, čo to nezvládli“. Radšej sa budú ďalej schovávať za sileným úsmevov, že je všetko v poriadku, a za zatvorenými dverami bytu budú ďalej trpieť vo svojej ulite plnej depresie a vyčerpania.

Kniha sa číta ľahko, občas sa pri riadkoch pozastavíte s pocitom, že takto som sa cítil aj ja. Každý kto sa snaží makať v práci, a pritom nezanedbávať rodinu a vzťah sa tu nájde. Všetci spomínaní sa v tejto cca 200 stranovej knihe zhodujú v jednom – vyhľadať pomoc nie je hanba.

Jednou vetou na záver: Táto kniha tu mala byť skôr.

 

Odporúčané články:

55 minút medzi životom a smrťou: Kniha o absurdných časoch našej minulosti

Bol som detský špión: Ako totalita využívala naše deti!

Šokujúca aféra: Spoveď spoluautora nového slovenského románu

Autor: Myshoun, 12.4.2020
Foto: Myshoun, pixabay.com