daruj dobro

Aspoň päť úsmevov denne

“Smiech a úsmev sú brány, ktorými sa dá do človeka prepašovať mnoho dobrého.“ Napísal nemecký básnik Christian Morgenstern, a ja sa s ním stotožňujem. Dokonca som nedávno čítala nápady ,že ako sa dá zlepšiť atmosféra na pracovisku a jeden z nápadov bol, že rozdať aspoň päť úsmevov denne. Hovorím si, že veď dobrý nápad, ale to je snáď aj samozrejmosť.

A tak som si to išla na druhý deň vyskúšať, že ako rýchlo sa mi podarí rozdať päť úsmevov. A veru nebolo to také ľahké a samozrejmé, ako som si myslela. Prvý deň, keď som si išla večer zanalyzovať, že ako sa mi s úsmevmi darilo, som prišla na to, že vlastne ani neviem, kedy som sa usmiala. Nevadí, máme ďalšie dni na ďalšie pokusy. Druhý deň som si už od rána hovorila cielene, usmejem sa na každého, koho stretnem. Hneď vo výťahu som stretla suseda a rozdala som svoj prvý úsmev (aspoň som si vtedy myslela, že prvý), potom pri parkovaní v garáži som stretla kolegu a ďalší úsmev rozdaný a pri príchode do práce som šupla jeden aj na kolegynku, ktorá tam už bola a silno pracovala. No, ale potom som už aj ja začala silno pracovať a veru na päťku úsmevov som sa pri mojom večernom počítaní nedostala. Nevadí, prišiel tretí deň, bola som nastavená, že dnes to musím dať. Ráno vstanem a vtedy som si uvedomila, veď ja nie som doma sama, podotýkam na tretí deň (smutné ja viem,ale ruku na srdce, koľko nás takých je?), a pritom sa hovorí, že čo je doma, to sa počíta. No ja som mojich chlapov brala akosi samozrejme. Na tretí deň sa už počítalo všetko, a tak hneď pri odchode do práce som rozdala tri úsmevy mojím chlapom. Susedke vo výťahu som darovala ďalší, štvrtý. Bezdomovcovi na križovatke piaty, pánom vrátnikom v práci ďalšie dva, tetám upratovačkám tiež dva a kým som prišla k svojmu stolu v práci, už som mala rozdaných vyše 10. Napriek tomu si myslím, že by malo byť samozrejmosťou pre nás rozdať aspoň tých 5 úsmevov ráno, ďalších 5 počas dňa v práci a určite nezabudnúť na svoju rodinu, ktorým by bolo vhodné venovať ďalších 5 úsmevov počas dňa a nevynechajúc priateľov a známych, tým by sa patrilo venovať ďalších 5 úsmevov v priebehu dňa. Štúdia dokázala, že my dospelí sa usmievame okolo 20-krát za deň, čo je presne o 380-krát menej ako sa usmejú počas dňa deti. Smutné však?

A pritom úsmev nás nič nestojí, ale urobí veľa. Teda trošičku námahy nás stojí, vraj pri jednom usmiati človek použije od 5 do 53 tvárových svalov. Ale určite tá námaha stojí za to, pretože pri usmiatí sa vyplavujú endorfíny a podobne ako pri cvičení, toto môže viesť k lepšiemu výkonu a stimuluje to tiež mozgovú aktivitu.

Ak vás to stále nepresvedčilo, prečo sa oplatí usmievať, tu je zopár ďalších dôvodov podľa psychologickej štúdie:

 • Úsmev nás robí atraktívnejšími

 • Smiech znižuje stres

 • Smiech zlepšuje našu náladu (vyplavujú sa dopamín a serotonín)

 • Úsmev je nákazlivý (môže zlepšiť náladu aj ostatným)

 • Smiech predlžuje život

 • Smiech posilňuje náš imunitný systém

 • Smiech znižuje krvný tlak a chráni srdce

 • Smiech nám pomôže schudnúť

 • Smiech znižuje bolesť

 • Úsmev je prejavom šťastia

 • Úsmev nás robí mladšími než naozaj sme

 • Úsmev dokonca zvyšuje našu produktivitu


Ako som už písala vyššie, smiech je nákazlivý, takže ak ho máme veľa vo svojom živote, pomáhame aj ostatným okolo seba tak, že im zlepšujeme náladu, znižujeme stres a prispievame k ich väčšiemu šťastiu a radosti v živote.

Niekoľko rokov dozadu sa dvaja írski teenageri rozhodli, že by chceli, aby sa viac dospelých usmievalo, a tak prišli s nápadom. Použitím povzbudzujúcich a inšpirujúcich citátov a obrázkov, ktoré rozvešali po meste Dublin dúfali, že všetci sa budú viac v meste usmievať. Ich odkaz bol, ak sú ľudia schopní nájsť viac vecí, ktoré im vyčaria úsmev na tvári, budú šťastnejší, a viac pripravení na situácie, ktoré sú zložitejšie a náročnejšie. Taktiež oslovovali ľudí na rôzne výzvy spojené s úsmevom. Tento projekt mal veľký úspech a ja úplne rozumiem prečo.

Takže som sa rozhodla, že na záver, aj ja s vami budem zdielať zopár mojich obľúbených citátov:


„Zo všetkých živočíchov len človek sa vie smiať, hoci má na to najmenej dôvodov.“ ( Ernest Hemingway)

„Úsmev nestojí nič a prináša mnoho. Obohacuje toho, kto ho prijíma bez toho, že by ochudobňoval toho, kto ho dáva. Trvá chvíľku, ale spomienka naň je niekedy večná. Nikto nie je taký bohatý, aby sa bez neho obišiel - a nikto nie je taký chudobný, aby ho nemohol darovať.“” (Jan Werich)

Často stačí jediné slovo, jediný milý úsmev, aby sme potešili znechuteného človeka. (Terézia z Lisieux)


Jediný úsmev nesmierne zvýši krásu vesmíru. (Sri Chinmoy)


Usmievaj sa - zvýšiš cenu svojej tváre. (Rabíndranáth Thákur)

 

Usmievaj sa na každého, nezáleží na tom kto to je, a to ti pomôže, že porastieš do väčšej lásky voči každému. (Matka Tereza)


Nepodceňujte silu úsmevu priatelia, lepšie sa s ním pracuje aj žije. Tak koľko úsmevov ste rozdali dnes vy? Aspoň päť?


Odporúčané články:

Niekedy stačí iba poprosiť

Také obyčajné ráno

Moje-tvoje – Popolušky - Veď to stačí... - Nebaví ma to!

Strom


Autor: DDD, 16.2.2019
Foto: pixabay.com