rady

Inštalácia multimediálneho PC pre začiatočníkov

V dávnych dobách keď som začínal s PC nebol internet samozrejmosťou, len začali vychádzať prvé PC časopisy na slušnej amatérskej úrovni. Informácii však bolo málo. Teraz je to presný opak, informácii je toľko že pri pokuse o všeobecný prehľad je časom z toho jeden pekný kvalitný guláš.

Tak som chcel dať dokopy jeden ucelený článok, ktorý snáď aspoň trochu pomôže začiatočníkom sa z toho guláša vymotať. Je mi úplne jasné, že kopec týpkov bude frflať že som odporučil taký a taký soft a že podľa nich to nie je pravda a bla bla bla. Je mi to salámovito jedno, pretože tento článok je určený hlavne pre začiatočníkov, aby sa mali aspoň od čoho odraziť. Navyše tu nájdu prehľad odskúšaného (a blbuvzdorného) softwaru bez toho, aby museli pracne čítať kvantá časopisov a hľadať čo práve potrebujú.


DRIVERY A KODEKY:
Predpokladám že máte čerstvo natiahnutý operačný systém - nejaký Windows. Máte v PC nabúchanú grafické kartu, ale monitor je nejaký divný. Áno, chce to nainštalovať priložené ovládače (driver). Ale pekne po poriadku, najprv treba potešiť matičnú dosku, grafickú kartu, monitor, sieťovú kartu, zvukovú kartu, tlačiareň .... Napr. WinXP vám drvivú väčšinu ovládačov naištaluje, ale pre maximálne využitie svojho hardwaru je lepšie použiť svoj priložený originálny driver.
Kodeky sú ďalšia šikovná vecička, aby sa dalo o vašom PC povedať, že je multimediálny. Kodeky vám totiž pomáhajú prehrať audio a video formáty. Osobne odporúčam začať "AceMegaCodecPack-om" (cca 50MB) a potom "CodecPack All In 1" (web). Netreba zabudnúť ani na "DirectX" (web) a "Javu" (web) či "DivX".


BEZPEČNOSŤ:
Nemať v počítači nainštalovaný antivírový program znamená to isté ako rovno poslať pozvánku pre vírusy na skvelú párty po vašom HDD. Aby sa takáto žúrka nekonala, vrele odporúčam "NOD32" (web). Pokiaľ sú programy, za ktoré sa oplatí zaplatiť tak toto je jeden z nich. Pretože aktualizácie vírusových databáz stoja za to. Ochranu pred ďalšou háveďou, tentoraz spywarom vie celkom slušne zabezpečiť program "Spybot - Search & Destroy" (web). A do tretice všetko dobre - firewall. Môj typ je "Kerio Personal Firewall" (web). Alebo môžete vyskúšať aj programík "ZoneAlarm Pro" (web). Teraz už máte PC viac menej zabezpečený a môžete sa venovať príjemnejším inštaláciam.INTERNET:
Zatiaľ väčšina používateľov internetu prezerá webové stránky cez "Internet Explorer" (web). Určite odporúčam si nainštalovať aj "Mozillu Firefox" (web). Ostatné prehliadače nie sú v drvivej väčšine stránkami podporované, takže zatiaľ sa s nimi netreba zaťažovať.


VYHĽADÁVAČE:
Ak len s internetom začínate, je logické že si na ňom čo to potrebujete vyhľadať. Je jedno či sú to srandičky (tip), alebo recepty, autoservis či odchody vlakov. Na to slúžia vyhľadávače - v dnešnej dobe to valcuje na plnej čiare Google (web). Ak máte radšej len slovenské prostredie - skúste Zoznam (web). Samozrejme, že vyhľadávačov je oveľa viac, ale začiatočníkom to na prvé pokusy smelo stačí.


AUDIO:
Keď máme všetko pekne nainštalované a cez sluchátka alebo reproduktor sa aj hudba podarila rozbehať je načase si nainštalovať nejaký hudobný player. Medzi chronicky známe a najobľúbenejšie patrí "WinAmp" (web). Cez neho si môžete prehrávať svoje mp3, CD a ďalšie audio formáty. Podporuje nespočetne veľa skinov, plug-inov a dá sa cez neho počúvať streamované rádio na internete. Samozrejme, že zvuk môžete pri najhoršom počúvať aj cez Windows Media Player ale nie je to celkom ono.


GRAFIKA:
Obrázkov a fotografii je na internete šialene množstvo, ale určite aj sami chcete prispieť aj niečím vlastným. Či ich výrobou alebo len úpravou. Na to slúžia grafické programy. Kráľom na bežné riešenie grafiky je jednoznačne "Adobe Photoshop". V ňom môžete robiť roky a aj tak nebudete vedieť všetky jeho možnosti. Na výrobu grafiky je vhodný jeho braček "Adobe Illustrator". Za vyskúšanie stoja aj podstatne lacnejšie "CorelDraw Graphics Suite", "Paint Shop Pro" alebo "Zoner Callisto".


