zábava

Priprav sa na slávu: Film 300 (bitka pri Termopyle)

Epicky veľkofilm o antickej Bitke pri Termopylach, v ktorej kráľ Leonidas a 300 Sparťanov stali proti Xerxovi a jeho obrovskej perzskej armáde. Obetavosť a udatnosť, akú ukázali stojac proti neporaziteľnej presile, viedla zvyšok Grécka k tomu, aby sa zjednotilo a spoločne čelilo Peržanom.

Pokiaľ máte radi filmu typu Pán prsteňov, Gladiátor a Trója - tak film 300 je vám presne šitý na mieru. Na plátne sa rozpúta stará antická bitka Sparťanov proti Peržanom. A keďže osobne takýto žáner "môžem" na 300 som sa vopred vyslovene tešil. Hovorí sa, že pokiaľ sa človek na niečo veľmi teší, nakoniec to dopadne presne naopak. Nie však v tomto prípade.

Počas neúnavnej dĺžky filmu (cca 110 minút) za stále napínavého deja máte možnosť zhliadnuť skvele prepracované bojové scény, šikovný strih, výborné efekty a masky a aj jemný prídel erotiky. Vidieť, že autori filmu sa snažili zachovať autentickosť a historické reálie zo života a politiky Sparťanov. Bojové scény, ktoré zaberajú asi polovicu filmu, sú naozaj dotiahnuté k dokonalosti - v podobe nápadov jednotiek a stratégie boja, presného odhadnutia kedy treba záber bitky spomaliť až po vyslovené detaily ako napríklad hrot krvavej kopije prerazenej cez telo protivníka. Masky sú tiež podarenou súčasťou a vo filme pôsobia nenásilne a prirodzene a výborne dopĺňajú dej. Film je natočený bez prehnaného nadŕžania Sparťanom a po jeho skončení máte pocit, že takto nejako mohla skutočná bitka pri Thermopyle prebiehať.

Záverečné hodnotenie: Kúpa lístkov do kina alebo DVD určite nie sú vyhodené peniaze. Verím, že pri najbližších nomináciach na filmové ceny bude 300 naraz v niekoľkých kategóriach. Z toho dôvodu zdvíham na znak spokojnosti palec smerom nahor.

Autor: Myshoun, 4.1.2011
Foto: teletube.com