VIDEO:
Pokiaľ sa chcete venovať videu a neviete s čím začať, tak na jednoduchú editáciu si vyskúšajte "VirtualDub" či v XP programík "Movie Maker". Trochu viac profi prostredie ponúkajú programy ako "Ulead Video Studio" a "Adobe Premiere". Prehráčov videosúborov je veľká veľká kopa, za povšimnutie už je tá kopa menšia. Za vyskúšanie rozhodne stoja "BSPlayer" (web), Total Video Player (web) alebo taký VLC Player (web). Na sledovanie DVD na PC si určite nainštalujte "CyberLink Power DVD" (web).


KOMUNIKÁCIA:
Pokiaľ máte po ruke stále počítač a nechcú sa vám neustále míňať peniaze za mobil, tak je tu pár riešení. Jedným
z nich je "ICQ" (web) alebo taký "MSN Messenger" (web) či "Skype" (web). Takže nielenže budete písať na klávesnici ako draci, ale budete sa aj počuť cez slúchadlá a pri webovej kamere sa aj navzájom uvidíte. Pri dobrom internetovej rýchlosti je to vyslovene radosť. Navyše sa dajú posielať aj obrázky. Do kategórie komunikácie smelo zaradím aj mail. Pokiaľ nechcete alebo nemôžete na všetko používať pracovný mail, chce to niečo vlastné. S množstva freemailov mám najlepšiu skúsenosť z Gmailom (web). Pri ňom len prezerajte vo svojom profile hlavne položku Spam, pretože do nej sem tam ľúbi dať aj nespamové maily. Nuž, nič nie je dokonalé :)


ZÁLOHOVANIE DÁT:
Časom zistíte, že máte počítač plný veselých obrázkov, fotiek, videa a boh vie čoho ešte všetkého a pre prípad, že je málo miesta na harddisku (väčšinou) alebo len kvôli istote, aby ste o svoje data neprišli (rozumne, lebo je to predsa len stroj) si ich treba zodpovedne pozálohovať. Najdostupnejšie to je na CD a DVD. Do médii by som odporúčal investovať, lebo páliť niečo na "jednorázové salámové média" je strata času a peňazí. Pred tzv. "noname" médiami dajte prednosť značkám ako Imation, Verbatim, Memorex a Sony. A na vypaľovanie je vhodný viac menej intuitívny program "Nero" (web), prípadne Alcohol 120 (web).


BONUS: Programy, bez ktorých sa vaše PC určite nezaobíde:

- Microsoft Office (doc, rtf, xls, pps .... ako na dlani)
- Adobe Reader (na čítanie súborov vo formáte *.pdf)
- QuickTime Alternative (na sledovanie videa vo formáte *.mov)
- Total Commander (šikovný súborový manager aj s ftp)
- Macromedia Flash Player (na prehrávanie flashových *.swf súborov)
- Power Archiver (poradí si so spakovanými súbormi - ZIP, RAR, CAB, LHA, TAR ...)


Programy, ktoré uľahčia prácu a šetria čas:
- CdrLabel (rýchlo a ľahko si vytlačíte booklet na CD)
- ABBYY FineReader (vyripovanie textu z *.pdf súboru)
- Total Video Converter (konvertovanie medzi video formátmi)
- Sony Sound Forge (úprava, strih, efekty, konverzia zvukových formátov)
- MP3 Producer (grabovanie obľúbeného CD do povedzme mp3)
- DVD Shrink (grabovanie DVD)
- DivX Repair (pomôže pokiaľ máte poškodený video súbor (DivX)
- Fraps (printscreeny z videa, a video napríklad z práve hranej hry)
- SiSoftware Sandra (otestuje a prezrie váš hardware)
- SnagIt (printscreeny z obrazovky)
- IsoBuster (program na uloženie súborov z image CD alebo DVD)
- 3DMark (otestuje grafický výkon počítača)
- RaidenFTPd (ftp server pre Windows)


FONTY:
Pokiaľ používate Word z MS Office a radi si tlačíte všelijaké dokumenty po čase zistíte, že tých pár základných fontov čo systém ponúka je síce fajn, ale už by to chcelo zmenu. O grafických programoch ani nehovorím. Mať pekné fonty je pre grafikov doslova psia povinnosť. Môj tip, skúste si fonty zadarmo naloviť na http://www.dafont.com


Dúfam, že som aspoň pár čitateľom pomohol sa trochu zorientovať v spleti a kvalite softwaru. A ak som aspoň jednému v niečom pomohol, tak som veľmi rád - nakoľko môj článok tak splnil svoj účel. Enter.


PS: Článok bol publikovaný 09/2007, ak by niekto frflal o čísle verzii a prípadne webových linkách : )

Autor: Myshoun, 4.1.2011
Foto: book-a-wizard.com